Moulin Rouge

Ocena: 6 (1 głosów)
Zbeletryzowana biografia francuskiego malarza i grafika, Henri de Toulouse-Lautreca, artysty o światowej sławie, którego prace jeszcze za jego życia zawisły w Luwrze.

Informacje dodatkowe o Moulin Rouge:

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Data wydania: 1959-06-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-03-02783-2
Liczba stron: 336
Tytuł oryginału: Moulin Rouge
Język oryginału: polski
Tłumaczenie: Jadwiga Dmochowska
Ilustracje:Tomasz Porzycki

więcej

Kup książkę Moulin Rouge

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Moulin Rouge - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-06-17,
,,Nikt chyba tak nie pragnął żyć jak on, a nigdy nie zaznał życia." Młodziutki Henri de Toulouse-Lautrec w ciszy słonecznego, wrześniowego popołudnia 1872, maluje portret swojej ukochanej matki. Z pierwszych rozdziałów utworu bije ciepło domowe, pokój, atmosfera sielanki. Sielskie życie hrabiny i jej syna widzimy jakby zza firanki delikatnie unoszonej przez wiatr. Młody Henri leniuchuje, zajmuje się wszystkim tym, czym młodzi chłopcy w zamożnych domach rodzin o arystokratycznych korzeniach. Życie płynie w błogiej atmosferze a czas mija na obserwowaniu służby przy pracy i otoczenia drogiego sercu domowników. Już od początku dostrzegamy bezbrzeżną miłość Henryka do matki, tęsknotę i zafascynowanie wiecznie nieobecnym ojcem. W dalszej części obserwujemy Henryka uczęszczającego do szkoły w Paryżu, upadek podczas którego łamie nogę, długą rehabilitacje i kolejny wypadek. Młodemu chłopcu ciężko dostosować się do nowej sytuacji, a ból fizyczny dopełniany jest przez psychiczny - trudno młodzieńcowi oglądać cierpienie ukochanej matki. Wkrótce młody chłopak kochający malowanie przechodzi kryzys wiary, matka próbuje zachęcić go do znalezienia jakiejś rozrywki - ,,książki są wiernymi przyjaciółmi i źródłem trwałego szczęścia" - mówi. Henryk jednak nie poddaje się, chce malować i ostatecznie trafia do szkoły i pracowni pod czujne oko Rachou. Bezwstydny i pełen opiumowego dymu Paryż, jego upadek moralny, podejrzane miejsca, wybitni mieszkańcy, imigranci - wszytko to bez reszty pochłania młodego artystę, który pranie stać się częścią tego tętniącego życiem miasta. Henryk uosabia ducha paryskiej bohemy, odwiedza lokale o zachwianej reputacji, pije wszystko i z wszystkimi, popada wkrótce w alkoholizm. Wciąż szuka miłości, chociaż świadom jest swojej brzydoty i kalectwa. W utworze jesteśmy również świadkami rozmowy Toulouse-Lautreca z Zidlerem, który pragnie otworzyć w paryskiej dzielnicy Montmartre lokal rozrywkowy - ,,połączenie kawiarni, Sali tańca i burdelu", który chce nazwać Moulin Rouge. Henri tłumaczy Zidlerowi, że plakat który zachęca do odwiedzin jest wręcz niewidoczny i ginie na ulicach Paryża (dziewczyna siedząca na ośle głupio się uśmiecha i pokazuje łydki). Tak powstaje pomysł, że to właśnie on stworzy afisz promujący ten przybytek. Książka ta jest nie tylko zbeletryzowaną biografią wybitnego malarza, ale i historią cierpienia, wiecznego poszukiwania i odtrącenia. Fascynuje językiem, stylem, zadymionym i grzesznym Paryżem i jego barwnymi mieszkańcami. Przede wszystkim wyciska szczere łzy nad losem biednego artysty.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Twiggy
Twiggy
Przeczytane:2018-02-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Genialna biografia przybliżająca nie tylko postać samego Toulouse-Lautreac, ale i całego światka XIX paryskich malarzy. Szczerze polecam.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy