Opis ksiązki
Okładka - Monsieur pain
Kup Teraz

Monsieur pain

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7495-041-1
Liczba stron: 144
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Wiosna 1938, Paryż. Począwszy od owego ranka, kiedy Pierre Pain dostaje od madame Reynaud liścik z prośbą o pomoc w uleczeniu znajomego Chilijczyka cierpiącego na… czkawkę, jego życie zmienia się w absurdalny, męczący sen. Czterdziestoletni mesmerysta nie może odmówić zaprzyjaźnionej i potajemnie uwielbianej kobiecie, której męża wcześniej nie zdołał uratować, i obiecuje odwiedzić chorego, choć lekarze nie dają Vallejo żadnych szans. Z pozoru sytuacja nie przedstawia szczególnego ryzyka, lecz monsieur Pain prędko spostrzega, że choroba i śmierć chilijskiego poety zostały zaplanowane jako kluczowe elementy ogromnej układanki, jakiegoś tajemnego spisku na skalę uniwersalną, w który zamieszane są niezbadane mroczne siły i całe rzesze anonimowych ludzi.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
lustitia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,książki mojego życia,mam na półce,
"Monsieur Pain" to książka zagadkowa i genialna w swej niezrozumiałości!
Szaleństwo, ciężkie i wilgotne powietrze Paryża, podejrzane praktyki lekarskie, powszechne niezrozumienie, rozczarowanie i przeszywająca samotność kipią dosłownie z każdej kartki.
Wydarzenia w których bierze udział główny bohater - Pierre Pain, śledzimy jakby przez mgłę. Podobnie z resztą widzi je on sam. Pierre jest mesmerystą - uczniem Franza Antona Mesmera, twórcy koncepcji o magnetyzmie zwierzęcym i pseudonauki od jego nazwiska zwanej mesmeryzmem (polegała na przekonaniu o tym, że ludzki organizm wytwarza fluidy, odpowiedzialne za nasze emocje i uczucia).
Pewnego dnia zostaje poproszony o zajęcie się przypadkiem monsieur Vallejo, którego męczy wysoka gorączka i nieustająca czkawka. Błahostka - można pomyśleć. Niestety śladem Pierre'a podążają dwaj tajemniczy Hiszpanie, którzy za wszelką cenę starają się pokrzyżować mu plany. Ciągle śledzony i obserwowany czuje się osaczony - we własnym mieście! W Paryżu! Przez dwóch Hiszpanów!
Wkrótce dochodzi do konfrontacji, której wyników Pierre się nie spodziewał. Niestety wydarzenia coraz bardziej się gmatwają. Bliscy znajomi znikają, dawno zapomniani wracają, w Paryżu dzieją się podejrzane rzeczy. Pain trafia w miejsca i robi rzeczy o które sam by siebie nie podejrzewał. Ktoś ciągle stara się mu zabiec drogę, przeszkodzić w działaniu. A wszystko to dzieje się w atmosferze tajemnicy, ciągłych niedomówień, niezrozumienia. Niskie i kręte korytarze szpitala w którym leży Monsieur Vallejo, zaczynają przekładać się na całą książkę. Rozciągają się i wiją niczym labirynt, ściany się zaciskają dusząc nas i bohatera, a czytelnik czuje się dziwnie ciężko - przytłoczony atmosferą wydarzeń i życiem Pierre'a, dziwnie niedoinformowany i zagubiony - tak samo jak główny bohater.
Życie Pierre'a przeplata się z niepokojącymi wizjami, snami. Napięta atmosfera i niepokój drżący w powietrzu towarzyszy nam do ostatniej kartki.
Historię czyta się szybko, pozornie wszystko rozumiejąc. Dopiero po odłożeniu jej na bok, rodzą się pytania - O czym jest ta książka? Kim są ci ludzie? Co tam się właściwie wydarzyło?
"Monsieur Pain" to historia przepełniona poetyckością, melancholią, smutkiem i... jakimś nienazwanym uczuciem na pograniczu współczucia i niepokoju. Taką książkę mógł napisać człowiek o osobowości na pół Salvadora Dalego, na pół Franza Kafki. Po stokroć polecam.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów