Moralność Pani Dulskiej

Lektura z opracowaniem, geneza utworu, charakterystyka bohaterów, cytaty, które mogą się przydać.

Informacje dodatkowe o Moralność Pani Dulskiej:

Wydawnictwo: Greg
Data wydania: 2005 (data przybliżona)

Kup książkę Moralność Pani Dulskiej

Moralność Pani Dulskiej - opinie o książce

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2020-06-21,

W ramach powrotu do klasyki, odświeżyłam sobie dramat „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Podobał mi się, kiedy czytałam go w liceum, chociaż wtedy uważałam, że autorka mocno przerysowała tę postać. Jak było teraz?

Podobało mi się, i nawet mi nie przeszkadzało to, że właściwie dobrze pamiętałam treść, morały i wszystko, co trzeba. Na tym chyba polega fenomen klasyki: nie jest ważna wyłącznie akcja, tylko to nieuchwytne „coś”, co sprawia, że czytelnik angażuje się w lekturę. Tym razem pani Dulska wydała mi się… bardzo prawdopodobną postacią. Ba! Ja takie Dulskie znam osobiście! Podwójna moralność, kompletny brak gustu, ciasne horyzonty, terroryzowanie rodziny – one występują masowo, i to zarówno w wersjach kobiecych, jak i męskich! I jaki z tego wniosek? Znowu ten sam: fenomen klasyki, bo choć minęło już tyyyyyle lat od premiery, niewiele w naszej obyczajowości i charakterach się zmieniło – a autorka potrafiła to uchwycić w sposób celny i bezlitosny, chociaż też – z przymrużeniem oka. Zatem bawiłam się świetnie czytając o spacerach Dulskiego na kopiec Kościuszki (chociaż w czasie pandemii też tak wędrowałam…), poznając złote myśli Dulskiej, obserwując jej otoczenie. Uderzyło mnie coś jeszcze – czytając kilkanaście lat temu uważałam Hankę za biedną ofiarę, taką bezwolną, nieszczęsną dziewczynę – teraz zauważyłam w niej hardość i siłę. To niezwykłe ujęcie, jak na tamte czasy.

Na moją lekturę teraz, po latach, wielki wpływ miały obejrzane w międzyczasie doskonałe sztuki teatralne: zwłaszcza fenomenalna kreacja Anny Seniuk, ale tez ta nowsza, z zaskakującą rolą Magdaleny Cieleckiej. Co dziwne, widziałam w tej roli obie te panie – przybierały konkretną postać, w zależności od tego, jaką scenę czytałam: w scenach ze Zbyszkiem była to Cielecka, w pozostałych – Seniuk.

Jest też jedna kwestia, która nieco niepokoi: w całym tym humorze, lekkiej formie, nieco nam umyka tragedia, na jaką zostaje skazana Hanka – ale może to celowy zabieg? Może mamy myśleć, że dziewczyna jest silna i sobie poradzi? Jest to całkiem prawdopodobne.

Tym, co mnie pozytywnie zaskoczyło, jest forma tego dramatu – niby wiadomo, że ma ganić i wyszydzać mieszczaństwo, że ukazuje dwulicowość, zacofanie i potworną ciasnotę umysłową – ale nie wyczułam w nim dydaktyzmu, mędrkowania. Wnioski oczywiście nasuwają się same i czytelnik wie, jak straszne zjawisko prezentuje nam Zapolska – ale zarazem Dulska nie jest kompletnie pozbawiona pozytywów. Pewnie – trzeba się naprawdę postarać, żeby je znaleźć, ale są. Choćby jej cięty język.

Dramat Zapolskiej nie tylko nie stracił nic ze swojej aktualności, ale też jego humor jest jak najbardziej „na czasie”. Świetnie mi się to czytało – i uświadomiłam sobie, że dziś właściwie niewiele pisze się dramatów, a szkoda, bo to forma, która potrafi bardzo dogłębni przemówić do czytelnika – i pozostawia spore pole dla wyobraźni, bo – choć mamy tutaj didaskalia – większość musimy jednak dopowiedzieć sobie sami.

Nie musze chyba nikomu tego dramatu rekomendować – bo nie wiem, czy jest ktoś, kto go nie zna. Jeśli jest – to polecam, bo to naprawdę ciekawa i zabawna lektura. No i teraz można znaleźć tak piękne wydanie, jak choćby to, o którym mowię. Sama przyjemność!

Podsumowując: bardzo udane spotkanie z klasyką – ponowne, ale równie ciekawe, jak za pierwszym razem.

Avatar użytkownika - szpachela
szpachela
Przeczytane:2015-10-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Żałuję, że "Moralność Pani Dulskiej" nie była moją lekturą, bo zapoznałabym się z nią dużo, dużo wcześniej. Bardzo podoba mi się ten dramat i piękny język, jakim jest napisany. I mimo, że w tym utworze jest tak wiele zakłamania, obłudy, skąpstwa i innych negatywnych cech, to naprawdę dobrze bawiłam się z tą lekturą.
"MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ"TO utwór bardzo specyficznie opisujący stan kobiecy dawno temu. Jest to utwór trochę jakby "rozpieszczający kobiety" i "rozpieszczony" sam w sobie. Jest to utwór na dzisiejsze czasy..
Avatar użytkownika - kami00000
kami00000
Przeczytane:2013-10-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Kocham! Kocham! Kocham! Motyw dość oklepany, ale co tam. Kto z nas tego nie lubi. Dziwna rodzinka z despotyczną matką, milczącym ojcem. Córeczka potwór gnębiąca zastraszoną, nieśmiałą siostrę no i najważniejsze synek z cyganerii, szukający "głębokiego sensu życia". No i ta akcja z cyklu : zróbmy dziecko służącej, zaszantażujmy matkę ślubem a potem liczmy, że kochana mamusia i tak nas uratuje. Rodzinka jak z horroru, ale co tam. Nie ma to jak pośmiać się z wad mieszczaństwa.
Jedna z najlepszych lektur. Krótka, ciekawa, łatwo się czyta bo zdania są normalnie ułożone - mają sens. Aż za dobra pozycja jak na szkołę, byłam pełna obaw po Szewcach, czy wytrzymam kolejną dawkę nicości w jeden dzień, ale te półtora godziny spędziłam naprawdę przyjemnie. Świat ukazany jest taki, jaki jest, nie ma ułagodzeń, choć na pewno historia ma smutne zakończenie. Uważam że treść jest aktualna nawet dzisiaj, w czasach kiedy ludzie nadal udają i trzymają się pozorów.
Avatar użytkownika - chimerzasta
chimerzasta
Przeczytane:2022-06-04, Ocena: 4, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2022 roku,

Dobrze jest wrócić do klasyki, nie w kontekście pisania wypracowań i rozważań czysto edukacyjnych. Przyznam, że inaczej się tę książkę czyta bez tej edukacyjnej presji. Jedyne czego mi tu zabrakło, to jednak zakończenie, z jednej strony jednak smutne, a z drugiej przecież otwarte... Na pewno też czyta się inaczej niż prozę, ale czy lepiej? Rzecz gustu. Według mnie zostawia mniej miejsca na wyobraźnię, ale z drugiej strony to jednak pozycja pisana pod kątem przedstawienia teatralnego i autor ma prawo narzucić scenerię.

Avatar użytkownika - jagna1978
jagna1978
Przeczytane:2020-05-03, Ocena: 5, Przeczytałam,

Glowna bohaterka jest Aniela Dulska zyjaca wedlug wlasnych regol.Pelna obludy,dwulicowa i przekonana o swojej wyzszosci nad innymi kobieta.Autorka swietnie ukazuje w postaci Dulskiej to jak czlowiek chcac sie przypodobac innym i miec powazanie w srodowisku potrafi sie dodtosowac i nagiac wlasne reguly do innych.

To chyba najlepsza lektura, jaką kiedykolwiek czytałam i wcale tutaj nie przesadzam. Na pewnym etapie życia lektury szkolne przestają być przystępnymi powieściami dla dzieci i przez to często mogą być postrzegane jako co najwyżej niezłe, a często przyprawiają także o zgrzyt zębów. "Moralność pani Dulskiej" nie dość, że nijak nie zagraża naszemu uzębieniu, to jeszcze fenomenalnie bawi czytelnika w praktycznie każdym momencie. Powiem szczerze, że uśmiałam się przy tym do łez. Mistrzowska komedia, pełna ironii i jakże prawdziwych, choć karykaturalnych bohaterów powinna zachwycić każdego. Zwłaszcza jeżeli ma się już dość tych wszystkich Konradów i Kordianów. Naprawdę warto przeczytać, dramat pokazuje, że nie wszystko, co mieni się lekturą szkolną, musi być niezrozumiałe i męczące.

Avatar użytkownika - OKsiazkami
OKsiazkami
Przeczytane:2021-08-31, Ocena: 5, Przeczytałam,
Moralność pani Dulskiej. Żabusia
Zapolska Gabriela0
Okładka ksiązki - Moralność pani Dulskiej. Żabusia

Moralność pani Dulskiej to tragikomedia pokazująca zakłamanie i podwójną moralność zamożnej rodziny mieszczańskiej. Główna bohaterka, Aniela Dulska, kierując...