My. Opowieści Smoleniaków

Książka "My. Opowieści Smoleniaków" obejmuje całość 75 lat tradycji I LO. Stanowi chronologicznie i tematycznie uporządkowany zbiór wspomnień absolwentów - począwszy od pierwszych powojennych maturzystów, a na ostatnich skończywszy. Czasy przedwojenne prezentowane są poprzez opowieść Floriana Kozaneckiego, jednego z Dyrektorów I Polskiego Gimnazjum w Bytomiu, którego tradycję kontynuuje I Liceum Ogólnokształcące, oraz Profesora Edwarda Szweda - nauczyciela w Polskim Gimnazjum. Stefan Kasperek, jeden z pierwszych powojennych absolwentów, na podstawie dostępnej literatury postarał się z kolei odtworzyć losy maturzystów i nauczycieli bytomskiego Gimnazjum.
"My. Opowieści Smoleniaków"

Na kolejny rozdział, "Powojnie", składają się wspomnienia absolwentów, którzy Szkołę kończyli już po roku 1946. Z kolei część "Szkoła Huka i Kobry" opowiada o latach 1950-1966, gdy dyrektorem Liceum był legendarny nauczyciel, Stanisław Huk oraz o pracy pedagogicznej doktora Leopolda Kobierskiego, bytomskiego przyrodnika i działacza Ligi Ochrony Przyrody. Rozdział "Naznaczeni Historią" zawiera wspomnienia absolwentów Szkoły z lat 1970 - 1990, zaś "Szkoła Łozy" to opowieść o współczesności i niedawnej przeszłości I LO, o czasie, gdy stanowisko Dyrektora sprawuje Katarzyna Łoza. Wśród opowiadających są postacie znane - jak Prezydent Bytomia, Piotr Koj, jego zastępczyni, Halina Bieda, Marcin Hałaś - dziennikarz, Mieczysław Szemalikowski - reżyser-dokumentalista, Bohdan Urbankowski - poeta, Janusz Weychert - reżyser telewizyjny, ale znalazło się wśród nich również wiele osób zwyczajnych, których losy potoczyły się bardzo różnie. Niektórzy trafili do Szwecji, inni pracują w Anglii. Jedni są biznesmenami, inni - pracują fizycznie. Łączy ich jedno. Sentyment do Szkoły, w której - jak sami mówią - spędzili najpiękniejsze lata swego życia. Książka "My. Opowieści Smoleniaków" to zbiór najzupełniej prywatnych, osobistych wspomnień. To opowieść o wspaniałych ludziach połączonych przyjaźniami, które przetrwały lata. To zbiór barwnych, bardzo zabawnych anegdot.

Na tym jednak książka się nie kończy. Warto zwrócić uwagę na pełną listę absolwentów Szkoły, szczególnie przydatny może okazać się również indeks nazwisk występujących w książce. Ogromnie cenna jest też dokumentacja fotograficzna, opublikowana na dołączonej do książki płycie CD.

Informacje dodatkowe o My. Opowieści Smoleniaków:

Wydawnictwo: Hyla
Data wydania: 2008-09-01
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-89768-14-8

Kup książkę My. Opowieści Smoleniaków

My. Opowieści Smoleniaków - opinie o książce