Moja walka o każdy metr

„Bałem się przed każdym skokiem, ale mimo to skakałem. Kochałem to”. Thomas Morgenstern Kiedy obudził się w szpitalu, nic nie pamiętał. Czuł tylko przeszywający ból i paraliżujące pieczenie twarzy. Kilka godzin wcześniej w Kulm przeżył dramatyczny upadek, po którym cały narciarski świat na moment wstrzymał oddech. Mimo że do igrzysk w Soczi pozostał niespełna miesiąc, zdecydował, że musi tam wystartować. Rehabilitacja, powrót do formy, ale przede wszystkim walka ze strachem. Z poczuciem, że może już nigdy nie zobaczyć swojej córeczki Lilly. W tej książce Thomas Morgenstern przypomina swoje zwycięskie skoki, opowiada o konflikcie z Gregorem Schlierenzauerem, tłumaczy, dlaczego nienawidzi skoczni w Planicy, i wyjaśnia, czemu postanowił rozstać się z Kristiną. Po raz pierwszy zdradza też, co naprawdę czuje skoczek narciarski. Jakie myśli towarzyszą mu, gdy z ogromną siłą uderza o twardy zeskok. I co dzieje się w jego głowie, gdy po kolejnych upadkach ponownie siada na belce.

Informacje dodatkowe o Moja walka o każdy metr:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2016-01-13
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Moja walka o każdy metr

Moja walka o każdy metr - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-09-22, 52 książki w 2016 roku, Mam,
Skoki narciarskie oglądam od dziecka. Thomas Morgenstern był jednym z moich ulubionych zagranicznych skoczków, dlatego bardzo chciałam przeczytać jego książkę. Trochę się rozczarowałam, ponieważ spodziewałam się więcej historii o nim jako sportowcu, przebiegu całej jego kariery. Tymczasem jest to zapis tego co działo się nim po ostatnim upadku na skoczni, historia powrotu na skocznię i udziału w Igrzyskach Olimpijskich przeplatana wspomnieniami z wcześniejszych lat i rozliczaniem z kontrowersyjnych sytuacji, jak relacje z trenerem Pointnerem, skoczkiem Schlierenzauerem, czy rozstanie z wieloletnią partnerką. Nie żałuję, że przeczytałam, trochę mogłam się dowiedzieć o tym co dzieje się ze sportowcem po takim upadku na skoczni, ale miałam trochę większe oczekiwania co do tej publikacji.
Avatar użytkownika - Stella_Aga
Stella_Aga
Przeczytane:2016-03-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016, Mam, Przeczytane,
Thomasa Morgensterna kojarzy pewnie większość z Was, nawet jeśli nie oglądacie systematycznie skoków narciarskich. Mistrz olimpijski, mistrz świata, zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni, dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli oprócz wielu wspaniałych chwil doświadczył w swoim życiu również tych trudnych, dramatycznych momentów. Swoimi przeżyciami postanowił podzielić się z fanami za pomocą tej oto autobiografii, którą od stycznia możecie znaleźć w księgarniach. Książka została napisana naprawdę dobrze. Stylu mógłby pozazdrościć niejeden autor. Byłam naprawdę w szoku, gdyż z reguły autobiografie napisane są w dość prosty sposób i niekiedy czytelników wręcz irytuje bardzo przeciętny, niczym niewyróżniający się styl. W tym przypadku tak nie jest. Miałam wrażenie, że czytam powieść, na dodatek napisaną płynnie, z dbałością o każdy szczegół, bez unikania metafor, porównań i innych środków stylistycznych. Niesamowite. Jest to jeden z powodów, dla których ta autobiografia zostaje w pamięci na bardzo długo. Dla fanów skoków narciarskich książka z pewnością okaże się skarbnicą ciekawostek o ich ukochanym sporcie i jednym z najpopularniejszych oraz najlepszych skoczków ostatniej dekady. Morgenstern podkreśla, że jest to dyscyplina, która nie wybacza błędów technicznych. Wystarczy dosłownie drobnostka, żeby nie zagrało już nic. Ponadto doskonałym uzupełnieniem książki są liczne zdjęcia, dzięki którym można "zobaczyć wspomnienia". Przede wszystkim jest to historia o skoczku, który pomimo kilku poważnych upadków nie zamierzał się poddać. Czytelnicy mają okazję dowiedzieć się, jak walczył ze strachem. Lęk potrafi być paraliżujący. Kontuzji z reguły można się pozbyć, ale o wiele gorzej jest uporać się ze strachem. Morgenstern szczegółowo opisuje swoje zmagania z tym jakże trudnym przeciwnikiem. Poza tym to opowieść o niezwykłej determinacji. Wiele osób mogłoby uznać, że to szalone, krótko po tak poważnym wypadku wybierać się na Igrzyska Olimpijskie, ale właściwie dlaczego miałby tego nie zrobić? W książce został dokładnie opisany powrót na skocznię, przygotowania do Soczi, a także te przykre chwile, które przybliżały go do decyzji o zakończeniu kariery. Oprócz tego w autobiografii tego skoczka możecie przeczytać o początkach jego kariery, relacjach z trenerem, kolegami z kadry, w szczególności Gregorem Schlierenzauerem, co budzi wśród czytelników chyba najwięcej emocji. Jedni twierdzą, że nie powinien poruszać tego tematu, drudzy uważają wręcz przeciwnie. Oceńcie sami. Thomas Morgenstern opowiada także o swojej córeczce oraz problemach uczuciowych, między innymi rozstaniu z Kristiną, z którą był związany przez dziesięć lat. Interesujący, a jednocześnie bardzo smutny jest także wątek dotyczący mediów. Przeczytajcie sami, do czego zdolni są co niektórzy dziennikarze, żeby zdobyć jakieś informacje i jak wiele krzywd potrafią wyrządzić swoimi osądami, które są natychmiastowo "połykane" przez ludzi. To naprawdę okropne. "Thomas Morgenstern. Moja walka o każdy metr" to historia o człowieku, który nie poddawał się pomimo wielu upadków i problemów. Opowieść o prywatnym i zawodowym życiu lubianego przez wielu fanów skoków sportowca, o lęku, trudnych decyzjach, walce. Czyta się ją z zainteresowaniem, jak powieść napisaną bardzo dobrym stylem. Myślę, że wielu osobom przypadnie do gustu, bo to nie jest zwykła autobiografia.
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2016-02-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2016, Chcę mieć,
Skoki narciarskie od kuchni. Któż może wiedzieć o nich więcej niż kilkukrotny mistrz olimpijski i wieloletni ulubieniec fanów, który skocznię od najmłodszych lat ogląda od góry, z belki startowej. Jeśli ktoś interesuje się tą dyscypliną z pewnością znajdzie w tej książce coś dla siebie, natomiast dla sympatyków Morgiego jest to pozycja obowiązkowa. Nie jest to oczywiście pisarstwo najwyższych lotów i literackich walorów szukać tutaj próżno, ale czarowanie wysublimowanym stylem nie było przecież celem tej prostolinijnej i zaskakująco szczerej opowieści o blaskach i cieniach zawodu skoczka narciarskiego. Mnie Morgi interesuje przede wszystkim jako utalentowany sportowiec i nie należę do tych, którzy chcieliby go osądzać za spowodowane przezeń miłosne perturbacje, ale osoby które interesują się zawirowaniami w jego życiu prywatnym też mogą liczyć na posiłek i kilka osobistych zwierzeń. Czy warto sięgnąć? Pewnie. O ile lubisz i z przyjemnością śledzisz kolejne zawody, a nazwiska znanych skoczków i trenerów nie są Ci obce.
Avatar użytkownika - malineczka74
malineczka74
Przeczytane:2016-01-29, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Thomas Morgenstern to niezwykle utytułowany i utalentowany skoczek narciarki, który niedawno zakończył karierę. Według wielu jego fanów stało się to zbyt szybko i przedwcześnie. Tak jednak zdecydował Morgi, a wpływ na jego decyzję z pewnością miały dwa tragiczne upadki, które nastąpiły niedługo po sobie. Ten na mamuciej skoczni w Kulm wyglądał bardzo tragicznie. Thomas wyszedł z tarapatów obronną ręką. Wrócił do zdrowia, ale nim podniósł się musiał przejść bardzo wiele trudnych i bolesnych chwil. A czas gonił, bo do Igrzysk Olimpijskich w Soczi był niespełna miesiąc. Morgi chciał jednak koniecznie tam wystąpić. Alex Poitner trzymał miejsce w ekipie, lekarze i fizykoterapeuci robili co mogli, sztab szkoleniowy dokładał wszelkich starań, ale najwięcej dawał z siebie sam zawodnik. To była trudna i wyczerpująca walka. Zmaganie z bólem, nerwami, stresem, lękiem, siniakami na ciele i duszy. A jednak udało się i Thomas dołączył do swojej kolekcji kolejny medal olimpijski - tym razem drużynowy. Niedługo po tym zdecydował się jednak nie wracać na skocznię w roli sportowca. Książka, którą niedawno przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawcy opowiada głównie o końcówce kariery austriackiego skoczka, ale i o jego całej sportowej drodze oraz o życiu osobistym. Od samego początku uderza w niej szczerość, a sama lektura jest niczym spowiedź. Zawodnik tłumaczy się ze swojej decyzji, uzasadnia nią i motywuje. Myślę, że tym samym chce uciąć plotki i mity. To postępowanie wydaje mi się bardzo słuszne i właściwe. Morgi pokazuje życie skoczka od kulis, którego widzowie zgromadzenia pod skocznią i przy telewizorach nie widzą we właściwym świetle. Wydaje się, że bycie pogromcą skoczni to tylko wielka radość, bezpieczna i beztroska zabawa, rzesze fanów, spore pieniądze. Jednym słowem luz, szczęście i swoboda. Tak jednak nie jest. Bycie skoczkiem to ciężka harówka, wyrzeczenia, wyczerpujące treningi, walka z wiatrem, zimnem. ciągła dieta, nieustające podróże, a wszystko dla tej chwilki w powietrzu. Thomas kochał skoki długo i namiętnie, ale po wypadkach przyszła zaduma, refleksja, strach, który odbierał radość ze sportu, który dławił mocno i zabierał spokój. A bez tego uprawianie dyscypliny stało się katorgą. Morgi pisze o wszystkim bardzo naturalnie, nie upiększa, nie koloryzuje i nie stawia się na piedestale. Jest skromny, jest sobą. Jest zwyczajny. Jak każdy z nas. Mimo sławy został sobą, nie zmienił się i sodówka nie uderzyła z bąbelkami do głowy. Morgenstern przekazuje również wiele ciekawostek zza kulis. Pisze o relacjach z trenerem, z partnerami z teamu. Nie omija tematów trudnych, może wstydliwych, nie zamiata ważnych spraw pod dywan. Dla mnie, jako fanki skoków narciarskich ta lektura jest ważna, ciekawa i interesująca. Cenię szczerość oraz odwagę, bo napisanie jej wymagało dzielności. Polecam lekturę pasjonatom sportu i tym, którzy kochają skoki na nartach.
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641