Myśleć jak Leonardo da Vinci

Odkryj w sobie geniusza i zacznij myśleć jak Leonardo da Vinci!

"Uchwyciwszy istotę życia i geniuszu Leonarda da Vinci - którą było doskonałe, jak się wydaje, zespolenie umysłu, ciała, ducha i duszy - Michael Gelb pomaga czytelnikowi w odkryciu i zrozumieniu bezmiaru własnego, naprawdę ludzkiego potencjału" - Deepak Chopra

Idąc w ślady Leonarda da Vinci, poznasz nowe, skuteczne i ponadczasowe metody, dzięki którym zawsze w porę zdołasz stawić czoło takim wyzwaniom, jak:

- rozwiązywanie problemów

- kreatywne myślenie

- autoekspresja

- radowanie się tym, co cię otacza

- wyznaczanie celów i równoważenie różnych aspektów życia

- harmonia ciała i umysłu

Michael j. Gelb jest znanym na całym świecie innowatorem w dziedzinie twórczego myślenia, szybkiego uczenia się i kreowania liderów. Dzięki niemu tysiące ludzi, nawet wbrew własnym przypuszczeniom, zdołało zaprząc do pracy i zachęcić do zabawy własne umysły. Do jego klientów należą Amoco, AT&T, DuPont, Merc oraz Xerox. Mieszka na przedmieściach Waszyngtonu.

"Pragnę czynić cuda" - pisał młody Leonardo da Vinci.

Analiza jego notatek, wynalazków i dzieł sztuki pozwoliła Michaelowi j.Gelbowi opracować siedem zasad naśladowców Mistrza - siedem kluczowych elementów geniuszu, które każdy z nas może samodzielnie kształtować. Ich nazwy pochodzą z języka włoskiego, ojczystej mowy Leonarda. Zasady te - od nienasyconej ciekawości życia ( curiosita), wszechobecnej w jego notatkach, po gotowość zaakceptowania niepewności i paradoksu (sfumato), ucieleśnionej w uśmiechu Mona Lisy - każdy z nas może opanować dzięki wskazówkom, radom i wszechstronnym ćwiczeniom zalecanym przez autora. One mają nam pomóc spojrzeć w głąb siebie, ale i naprawdę zobaczyć świat i innych ludzi dookoła. Stosując owe zasady, każdy z nas odkryje i wyzwoli w sobie nie używany dotychczas potencjał intelektualny i stanie się tym,, kim jest naprawdę.

Potraktuj tę książkę jak poradnik, którego Leonardo da Vinci nie zdążył napisać. Dzięki niej poznasz rewolucyjne podejście do uczenia się i rozwijania kreatywności, pozwalające zrozumieć, iż nie musimy uważać się za geniuszy, by rozumować jak na geniuszy przystało.

Informacje dodatkowe o Myśleć jak Leonardo da Vinci:

Myśleć jak Leonardo da Vinci - opinie o książce

Avatar użytkownika - Deni
Deni
Przeczytane:2018-08-17, Ocena: 4, Przeczytałam, Przeczytane 2021,

W pewnym sensie to poradnik, ale nie tylko. Poza ciekawymi ćwiczeniami, inspiracjami, autor przybliża czytelnikowi wyjątkową postać Leonarda da Vinci.

Michael J. Gelb analizując notatki Mistrza, a została ich ogromna ilość, opracował siedem zasad, pozwalających rozwinąć swoją kreatywność, potencjał intelektualny, przyswajanie nowych materiałów, ułatwić spojrzenie w głąb siebie, a nawet nauczyć się rysować. Najbardziej spodobał mi się rozdział "Sensazione" dotyczący naszych zmysłów, czyli wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku. I tak na przykład, pisząc o słuchu, autor proponuje nam konkretne utwory muzyczne, nawet konkretnych wykonawców, ale uczy też jak słuchać. Mało tego, są tam ciekawe ćwiczenia (pod warunkiem, że chcemy je wykonać) jak na przykład rozpisywanie swojego życia na instrumenty. Brzmi ciekawie?

"Możesz wykorzystać potęgę dźwięku, spisując różne czynności, które wykonujesz na co dzień, i próbując dopasować do nich odpowiedni akompaniament. Następnie rozpisz swoje życie na instrumenty - powiedzmy, budź się przy "Rydwanach ognia" Vangelisa, ucz się przy koncertach skrzypcowych Mozarta, a zasypiaj przy "Jedwabnym szlaku" Kitaro." - cytat z książki

Czytając książkę bardzo często kojarzyłam polecane w niej ćwiczenia z praktykowaniem uważności. Jest też cały rozdział poświęcony mapowaniu myśli. Nie chodzi tu tylko o rozwiązywanie problemów, zdań itp. z wykorzystaniem map myśli. Autor proponuje nam stworzenie własnej mapy... życia, którą przez kolejnych kilka dni będziemy rozbudowywać, być może rysować od nowa.

Długo by jeszcze można pisać o zaletach tej niedocenianej przez czytelników książki. Jednak nic nie zastąpi zapoznania się z nią, a jeszcze lepiej wypróbowania polecanych ćwiczeń.

Leonardo da Vinci odkodowany
Michael J. Gelb0
Okładka ksiązki - Leonardo da Vinci odkodowany

Ciekawość życia, doświadczalne sprawdzanie wiedzy, wyostrzanie zmysłów, gotowość do akceptacji wieloznaczności, równowaga między nauką a sztuką, kształtowanie...