Opis ksiązki
Kup Teraz

My, właściciele Teksasu. Reportaże z PRL-u

Ocena ( 6 osób )
4.8
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-02-21
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-240-2121-5
Liczba stron: 384
Dodał/a książkę:czytam
Nasz peerelowski american dream

W latach 70. kawałek Teksasu mógł trafić w polskie ręce. W oczekiwaniu na spadek po bohaterze poległym w Ameryce „za wolność naszą i waszą” przyszło nam budować Teksas na miarę swoich możliwości, po tej stronie żelaznej kurtyny.

Małgorzata Szejnert opowiada o sklepowych z Supersamu, robotnikach z Ursusa, głównym architekcie „wyspy szczęścia” i wielu innych zwyczajnych niezwyczajnych bohaterach PRL-u. Snuje historie o marzeniach i ambicjach, codziennych zmaganiach i ciężkiej pracy. Dziennikarka przedstawia ludzi, którzy nie rezygnowali ze swoich dążeń nawet w najmniej sprzyjających okolicznościach. Z niepozornych wydarzeń i drobnych sytuacji kreśli wielowymiarową panoramę PRL-u.

"My, właściciele Teksasu" przyłapuje na gorącym uczynku polską rzeczywistość poprzedniej epoki, bez współczesnych ocen i stereotypów. Czy tamtej rzeczywistości bliżej do "Misia", "Przesłuchania" czy "Człowieka z marmuru"? Czytane dzisiaj, reportaże Małgorzaty Szejnert przynoszą zaskakujące odpowiedzi.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
karrun plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Nie bez powodu Szejnert jest nazywana "cesarzową reportażu". Opisane przez nią obrazku, fragmenty życia sprzed ponad 40 lat, w ogóle nie straciły na aktualności, czyta się je tak, jakby zostały napisane wczoraj. To znaczy, że Szejnert potrafi wydobyć w przedstawianych przez siebie historiach reakcje, procesy, sytuacje uniwersalne, typowe dla gatunku ludzkiego. Ponadto Szejnert potrafi w sposób niezwykle zajmujący pisać o przedmiotach, architekturze, rzeczach martwych, z pozoru mało interesujących- bo za tymi rzeczami zawsze stoją ludzie. A ludzie, gdy się ich chce słuchać, gdy jest się ciekawym, co mają do powiedzenia, gdy się zadaje pytania i szuka na nie odpowiedzi, są zawsze fascynujący, zajmujący, wyjątkowi.
frolic plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Małgorzaty Szejnert czytałam już „Dom żółwia” i „Śród żywych duchów”, dlatego byłam bardzo zachęcona do przeczytania także „My, właściciele Teksasu”. Książka ta różni się jednak od tych poprzednich. Przede wszystkim, nie jest jednym wielkim reportażem poświęconym jednemu tematowi, ale zbiorem reportaży, które łączy czas powstania – druga połowa lat 70. XX wieku. Ale tym, co je odróżnia, jest także perspektywa. Tym razem Szejnert nie skupia się aż tak na historii, jak w Zanzibarze czy w książce o poszukiwaniu grobów więźniów politycznych. Tym razem opowiada historie bardziej sobie współczesne (choć dziś to też już jest historia), historie zwyczajnych ludzi, którzy robią niezwyczajne rzeczy. Z tego powodu książka ta jeszcze bardziej przypadła mi do gustu, pozwala się bardziej wczuć i lepiej zrozumieć. No i do tego świetnie się czyta, a to za sprawą sprawnego jak zawsze pióra pani Szejnert.
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2016-01-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
GRZADA Linia koment
Przeczytane:2013-04-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
annia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
potemek Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów