Mrożek w odsłonach. 39 opowieści z różnych miejsc i czasów

Mrożek na językach

Sławomir Mrożek: milczek, dziwak, outsider. Doskonały kompan. Wspaniały przyjaciel. Sławny pisarz i dramaturg. Jak został zapamiętany?

Mrożek w odsłonach to opowieści i ułamki wspomnień, z których wyłania się postać człowieka o niespożytym poczuciu humoru, zawsze ironicznego wobec swojej pozycji komentatora rzeczywistości. Mrożka, który nie znosił Krupniczej 22, nosił przykrótki płaszczyk, wstydził się dziewcząt, gotował makaron z mięsem dla Witolda Gombrowicza, z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim spędził sylwestra w Neapolu, z Beckettem pomilczał przy irlandzkiej whisky, dbał o wąsy i za pomocą kombinerek rozprawiał się z homarem.

O swoich, zawsze unikalnych i niezapomnianych, spotkaniach z Mrożkiem opowiadają koledzy po piórze, współpracujący z nim przy realizacji jego sztuk reżyserzy i aktorzy,  wydawcy jego dzieł, przez lata śledzący jego karierę dziennikarze, fotograficy, dzięki którym powstały jego najsłynniejsze portrety; wreszcie przyjaciele, znajomi i towarzysze najróżniejszych życiowych wydarzeń: Jerzy Aleksandrowicz, Janusz Anderman, Amparo ,,Payin" Cejudo, Anna Ciećkiewicz-Godzicka, Bogdan Ciosek, Lidia Croce, Maciej Englert, Ludwik Flaszen, Rita Gombrowicz, Marta Herling, Antoine Van Houtte, Antoni Libera, Marta Lipińska, Bronisław Maj, Janusz Majewski, Vera Michalski-Hoffamnn,  Jarosław Mikołajewski, Beata Mikołajko, Jan Nowicki, Tadeusz Nyczek, Joanna Olczak-Ronikier, Bohdan Paczowski, Wojciech Plewiński, Romana Próchnicka-Vogler, Wojciech Pszoniak, Justyna Sobolewska, Jerzy Stuhr, Piotr Szczerski, Ryszard Szewczyk, Małgorzata Szydłowska, Bartosz Szydłowski, Beata Szymańska, Jacek Aleksander Tatomir, Viet Tu Laura Tran, Kazimierz Wiśniak,  Władysław Wolter, Ryszard Zaorski, Anna Zaremba.

,,Najbardziej zafascynowało mnie w tej książce to, że mimo kolejnych, często zaskakujących oświetleń postaci Mrożka, autor Tanga nadal jawi się nam jako postać pełna tajemnic, uniemożliwiająca jednoznaczne charakterystyki. Jak tu pogodzić spostrzeżenie: <<Uważaliśmy go wszyscy za dziwaka>> z obserwacją: <<Sławek wyróżniał się dowcipem, był bardzo zajmujący i wcale nie milczący, po jego śmierci ze zdumieniem usłyszałem opowieści o jego mrukowatości>>?"

Jacek Popiel

Informacje dodatkowe o Mrożek w odsłonach. 39 opowieści z różnych miejsc i czasów:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2014-10-02
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Mrożek w odsłonach. 39 opowieści z różnych miejsc i czasów

Mrożek w odsłonach. 39 opowieści z różnych miejsc i czasów - opinie o książce

FUERTEVENTURA (Pascal 360)
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - FUERTEVENTURA (Pascal 360)

Fuerte aventura!, co znaczy ,,wielka przygoda!", wykrzyknął żeglarz Jean de Bethencourt na widok wyspy, na której można obejrzeć najpiękniejsze...

Mechanizmy Finansowe jako nowe źródła finansowania rozwoju Polski
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Mechanizmy Finansowe jako nowe źródła finansowania rozwoju Polski

Obok Funduszy Strukturalnych i Funduszu Spójności istnieją alternatywne źródła bezzwrotnej pomocy, z której mogą korzystać Beneficjenci w Polsce. Książka...

Forget Me Not
Julie Soto