Opis ksiązki
Kup Teraz

Mort. Świat Dysku. Tom 4

Ocena ( 14 osób )
4.9
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2007
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7469-200-7
Liczba stron: 232
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Recenzja - Mort. Świat Dysku. Tom 4
Czasem nawet śmierć potrzebuje wakacji - a na Świecie Dysku, jedynej Płaskie Ziemi we wszystkich wszechświatach, kościsty strażnik klepsydry życia uświadamia sobie, że tylko jedno może dać mu chwilę wytchnienia : terminator. Wybiera więc sobie Morta - chłopca gorliwie pragnącego zdobyć wiedzę, której stanowczo posiadać nie powinien. Wprawdzie Mort szybko opanowuje tajniki przechodzenia przez ściany, jednak nauka obiektywizmu to całkiem inna sprawa. Zwłaszcza kiedy życie, po które został wysłany, należy do pięknej, młodej księżniczki. W związku ze zmianą biegu losu rzeczywistość chwieje się w posadach. A że Śmierć wyruszył w podróż, by poznać rozkosze śmiertelnych, to właśnie Mort, z pomocą niezbyt kompletnego maga imieniem Cutwell oraz adoptowanej i pełnej entuzjazmu córki Śmierci, musi naprawić przyszły tor historii - zanim Dysk się przekręci...
Recenzja
nektrus Linia koment
Na półkach:

Mort - kolejna opowieść z cyklu hitów „Świata Dysku” tym razem dotyka dość ważnego aspektu naszego życia, a właściwie opowiada o jego kresie – śmierci. Jedynym, czego wszyscy możemy być pewni to to, że kiedyś przyjdzie po nas. Pratchett z ironicznym uśmiechem „oswaja śmierć”, opowiadając historię upersonifikowanej istoty Śmierci (który – jak często w kulturze Europy Zachodniej – jest mężczyzną), jej bytowania w Świecie Dysku. Wnioski i przesłanie książki oczywiście równie dobrze pasuje do naszych realiów

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
danutka plusminus Linia koment

Nawet Śmierć potrzebuje czasem urlopu. Zwłaszcza że słyszał o przyjemnościach spędzania wolnego czasu, czy to na łowieniu ryb, czy podczas tańca, czy nawet upijając się ze smutku z przygodnym barmanem jako obiektem do zwierzeń. Nic dziwnego, że i główny strażnik klepsydr Świata Dysku zapragnął poznać, ile dobrego wyniesie ze spędzenia czasu na czymś innym niż machanie kosą. Aby sobie jednak na to pozwolić, musi zatrudnić kogoś, kto go zastąpi – najmuje więc terminatora, który po krótkim przeszkoleniu podejmuje rolę zastępcy Śmierci.


 


Mort jest wiejskim nieudacznikiem, niezgrabnym, długonogim nastolatkiem, który niepokoi rodziców swoją nieporadnością. Uznają, że najlepiej oddać go do terminu. Tyle że nikt go nie chce. Oprócz Śmierci. Mistrz i uczeń zaskakująco dobrze się dogadują. Do czasu, gdy okazuje się, że Mort, otrzymawszy standardowe zadanie oddzielenia duszy od ciała, zlitował się nad młodością i urodą księżniczki ocalając jej życie. I tym samym zachwiał osnową istnienia. Konieczne staje się podjęcie działań zmierzających do ratowania świata przed groźnymi konsekwencjami samowoli Morta. To element klasycznej baśni o uczniu czarnoksiężnika. Młody terminator uczy się pilnie, przejmując nawet sposób zachowania od mistrza, ale lekkomyślnie nie umie przewidzieć konsekwencji swoich czynów. Jest jednak na tyle odpowiedzialny, by spróbować naprawić to, co zepsuł.


 


Nie tylko Mort jest tu głównym bohaterem. Równie ważną, o ile nie ważniejszą postacią jest Śmierć – dostojny, poważny, choć nieco kościsty, zakapturzony osobnik w czerni, mówiący wielkimi literami. Musi robić mocne wrażenie. Które jednak trochę niweczy imię jego konia – Pimpuś. Takie sympatyczne, swojskie imię, dobre dla każdego domowego zwierzątka. Nie tylko imieniem konia wyłamuje się Śmierć gminnym wyobrażeniom o grozie i potędze odbieracza ostatniego tchnienia. Również zamiłowaniem do kotów i ciekawością świata, objawiającą się eksplorowaniem nieznanych obszarów działalności człowieka. Śmierć sprawia tak sympatyczne wrażenie, że łatwo zapomnieć o jego ostatecznej roli. Wszystko jednak do czasu.


 


W Morcie jest i zabawnie, i poważnie. Komiczna strona powieści oswaja z tematyką śmierci, poważna nie pozwala jej zlekceważyć. Trochę uwag o mijaniu czasu i wierzeniach też każe zastanowić się, co robimy tu i teraz, a co nas może czekać po drugiej stronie kosy. Tradycyjnie już każdego zachęcam do zasmakowania przygody z płaskim światem – można znaleźć tu swojego ulubionego bohatera i spędzić z nim niezapomniane chwile.

Almiria plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie infinitum - fantastyka,
Czwarty Genialny Pratchett.
zxcc65 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Mam,
Czasami nawet Śmierć potrzebuje wypoczynku, uświadamia sobie, że jedyne co może mu dać chwilę dla siebie to uczeń. Przyjmuje więc do terminu Morta. Wszytko idzie dobrze, aż do momentu spotkania z piękną księżniczką. Mort musi się zmierzyć z konferencjami zmienienia rzeczywistości.
W tym czasie Śmierć próbuje się zabawić... łowi ryby, znajduje prace (jako kucharz...).
Polubiłam wszystkich bohaterów, każdy miał to "coś" w sobie.
Terry Pratchett znów mnie nie zawiódł. Jak najbardziej polecam!
danutka plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2013,
Recenzja tutaj: http://www.granice.pl/recenzja,mort--Swiat-dysku--tom-4,8288.
Magrum plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Polecam,Przeczytałam,
Po raz kolejny utwierdzam się w przekonaniu, że jestem fanką T.Pratchetta. Genialna kreacja ŚMIERCI a także jego ucznia, MORTA. Tym razem Autor prowadzi dywagace na temat...Co by było, gdyby... ŚMIERĆ mógł wziąść sobie do terminu młodego, bystrego człowieka?Hmmm... to zapewne spowodowałoby to sporo komplikacji w Świecie Dysku.I właśnie o to chodzi!!! Duża dawka humoru, niekiedy wisielczego...bardzo wartka akcja i malowniczy bohaterowie, nie wspominając oczywiście o ŚMIERCI, który wydaje się być bardzo...ludzki
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Regalia Linia koment
Przeczytane:2016-08-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Biblioteka,Mam,
Shatti Linia koment
Przeczytane:2016-02-06, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
agusia97 Linia koment
Przeczytane:2015-12-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
WiedzmAnn Linia koment
Przeczytane:2015-03-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,lekkie,
Elspeth Linia koment
Przeczytane:2015-01-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
whisky Linia koment
Przeczytane:2014-06-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Zetka_Siedlce Linia koment
Przeczytane:2013-07-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
slk Linia koment
Przeczytane:2004-01-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Kemotomek Linia koment
Przeczytane:2013-12-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
brzoza_dg Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
blackithilien Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Ignis Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów