Okładka książki - Na krawędzi Cienia

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: KasiaR

Drugi tom przygód skrytobójcy, Kylara Sterna. Kylar Stern odrzucił życie zabójcy. Po krwawym przewrocie, zorganizowanym przez Króla-Boga, mistrz i najbliższy przyjaciel Kylara zginęli. Przyjacielem był Logan Gyre - następca cenaryjskiego tronu. Jednakże niewielu arystokratów przeżyło, żeby opłakiwać jego śmierć. Kylar zaczyna więc od nowa: w nowym mieście, z nowymi towarzyszami, w nowym zawodzie. Kiedy jednak dowiaduje się, że Logan może żyć - uwięziony, w ukryciu - staje przed najcięższym wyborem: może na zawsze porzucić drogę cienia i odnaleźć spokój w nowej rodzinie. Może też wykorzystać swój niszczycielski talent i lata ćwiczeń, żeby ratować przyjaciela i kraj… jednak wtedy straci to, co dla niego najcenniejsze.

Avatar użytkownika - ankhxxl
ankhxxl
Przeczytane:, Ocena: 6,
Brent Weeks na pograniczu. Tak, bardzo ogólnikowo ujęłabym kondycję twórczą autora w drugiej części trylogii „Nocnego anioła” - „Na krawędzi cienia”. Owo pogranicze ma tutaj wydźwięk zarówno pozytywny, jak i negatywny. Mocną stroną kontynuacji przygód Merkuriusza vel Kylara Sterna jest sama fabuła, meandryczna, zagmatwana, miejscami nieodgadniona, gdyż spowita tajemnicami, jakie skrywają poszczególni bohaterowie.

Do gustu wielu przypadnie motyw stanowiący zarzewie akcji, oparty na jednej z klasycznych ram powieści sensacyjno-przygodowych. W schemacie tym główna postać, przeszedłszy metamorfozę tożsamościową (którą również w powieści Weeksa znamionuje przybranie nowego imienia), wchodzi w strefę uśpienia, by przy szczególnym zrządzeniu losu ponownie wrócić na arenę wcześniejszej aktywności. W taki porządek wpisane są działania ucznia Durzo Blinta, który - przeobrażając się w skrytobójcę Kylara Sterna - bardzo wcześnie rezygnuje z dotychczasowego burzliwego życia na rzecz egzystencji pełnej spokoju u boku ukochanej kobiety. Zajmując się aptekarstwem i wychowaniem adoptowanej dziewczynki Uly Kylar, coraz bardziej boleśnie odczuwa codzienną rutynę prostego rachunku życiowego. Tęsknota za gmatwaniną wpisaną w karty życiorysu oraz świadomość, że nie wykorzystał w pełni swego potencjału, odbiera protagoniście radość poukładanego jak dotąd istnienia. Dlatego, gdy nadarza się ku temu okazja, powraca jako Anioł Nocy, by wypełnić kolejne mordercze zlecenia. Ów wzorzec fabularny, notabene bardzo lubiany przeze mnie, świetnie komponuje się ze stworzoną przez Weeksa plejadą bohaterów. Taka konstrukcja sprzyja ich powrotowi na scenę opowiadanej historii, ponownemu zaistnieniu, odkryciu zakamuflowanych dotąd oblicz.

Po drugiej stronie barykady znajdują się jednak wyblakłe miejsca tej żywej i absorbującej uwagę czytelników powieści. W przeciwieństwie do „Drogi cienia”, jej kontynuacja traci tzw. brawurę stylistyczną. Wartkie dotychczas pióro pisarza spowalnia, co procentuje niepotrzebnymi dłużyznami fabularnymi i miejscami ślamazarną akcją. Między poprzeczką, jaką postawił Weeks na początku, a poziomem powieści „Na krawędzi cienia” pojawiają się liczne zgrzyty. Fragmenty oscylujące zwłaszcza wokół przemyśleń bohaterów, wydają się być jaskrawym przykładem tego, czego w mającej ponieść wyobraźnię odbiorcy opowieści powinno się wystrzegać.

Chcąc usprawiedliwić owe irytujące niuanse w „Na krawędzi cienia” można przyjąć, że stanowią one celowy zabieg retardacyjny, szykujący przedpole dla lawiny wydarzeń, których obserwacja czeka nas w tomie wieńczącym trylogię. Jeśli tak, to tych kilka potknięć bez problemu można autorowi wybaczyć, bowiem niecierpliwość i chrapka na poznanie dalszych perypetii związanych z Nocnym Aniołem jest zdecydowanie silniejsza.

Link do recenzji
Avatar użytkownika - flokete
flokete
Przeczytane:2016-07-07, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Akcja powieści nadal toczy się w Ceurze jednak tym razem państwo jest rządzone przez bezwzględnego Króla-Boga, a niegdyś panujące Sa'kage upadło. W tej książce Brent Weeks zastosował typowy motyw "nawrócenia". Kylar załamany po śmierci mistrza postanawia ułożyć sobie nowe życie z ukochaną i adoptowaną córką w Cenarii. Porzucił dawne życie i zerwał z zabójstwami. I wszystko potoczyłoby się dobrze, gdyby nie odwiedziny pewnego gościa. Jak możemy się spodziewać Kylar będzie musiał albo chciał powrócić do dawnego życia jednak wszystko przyjmie zaskakujący obrót. Tak samo jak w pierwszej części jest wiele opisów i szczegółów oraz więcej uczuć, emocji. Chociaż z mojej strony spodziewałam się czegoś więcej i czuję lekki niedosyt z tego powodu, ale efekt całokształtu rekompensuje to. Poznamy nowych bohaterów i nowe wyczerpujące wątki. Mimo, że ta książka ma 567 stron mam wrażenie jakby miała zaledwie dziesięć stron. Niby wydarzyło się wiele, a tak naprawdę nic. Po opisie książki wiadomo czego możemy się spodziewać i jakie będzie zakończenie, ale i tym razem autor postanowił nas zaskoczyć. Recenzja pochodzi z blogu: http://flokete-libro.blogspot.com
Avatar użytkownika - roksana85
roksana85
Przeczytane:2015-11-04, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, Wyzwanie Initium - fantastyka,
Twoja prawdziwa natura zawsze Cie odnajdzie chocbyś niewiadomo gdzie się przed nią ukrył- tak w skrócie mozna ocenić drugi tom Anioła Nocy, historia się zacieśnia i nikt już nie będzie miał ''czystych'' rączek ;)
Avatar użytkownika - Ainka
Ainka
Przeczytane:2013-12-26, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2013, Wyzwanie - fantastyka 2014,
Dalszy ciąg znakomitej książki o siepaczu Kylarze.
Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2013-04-20, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki (2013),
Świetna kontynuacja części pierwszej. Nowe "postacie" i wątki... i ciekawe co autor wymyślił w części trzeciej... ;)
Avatar użytkownika - kkiinnaa
kkiinnaa
Przeczytane:, Ocena: 6,
Zakupiłam niedawno pierwszy tom.... zapowiada się ciekawie... coś na wzór Tyrlogii Czarnego Maga? ^^
Opis zachęca do sięgnięcia po książkę
Czarny Pryzmat
Brent Weeks0
Okładka ksiązki - Czarny Pryzmat

To on ma władzę, siłę i bogactwa, zapłaci jednak za to własnym życiem. Gavin Guile jest Pryzmatem, najpotężniejszym człowiekiem na świecie. Jest cesarzem...

Droga Cienia
Brent Weeks0
Okładka ksiązki - Droga Cienia

Dla Durzo Blinta zabijanie to sztuka, a w tym mieście on jest największym artystą. Dla Merkuriusza przetrwanie nie jest rzeczą pewną. Nie ma żadnej gwarancji...

Top 5 książek
Złodziejka książek