Opis ksiązki
Kup Teraz

Moja żmija

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Data wydania: 2013-07-17
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-205-5533-2
Liczba stron: 184
Dodał/a książkę:izabela81
Recenzja - Moja żmija
Moja żmija to powieść, której akcja rozgrywa się w internecie. Doświadczeni już życiowo bohaterowie powieści – Zbyszek i Krystyna (oboje w średnim wieku) uzależnieni od codziennej korespondencji e-mailowej, stają się osobami zafascynowanymi sobą i – bardzo szybko – także zaangażowanymi uczuciowo. Ich korespondencja jest coraz bardziej nasycona erotyzmem, ale oboje nie są wolni i nigdy nie dochodzi do spotkania w realu. Kończą korespondencyjny romans, z którego bardzo poturbowany wychodzi Zbyszek.
Recenzja
cyrysia Linia koment
Przeczytane:2013-08-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2013 roku,

Ireneusz Gębski, dziennikarz i pisarz, debiutował na łamach prasy w 1982 roku. W 1986 roku wydał tomik opowiadań Dyrektorzy, a trzy lata później Monolog małomównego mężczyzny oraz Myśli i fraszki magazyniera. W 2009 r. opublikował autobiograficzną powieść Spowiedź bezrobotnego, zaś w 2011 - W cieniu Sheratona. Moja żmija to kolejna książka w dorobku autora. Kto jest tytułowym gadem? Warto się o tym przekonać. Zbyszek i Krystyna poznali się w sieci. Ona, młoda babcia, mieszka i pracuj

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
bambi12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-11, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Obecnie e-maile powoli zastępują listy tradycyjne. Ludzie żyjąc cięgle w biegu pragną szybkiej komunikacji. Anonimowość i niekiedy nieśmiałość czy samotność skłania nas do nawiązywania znajomości przez internet. Czasem autorzy e-maili spotykają się w świecie realnym, ale najczęściej pozostają jedynie anonimowymi powiernikami swoich tajemnic, problemów, fascynacji. Ireneusz Gębski postanowił oprzeć swą książkę na właśnie takiej wirtualnej relacji.


Z twórczością pisarza mam do czynienia po raz pierwszy. Przeczytałam wiele, niekiedy bardzo kontrowersyjnych, opinii na jej temat i dlatego zdecydowałam się po nią sięgnąć.


Głównych bohaterów jest dwoje. Kobieta i mężczyzna. Krystyna wyemigrowała do Wielkiej Brytanii. Mieszka i pracuje w pobliżu Liverpoolu. Studiuje zaocznie w Polsce. Mężatka, ma dorosłą córkę, która mieszka w Polsce. Zbyszek to żonaty, emerytowany wojskowy, mieszka w Polsce, ma syna. Obecnie pracuje w oddziale polskiej firmy. Oczywiście nasi główni bohaterowie poznają się za pomocą portalu społecznościowego. Zaczynają pisać do siebie e-maile... Jaki będzie dalszy ciąg ich relacji dowiecie się z książki...


Książkę Ireneusza Gębskiego czyta się szybko. E-maile przesycone są uczuciami i tęsknotą. Uważny czytelnik dostrzeże jak silne zauroczenie, fascynacja opanowały naszych bohaterów. Ich wirtualne listy stają się coraz bardziej erotyczne. Oboje wręcz uzależniają się od siebie i od emaili, które piszą do siebie każdego dnia. Oprócz tego rozmawiają przez telefon, za pomocą komunikatora, wysyłają do siebie SMS-y. Wymieniają się też zdjęciami o podtekście seksualnym i opowiadaniami erotycznymi. Kto wie ile prawdy jest w ich emailach?


Kobieta oczekuje adoracji. Twierdzi, że nie chce się dopuścić zdrady, jednak opisuje w swoich emailach sytuacje, które potwierdzają jej niewierność wobec męża. Dwulicowość? Krystyna również przedstawia w listach elektronicznych swoje marzenia seksualne wobec Zbyszka. Jednak jest sfera z jej życia, którą z nikim nie dzieli. Te informacje pozostawia tylko dla siebie. Natomiast Zbigniew jest znudzony swym życiem i dąży do szybkiego spotkania w świecie realnym w jednym celu: aby odbyć stosunek seksualny. 


Autor doskonale ukazał różnicę w psychice głównych bohaterów. Krystyna za zdradę uważa dopiero kontakt fizyczny, a Zbyszek ma odmienne zdanie. Dla niego wirtualny flirt jest niewiernością. Kobieta martwi się, o przyszłość swojego związku i o konsekwencje tej wirtualnej znajomości, natomiast mężczyzna nie zastanawia się nad następstwami swojego postępowania. Cieszą się z tego, że w końcu znaleźli kogoś komu mogą się wyżalić. Osobę, która ich pocieszy, docenieni.


Ireneusz Gębski napisał powieść prostym językiem. Spodobały mi się opowiadania erotyczne (opublikowane po raz pierwszy w okresie 1992-1994 w miesięczniku "Sexodrama"), w których bohaterowie przesyłają sobie w e-mailach - są wciągające. Historia opowiedziana przez autora to rodzaj swoistego ostrzeżenia dla osób, które poszukują wirtualnych znajomych. Powieść ta ukazuje siłę internetu. Dzięki temu nawiązujemy kontakt z ludzi, którzy mogą wpłynąć na nasze dalsze losy. To powieść o życiu, upojeniu i niepowodzeniach, o ciągłych zmianach. "Moja żmija" to ciekawa, współczesna historia, w której każdy odnajdzie coś dla siebie.

andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Moja żmija Gosta Berling
Selma Lagerlof
Okładka - Moja żmija Old Piernik, prerie i my
Tadeusz Zimecki
Okładka - Moja żmija Bitwa pod Raszynem
Walery Przyborowski
Okładka - Moja żmija Baśnie i legendy
Henryk Sienkiewicz
Okładka - Moja żmija Nici przeznaczenia
Krzysztof Kamieński
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów