OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Mroczna wieża. Wiatr przez dziurkę od klucza

Ocena ( 9 osób )
5.6
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2012-10-17
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7659-749-2
Liczba stron: 400
Dodał/a książkę:agoosiaczek

Roland z Gilead jest rewolwerowcem, jednym z nielicznych usiłujących utrzymać porządek w świecie rosnącego bezprawia, połączeniem błędnego rycerza i szeryfa z Dzikiego Zachodu. Wraz z grupą towarzyszy przemierza złowrogi, wyludniony świat, zniszczony przez wojny, zamieszkały przez mutanty i demony, w poszukiwaniu tajemniczej Mrocznej Wieży stojącej w centrum istnienia wszystkich światów. Wędrowców zatrzymuje lodowaty wicher niszczący wszystko na swojej drodze. Chcąc przetrwać, znajdują schronienie w opustoszałym budynku wiejskiej świetlicy. Tam spędzają noc, słuchając opowiadania Rolanda o jednej z pierwszych misji, jaką wykonał po tym, gdy stał się rewolwerowcem.

Wysłany przez ojca do Debarii, by pomóc tamtejszym mieszkańcom uporać się z mordującym całe rodziny zmiennokształtnym stworem, skóroczłekiem, Roland bierze pod opiekę dziesięcioletniego chłopca, Billa Streetera, jedynego ocalałego z ostatniej rzezi. Usiłując uspokoić przerażone dziecko, opowiada mu swą ulubioną historię z dzieciństwa zatytułowaną Wiatr przez dziurkę od klucza, którą często czytała mu matka. Występuje w niej chłopiec, Tim Ross, znany później jako Tim Dzielne Serce, nieustraszony rewolwerowiec...

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Sadu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Wspaniała opowieść w opowieści. Czytelnicy Mrocznej Wieży powinni przeczytać ją po czwartym tomie gdyż tak jest usytuowana akcja w czasie. Ja jednak czytałam ją po 5 i mogłam zaobserwować kilka powiązań z późniejszymi wydarzeniami. Nie polecam czytać tej książki nie znając historii Rolanda. Można się jednak trochę pogubić. Drużyna zmierzająca w stronę Mrocznej Wieży musi przeczekać Lododmuch silny, mroźny wiatr niszczący wszystko dookoła. W schronieniu Roland aby umilić czas opowiada swoim towarzyszom historię z przeszłości. Już po śmierci jego matki Rolad rewolwerowiec zostaje wysłany na misje. Musi ocalić miasteczko przed zmiennokształtnym potworem. Jedyną osobą która była świadkiem ego przemiany w człowieka jest chłopiec. Tylko on może pomóc schwytać bestię. Aby dodać mu otuchy Roland opowiada historię o dzielnym chłopcu. Tu mamy właśnie tytułową opowieść "Wiatr przez dziurkę od klucza". Opowiada o poświęceniu zarówno matki dla syna jak i syna dla matki. A także o odwadze, która to właśnie jest potrzeba by stać się prawdziwym rewolwerowcem. Jest tu jakby trochę powiązanie do Jake'a który również musi się nią wykazywać mimo młodego wieku. Ta odbiegająca trochę od cyklu, niedługa opowieść na pewno zasługuje na uwagę. Wzruszająca, ciekawa, oryginalna.
BooksMyHarbour plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-11-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Opinie,Stephen King,
"Ludzie dorastają, dorastają i porzucają dzieci,którymi byli (...), czasami magia zostaje."
Cytat pochodzi z innego utworu tego autora, ale to ten sam Stephen King!

"Wiatr przez dziurkę do klucza" to bardzo magiczna powieść i dosyć oryginalna część Mrocznej Wieży.
Czytając tego typu baśniowe teksty, wracam do czasów swojego dzieciństwa i przypominam sobie opowieści mojego dziadka. Wyobraźnia działała na pełnych obrotach. Uwielbiałam ich słuchać. Teraz opowiada mi je sam Stephen King.
Takie historie jak ta, dają nam możliwość powrotu do krainy dzieciństwa, gdy wierzyliśmy w zwycięstwo dobra nad złem, gdy baliśmy się słuchać strasznych opowieści, a jednocześnie nadstawialiśmy uszu, gdy starsi kuzyni snuli historie o duchach, zjawach i potworach..

"Spoglądał na gwiazdy z nabożnym podziwem, ale i z głębokim zadowoleniem, jakie czuł, będąc dzieckiem, kiedy budził się w nocy bezpieczny i ciepły pod kołdrą, w półśnie nadsłuchując wiatru śpiewającego tęskną pieśń o innych miejscach i innych życiach."

Edyta_S plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
pełna akcji i przygód, trzymająca w napięciu, w żadnym momencie nie można było odczuć nudy czy niedosytu :)
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki - 2014,
Udana opowieść ze świata, po którym wędruje Roland z przyjaciółmi. W drodze do Calla zatrzymuje ich lododmuch, przed którym muszą się schronić i przetrwać jakoś niesprzyjającą pogodę. Przerwa w podróży staje się dobrą okazją do snucia wspomnień z młodości rewolwerowca, który wplata w nią również baśń z dzieciństwa. Dużo pozytywnych przesłań i nawiązań literackich, czyli to, co lubię.
Powieść należy do cyklu o Mrocznej Wieży, wpasowując się czasem akcji w sam jego środek. Mimo twierdzeń Autora, że można ją czytać niezależnie od reszty uważam, że lepiej znać cztery części przygód ka-tet Rolanda zanim sięgnie się po Wiatr... Liczne nawiązania do wcześniejszych wydarzeń sprawią, że lektura będzie bardziej satysfakcjonująca.
(Ocena: 4,5/6)
kroplina plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Stephen King,
Atmosfera cyklu Mrocznej Wieży zachowana w stu procentach. Choć Roland i jego Ka-tet są jedynie tłem dla całej historii książka jest warta uwagi.
KasiaiDaniel plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2013,Posiadam,
Każdy z nas lubi wpadać do starych znajomych. Dzięki uprzejmości Stephena Kinga mogliśmy ponownie spotkać Rolanda i jego Ka-tet. I muszę przyznać, że było to bardzo miłe spotkanie. Ponownie wejść do Świata Pośredniego i znów wsłuchać się w opowieści Rolanda Deschaina z Gilead.

Przedstawiona książka składa się z trzech (tudzież czterech części). Pierwsza z nich to podróż (a raczej ucieczka) rewolwerowców przed niszczącym wiatrem zwanym Lododmuchem. Wspomniana ucieczka ma miejsce niedługo przed wydarzeniami z piątej części Mrocznej Wieży pt. "Wilki z Calla". Ka-tet musi na czas dotrzeć do jedynego w okolicy budynku, który może ich ocalić przed straszliwym i niszczącym wiatrem.

Na miejscu, gdy rewolwerowcy są bezpieczni Roland opowiada kolejną historię ze swojej wczesnej młodości. Gdy jego ojciec wysyła go do miasteczka Debaria, aby zbadał sprawę tajemniczego stwora zwanego przez wszystkich skóroczłekiem. Jest to nigdy nie przedstawiona historia, która zawiera wątek kryminalny. Dzięki temu możemy poznać nowe postacie, oraz przypomnieć, że te poznane we wcześniejszych tomach. Historia wciąga, lecz zostaje w pewnym momencie urwana, by poznać ostatnią historię czyli tytułowy "Wiatr przez dziurkę od klucza".

Jak zawsze Stephen King najlepsze zostawił sobie na koniec. Jest to historia Tima Rossa, zwanego później Timem Dzielne Serca. Ta niesamowita historia jedenastoletniego chłopca pochłonęła mnie bez reszty. Był to ten sam znany Stephen King z najlepszych części Mrocznej Wieży. O samej Mrocznej Wieży pojawiają się wzmianki i o tym wszystkim, o czym dowiedzieliśmy się z innych części tej potężnej Sagi.

Książkę oczywiście pragnę polecić wszystkim fanom Mrocznej Wieży. Mimo, że całość została zamknięta wraz z dotarciem do Mrocznej Wieży przez Rolanda, to znów pojawiają się kolejne pytania, na które brak odpowiedzi. I coś czuje w kościach, że to nie jest ostatni raz, kiedy wracamy do Świata Pośredniego, ale to dobrze, bo tam zawsze warto wracać.

Ocena: 9/10

Recenzja opublikowana na moim blogu:
http://danwaybooks.blogspot.com/2013/01/odwiedzajac-ponownie-swiat-posredni.html

P.S. Mam nadzieję, że kiedyś zostanie wydana Mapa z całym Światem Pośrednim.
Mandaryn89 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Polecam. Książka pełna barwnych opisów i ciekawych akcji. Już po kilku kartkach przenosi nas w zupełnie inny świat.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
rama83 Linia koment
Przeczytane:2013-08-27, Na półkach: Przeczytałem,
ivka86 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
jurand Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,52 książki 2013,
miriel3 Linia koment
Przeczytane:2012-12-27, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Stephen King,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów