Moje Książeczki. Księga druga

Czarny kot w czerwonych butach pojawił się na środku tylnej okładki po raz pierwszy prawie sześćdziesiąt lat temu. W jego brzuszek została wpisana prosta, ale jakże chwytliwa i trafna nazwa serii – „Moje książeczki”. Przez kolejne lata w tej serii ukazało się kilkadziesiąt wspaniałych pozycji. Postanowiliśmy zebrać w kilku tomach najpiękniejsze z nich i wydać w niezmienionej szacie graficznej.

W drugim tomie znalazły się następujące książeczki:
- Adam Bahdaj "Pilot i ja" z ilustracjami Danuty Konwickiej
- Czesław Janczarski "Tygrys o złotym sercu" z ilustracjami Józefa Wilkonia
- Hanna Januszewska "Kot w butach" z ilustracjami Janusza Grabiańskiego
- Lucyna Krzemieniecka "O Jasiu Kapeluszniku" z ilustracjami Antoniego Boratyńskiego
- Maria Krüger "Apolejka i jej osiołek" z ilustracjami Zdzisława Witwickiego

Kup książkę Moje Książeczki. Księga druga

Moje Książeczki. Księga druga - opinie o książce

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2017-03-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 250 ksiażek w 2017 roku, Dzieci ziemi, Mam,
Druga część zbiorczego wydania serii. Tym razem dla mnie wybór mniej trafny. Raczej przypadły mi do gustu opowieści z początku ksiażki, z końcem były bardziej nudne. Chociaż szata graficzna podobała mi się bardzo. yjątkiem jest baśń o kapeluszniku, gdzie według mnie te ilustracje mogą przestraszyć dziecko. Ale ogólnie polecam. Historie spodobają sie zarówno chłopcom jak i dziewcynkom.
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2016-07-04, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
KSIĄŻECZKI DLA MAŁYCH I DUŻYCH Siedmiu autorów, siedmiu ilustratorów i siedem opowieści, które przeniosą czytelników zarówno za siedem wzgórz, mórz i rzek, jak i do całkiem bliskiego sąsiedztwa każdego z nas, pokazując, że wspaniałe przygody wcale nie muszą kryć się gdzieś poza naszym zasięgiem - wystarczy tylko chcieć i mieć dość wyobraźni! Co konkretnie oferuje nam ta grupa autorów? Czesław Janczarski przedstawia losy niezwykle łagodnego i dobrego tygrysa, jarosza na dodatek, który pewnego dnia postanowił znaleźć sobie przyjaciela. W ,,Wawie i jej panie" Jana Edwarda Kucharskiego, temat zwierzęcej przyjaźni nie znika - wracające ze szkoły rodzeństwo znajduje psa. Pies ów okazuje się zaginioną suczką Wawą, ale zaraz, zaraz, ogłoszenia o jej zaginięciu goszczą ciągle w gazetach. Dlaczego? Dzieci postanawiają tego właśnie się dowiedzieć. Bohaterem kolejnego tekstu dla odmiany staje się znany wszystkim doskonale ,,Kot w butach" w interpretacji Hanny Januszewskiej, a jeszcze następnego gość zupełnie nie z Ziemi, bo sam księżyc, który zamierza kupić kapelusz. W ,,Pilocie i ja" Adama Bahdaja (moim ulubionym tekście z niniejszego zbioru) mały Waluś rysuje samolot i pilota i rysunek ów wychodzi mu nadzwyczaj pięknie. Co się jednak dzieje? Pilot ożywa, a dla chłopca zaczyna się niezwykła przygoda! ,,Apolejka i jej osiołek" Marii Krüger natomiast to opowieść o księżniczce, która samotnie siedząc w wieży wygląda z okna, by pewnego dnia zobaczyć kominiarczyka. Kominiarczyk jednak, po napiciu się z zaczarowanej studzienki przemienia się w osiołka. Jakie będą tego konsekwencje dla obojga? Cały tom kończy zaś ,,Pampilio" w opracowaniu Ireny Tuwim - historia głodu wśród zwierząt, który staje się przyczyną wyprawy do króla zwierząt w kwestii pewnego owocu. Każda z powyższych historii bez wyjątku powstała w latach 60 ubiegłego wieku, a co za tym idzie wychowało się na nich niejedno pokolenie czytelników. Przypomnienie ich, szczególnie w tak pięknych zbiorczym wydaniu, jak to, jest strzałem w dziesiątkę. Te opowieści to nie relikt minionych czasów, te opowieści to ponadczasowe bajki i opowiadania, które wciąż bawią, uczą i wychowują. Lekkie i łatwe w odbiorze, przesycone niesamowicie fantastyczną wyobraźnią i ujmująca prostotą, trafiają do serca i umysłu. Poza tym nikt już tak nie pisze podobnych historii - a nawet jeśli, to robi to naprawdę niewielu - a już na pewno nikt nie ilustruje ich w ten sposób. Zarówno ilustracje, jak i zdobiący je kolor są proste, ale doskonale pasujące do treści. Czasem niepokoją, czasem ujmują uroczą prezentacją, to znów zastanawiają techniką użytą do ich uzyskania. W skrócie: po prostu wspaniała pozycja, która - wraz z pierwszym tomem (i zapewne kolejnymi, które powstaną) - stanowi niezwykłą propozycję dla małych i dużych. Polecam gorąco. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/07/04/moje-ksiazeczki-ksiega-druga-praca-zbiorowa/
Avatar użytkownika - luimig
luimig
Przeczytane:2016-06-15, Ocena: 6, Przeczytałam, książki dla dzieci 2016,
Moje Książeczki Księga Druga to książka, która pozwoliła mi wrócić do lat dzieciństwa bo gdy tylko zamknę oczy moje wspomnienia śledzą piękne ilustracje bajeczek z "książeczek z kotem w butach". W uszach brzmią też niezapomniane teksty, często znane na pamięć. I już nie mogę się doczekać by ten zbiór trafił w ręce moje i mojej 4 letniej córeczki. Wiele przyjemnych godzin czytania przed nami bo ta seria i te książeczki-bajeczki na pewno nie będą kurzyć się na półce. Bo kto nie pamięta "Pilot i ja" pięknie napisanej i zilustrowanej książeczki o spełnionych marzeniach chłopca. I chociaż ilustracje ciut "trącą myszką" to są niezapomniane i piękne lubię takie stare sielskie obrazki. Tom drugi zawiera w środku więcej wspaniałych perełek - Tygrysa o złotym sercu, Kota w butach, Jasia Kapelusznika, Wawe i jej pana, Pampilio.. a my najbardziej czekamy na Apolejkę i jej osiołka - wspaniała książeczka dla wszystkich małych księżniczek bo dla nich i o nich, a do tego z przesłaniem i nieodzowną szczyptą magii (mama uwielbiająca książki fantasy i z magią w fabule już tak ma zaraża córkę... ;) Najważniejsze jednak w Apolejce jest to że fabuła pokazuje nam, że mieć wszystko to nie wszystko.. bo Apolejka cierpiała z samotności, brakowało jej rówieśników i wesołych zabaw. A gdy już znalazła ciut szczęścia (przyjaciela) znalazło się coś co niespodziewanie to zepsuło (zaczarowana studzienka). Jednak prawdziwa przyjaźń wszystko zwyciężyła, nawet to że przyjaciel stał się osłem. Świetny tekst Marii Kruger dla wszystkich wielbicieli Karolci i Godziny pąsowej róży (już stoją na półce i czekają aż mała urośnie:) Polecam całym sercem sobie i wszystkim innym czytelnikom :)
Avatar użytkownika - ludzik125
ludzik125
Przeczytane:2016-06-01, Przeczytałem,
Berserkowie, tom 4. Thorgal Młodzieńcze Lata
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Berserkowie, tom 4. Thorgal  Młodzieńcze Lata

Święto powitania lata w wiosce wikingów skończyło się tragicznie. Aaricia została porwana, zniknęła też korona króla Gandalfa. Za okrętem...

Rośliny
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Rośliny

Bogato ilustrowany album dla dzieci prezentujący rozmaite rośliny, wiele zdjęć i ciekawych informacji....