Most do Terabithii

Terabithia to sekretna kraina, do której można dostać się jedynie za pomocą zaczarowanej liny zawieszonej dawno temu na drzewie rosnącym na brzegu rzeki. Władcami tej twierdzy w środku lasu są Jess i Leslie. Terabithia jest ich tajemnicą. Strzegą jej i walczą o nią. Jednak pewnego dnia wydarzy się coś, co wszystko zmieni… Na podstawie "Mostu do Terabithii" powstał film, zrealizowany przez producentów "Opowieści z Narnii", do którego zdjęcia kręcono w Nowej Zelandii, a fascynujący świat Terabithii ożywili montażyści "Władcy Pierścieni". Katherine Paterson stworzyła niezapomnianą książkę o przyjaźni i potędze wyobraźni, o odwadze i walce o swoje miejsce w świecie, o przełamywaniu barier i o byciu sobą!

Informacje dodatkowe o Most do Terabithii:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 1984 (data przybliżona)
Kategoria wiekowa: 9-12 lat

Most do Terabithii - opinie o książce

Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2016-02-20, Ocena: 6, Przeczytałam, Przeczytane w 2016r,
Jess - wrażliwy chłopak z zacięciem artystycznym ' "chowany na mężczyznę i robotnika" przez co czuje się zagubiony, słaby, niezrozumiany i Leslie - dziewczynka niezależna, odważna, ciekawa świata tworzą własną krainę, w której są Królem i Królową. Ta znajomość i ta kraina a w końcu wypadek, któremu ulega Leslie przemieniają powoli Jessa. Książka o dojrzewaniu, godzeniu się ze sobą, rodzicielstwie raniącym dziecko, nauczycielach, którzy w większości robią coś bo muszą i nie zważają na dobro dziecka, złych relacjach między uczniami, dzieciach pozostawionych samych sobie z olbrzymimi problemami i pięknej, zmieniającej człowieka przyjaźni, która wykracza poza zaczarowany świat Terabithii.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2010-02-23,
Najwspanialsza książka na świecie. Barwnie opisana. Polecam także starszym czytelnikom !

Piękna, smutna, podnosząca na duchu.

Autorce udało się stworzyć całkiem prostom a zarazem ciekawą historię, przestawienie głównych bohaterów wydaje się całkiem udane, lecz psuje ten efekt trochę zarys niektórych drugoplanowych bohaterów, co uwydatniania to, że autorka wzorowała się na przeżyciach własnego syna. Kulminacyjny moment książki jest umieszczony w idealnym momencie, lecz zakończenie pod sam samiutki koniec jest trochę niejakie i ogólnie mogło by być dłuższe aby lepiej oddać sytuacje i przeżycia z nią związane.

„Most do Terabithii” to interesująca opowieść, nieco baśniowa, ale oparta na „twardej” rzeczywistości, która dla dzieci powinna być przestrogą, a dorosłych  zmusić do refleksji i przemyślenia, co jest w życiu najważniejsze.

Moje pociechy oglądały wcześniej film pod tym samym tytułem i potem wszyscy chętnie sięgnęliśmy po książkę…

„Most do Terabithii” to historia dwojga dzieci, które nieopodal swoich domów, po drugiej stronie strumienia, na granicy lasu tworzą sobie wymyśloną, baśniową krainę – Terabithię, do której przenoszą się w wolnych chwilach. Jest to ich azyl, do którego dorośli nie mają dostępu. Terabithia to wymarzone królestwo, gdzie mocno działa dziecięca wyobraźnia. Tutaj można się ukryć przed szarą codziennością i złośliwymi kolegami ze szkoły. Wszystko wygląda pięknie do momentu, kiedy lekkomyślność dziewczynki o imieniu Leslie i niedostateczne zainteresowanie dorosłych opiekunów doprowadzają do tragedii.

Autorka napisała tę książkę opierając się na przeżyciach własnego syna, którego przyjaciel zginął rażony piorunem.

W tej smutnej, ale jednocześnie mądrej historii Katherine Paterson pokazuje prawdziwe oblicze przyjaźni. Choć film bardzo miło się ogląda, myślę że książka jeszcze bardziej pobudzi wyobraźnię… Mnie przypomniała nieco „Dzieci z Bullerbyn”, ale tak naprawdę nie do końca wiem, czemu. Może dlatego, że bohaterami są dzieci mieszkające w sąsiedztwie…?
Polecam i Dużym i Małym.

Avatar użytkownika - Avellime
Avellime
Przeczytane:2016-07-25, Ocena: 4, Przeczytałam, Wypożyczone,
Avatar użytkownika - EratoCzyta
EratoCzyta
Przeczytane:2016-04-25, Ocena: 5, Przeczytałam, Moja półka, Przeczytane, Przeczytane 2016,
Wspaniała Gilly
Katherine Paterson0
Okładka ksiązki - Wspaniała Gilly

Gilly to zadziorna nastolatka o trudnym charakterze - chodzi własnymi drogami i nie słucha nikogo, a już w szczególności dorosłych, którzy...