Opis ksiązki
Kup Teraz

Moje drzewko pomarańczowe

Ocena ( 11 osób )
5.4
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7495-319-1
Liczba stron: 192
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Recenzja - Moje drzewko pomarańczowe
Kultowa powieść jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury brazylijskiej XX wieku. Pełna uroku historia o trudnym dzieciństwie nadwrażliwego chłopca. Powieść o charakterze autobiograficznym, przetłumaczona na 15 języków. Widziana oczami dziecka urzeczonego magią kina Brazylia lat 30-tych XX wieku, z jej rosnącym bezrobociem, postępującą pauperyzacją, kontrastami społecznymi. Powieść znakomicie oddaje klimat tamtych czasów, nic więc dziwnego, że od razu po opublikowaniu odniosła wielki sukces i do dziś cieszy się olbrzymią popularnością na całym świecie. Klimatem, urokiem i życiową mądrością przypomina "Małego Księcia" Antoine'a de Saint - Exupery'ego.
Recenzja
Kalakirya Linia koment
Na półkach:

„Moje drzewko pomarańczowe” autorstwa José Mauro de Vasconcelos została napisana w roku 1968 i wciąż cieszy się ogromną popularnością, chociaż prawie nigdzie nie można jej kupić. Jednak wystarczy dobrze popytać wśród znajomych albo w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Czasem można ją znaleźć w antykwariacie. Jednym słowem – wystarczy odrobina chęci a na pewno trafi w ręce tego, który chce ją przeczytać. „Historia małego chłopca, który poznał cierpienie” od wielu lat wzrusza miliony czytelników na całym świecie

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2015),
Strasznie żal głównego małego bohatera, chłopca który szalenie pragnął zrozumienia i miłości, a jego psoty były wołaniem o uczucie. Jednocześnie jego wrażliwość...- coś niebywałego!!!! Tylko słownictwo tego kilkulatka w kilku miejscach mnie draznilo.
agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie - z historią w tle,
"Moje drzewko pomarańczowe" to niezwykła książka opowiadająca historię niezwykłego chłopca.
Akcja powieści rozgrywa się w latach 30. XX wieku w Brazylii. Moim zdaniem jest bardzo klimatyczna i idealnie odzwierciedla realia tamtych czasów. Możemy z niej dowiedzieć się wiele interesujących rzeczy. W centrum zainteresowania cały czas pozostaję kilkuletni chłopiec, który zadziwia nas swoją ponadprzeciętną inteligencją i wrażliwością. Bardzo podobał mi się fragment o tym, że główny bohater umie czytać książki od zawsze, zupełnie bez żadnej nauki. Przypadł mi on do gustu może dlatego, że czasem i ja czuje się jakbym umiała czytać przez całe moje życie.
Książka została napisana tak niezwykłym językiem i stylem, że czytając ją nie jesteśmy do końca pewni czy trzymamy w rękach książkę dla dzieci czy może dla dorosłych. Szczególnie na wiele sposobów, moim zdaniem, można interpretować wątek o drzewku pomarańczowym i o tym, że z biegiem czasu chłopiec przestaje z nim rozmawiać.
Jest to naprawdę niesamowita opowieść, którą moim zdaniem każdy powinien przeczytać chociaż raz.
szpachela plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
"Moje drzewko pomarańczowe" jest powieścią niezwykle mądrą, ale także bardzo smutną. Bohaterem książki jest mądry chłopczyk Zezé - mały urwis pochodzący z biednej rodziny, którego psoty znają wszyscy okoliczni mieszkańcy. Zezé jest zdania, że to diabeł, który w nim siedzi, szepce mu do ucha i podpowiada złe czyny. Przez psoty i przekleństwa, które wychodzą z ust Zezé, chłopczyk nie jest lubiany przez otoczenie. Mało kto okazuje mu miłość. Nawet własny tata nie jest dla niego dobry. Za każde przewinienie Zezé dostaje baty. I o ile od mamy dostaje leciutkie lanie, to od siostry Lali i od taty zbiera potężne cięgi. Czasami dostaje mu się za nic - ot, przyzwyczajenie. Zdarzają się sytuacje, kiedy Zezé nie chodzi do szkoły, bo rodzicie nie chcą, by ktoś zobaczył jego opuchniętą od bicia twarz. Biją go także obcy ludzie. Koledzy brata Totoki - bo Totoka, mimo iż jest starszy, sam nie chcę się bić i do pojedynku wystawia braciszka, a także zupełnie obcy ludzie, jak seu Manuel Yaladares. Małemu Zezé brakuje miłości i czułości. W swoim odosobnieniu ucieka w świat fantazji. Jego drzewko pomarańczy zamienia się w najpiękniejszego konia świata i chłopczyk razem z kowbojami znanymi z filmów przemierza zieloną prerię. Kura staje się panterą, a rynsztok - Amazonką.

Powieść zawiera w sobie skrajne emocje. Jest bardzo smutna, wzrusza. Wielokrotnie zastanawiałam się, jak to możliwe, że niewinny chłopiec (bo, któż w wieku 5 lat nie psoci?), jest tak nękany przez najbliższą mu rodzinę. Dopiero bardzo tragiczne wydarzenia i nieświadomość bliskich, co do przyczyny choroby Zezé, powodują obietnicę: "jak wyzdrowiejesz, to nikt, ale to nikt nawet Bóg, nie podniesie na ciebie ręki".

Bardzo polecam tę książkę. Mimo wielkiego cierpienia, ukazuje ona także dużą wrażliwość, mądrość i z pozoru niemożliwą przyjaźń.
katiewa92 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2014,
Bardzo mi się podobała książka, choć jest bardzo smutna. Na pewno jest bardzo wzruszająca. Mały chłopiec, bardzo przeżywa biedę rodziców. Jest największym rozrabiaką w okolicy i bardzo często zostaje surowo ukarany biciem. Uważa, że nikt go nie rozumie i nie kocha dlatego, że mocno rozrabia. Znajduje bratnia duszę w mężczyźnie, który jeździ "najpiękniejszym autem na świecie" i stają się przyjaciółmi. Niestety los odbiera chłopcu przyjaciela i znów czuje się samotny. Książa pokazuje, że dzieci bardzo często rozumieją więcej niż dorośli.
Karola28 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
Bardzo interesująca, mądra książka, po którą warto sięgnąć.
miedzystronami plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-09-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Moje drzewko pomarańczowe to przepiękna, wzruszająca historia małego chłopca, głównego bohatera Zeze. Pochodzi z ubogiej, wielodzietnej brazylijskiej rodziny, która cierpi biedę. Gdy trudno wiązać koniec z końcem często też trudno być optymistą, trudno cieszyć się życiem, a jednak Zeze to potrafi, jest pełen wiary i entuzjazmu. Jest niezwykle bystry i sprytny, a do tego bardzo inteligentny, np. sam nauczył się czytać. Ciekawy świata, żądny wiedzy na każdym kroku.

Jest chłopcem bardzo wrażliwym, spragnionym miłości i niezrozumianym, łatwo go skrzywdzić, choć on sam nie poddaje się lekko. Bardzo troszczy się o swoich bliskich, jest zawsze gotowy do poświęceń, do pomocy innym - biednym czy zwierzętom. Skąd więc w tym małym wrażliwym chłopcu ta jedna wada - nieodparty pociąg do wszelkiego rodzaju psot oraz zdolność do pakowania się w kłopoty? Rodzina uznaje go za prawdziwe zło wcielone.

Jego sposób myślenia, momentami tak rozczulający i do bólu naiwny wzbudza ogromną sympatię i sprawia, że przypomniałam sobie swoje podejście do podobnych rzeczy w dzieciństwie, swoje przemyślenia i wątpliwości. A jednak mimo swoich pięciu lat, Zeze rozumie niezwykle wiele ze świata dorosłych, często też przejmuje się problemami, które normalnie powinny zaprzątać głowę tylko rodzicom, dbającym o cały dom i swoje dzieci.

Zeze żyje po trosze w swoim pięknym świecie marzeń, w świecie fantazji, w który ucieka przed złą rzeczywistością. Drzewko pomarańczowe, rosnące na terenie ich nowego ogrodu, jest głównym elementem tego świata. Staje się powiernikiem chłopca, „rozmawia” z nim.

Mały Zeze doświadcza zbyt wcześnie cierpienia i bólu, odebrana mu zostaje dziecięca wiara i entuzjazm. Autor daje nam wyraźnie do zrozumienia, że w życiu nic nie trwa wiecznie, wszystko mija i znikają też dziecięce złudzenia. Ale Jose Mauro de Vasconcelos nie tylko o smutku i smutnych rzeczach mówi. Pisze pięknie o przyjaźni i miłości, mówi o sile i wadze czułości w stosunkach międzyludzkich.

Bardzo prawdziwie oddaje autor realia, mówi o rzeczach smutnych bez zbędnego sentymentalizmu, nie pretensjonalnie. Ale tak, że aż coś ściska w sercu, wzrusza, łzy się cisną do oczu. Możemy oderwać się całkowicie od rzeczywistości i zatopić w świecie Zeze. Jest on postacią żywą, możemy dokładnie wczuć się w niego, być przez chwilę nim, czuć jego cierpienie i jego ból. Możemy na powrót poczuć się dziećmi, ożywić wspomnienia i dać się ponieść marzeniom…
Madaleno plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-03-25, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Tę książkę porównuje się do "Małego Księcia". I owszem widać wiele podobieństw, być może inspiracji, niemniej książki znacznie się różnią. Jest to opowieść o pewnym chłopcu, mądrym i dojrzałym nad wiek i jego nie zbyt prostym i łatwym życiu. Można się wzruszyć, wczuć w położenie małego chłopca. Książka ciekawa.
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
beata150 Linia koment
Przeczytane:2013-12-09, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Igneriss Linia koment
Przeczytane:2013-09-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: 2012,
dalekiezblizenia Linia koment
Przeczytane:2013-04-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów