Opis ksiązki
Kup Teraz

Na łeb, na szyję

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 1997-01-01
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 83-7157-190-9
Liczba stron: 127
Dodał/a książkę:takahe
Gale nie należy do dziewcząt zafascynowanych sportem - mówiąc szczerze, jest skończoną "łamagą", a przynajmniej tak o sobie myśli. Nie należy też do osób, które mają szczęście w grach losowych; jeszcze nigdy niczego nie wygrała.

A jednak w loterii organizowanej na szkolnym balu zdobywa główną nagrodę. Niestety, na tym jej szczęście się kończy, okazuje się bowiem, że główną nagrodą jest możliwość uczestniczenia w spływie pontonem. Dziewczyna niewątpliwie zrezygnowałaby z okazji, gdyby nie prospekt otrzymany od firmy organizującej tę imprezę, a konkretnie zdjęcie niezwykle przystojnego chłopaka, który pracuje tam jako sternik.

Jakie jednak ma szanse taka "łamaga" jak Gale, zwłaszcza kiedy już pierwszego dnia daje pokaz swej niezdarności, wypadając z pontonu?
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
magdalenardo plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,
Czy można zwrócić na siebie uwagę na najprzystojniejszego chłopaka pokazując wyraz swej nieprawdopodobnej niezdarności już przy pierwszym spotkaniu? Jak to mówią, miłość nie wybiera, prawda? Dlatego nie warto zrażać się niepowodzeniami, uwierzyć w swój urok osobisty i przeznaczenie. Wystarczy trochę cierpliwości :)

Gale Stover uważała się za wyjątkową "łamagę". Na lekcjach wuefu dosłownie nic jej nie szło, ani gimnastyka, ani gry zespołowe. Dlatego gdy wygrała główną nagrodę w szkolnej loterii, pomyślała, że to raczej jakaś kpina! Nagrodą był bowiem udział w weekendowym spływie pontonowym po rzece Massequot. To przecież dla niej straszna kara! Ona i spływ pontonem? Taka niezdara?! Przecież taki wypad w jej wykonaniu z góry skazany jest na porażkę, a przecież przez nieuwagę może narazić na niebezpieczeństwo także pozostałych uczestników. Dziewczyna planowała oddać swą nagrodę przyjaciółce Patty, gdy jej wzrok przykuł pewien szczegół na folderze reklamowym "Wodnych Szaleństw". Takiego przystojniaka Gale nie widziała nigdy, był po prostu idealny! Od razu zapragnęła go poznać, nie zważając na trudy czekającej ją przygody. Gdy telefon otrzymany od firmy organizującej spływ potwierdził udział przystojniaka w zabawie (i to w charakterze sternika) bohaterka podjęła śmiałą decyzję. Raz kozie śmierć! Całe szczęście nagroda obejmowała udział dwóch osób w spływie, więc Patty tak czy inaczej mogła wziąć udział w przygodzie i tym samym wspierać przyjaciółkę w tym niewiarygodnym przedsięwzięciu.
Jak przebiegł szalony weekend? Czy Gale udało się zwrócić uwagę umięśnionego przystojniaka Robby`ego? Kim jest wyniosła i ciągle naburmuszona Merilee?

Pozycja przeznaczona jest dla nastolatek w wieku gimnazjalnym. Narratorka ma mentalność nastolatki, doskonale potrafi wczuć się w problemy dojrzewającej dziewczyny i wiarygodnie przedstawia jej emocje. Dorosłej czytelniczce może się to wydać naiwne i bardzo beztroskie, ale doskonale pamiętam siebie z tamtych lat i wiem (chcąc nie chcąc), że właśnie tak zachowują się, myślą i czują nastolatki. Młoda czytelniczka z pewnością w jakimś stopniu utożsami się z bohaterką, a jeśli nie to na pewno będzie w stanie zrozumieć jej punkt widzenia, natomiast ta starsza z sentymentem przypomni sobie beztroskie, młodzieńcze lata.

Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Język jest prosty, momentami może nawet infantylny, ale do nastoletnich czytelniczek trafi idealnie. Z drugiej strony trudno żeby nastolatka miała jakieś górnolotne przemyślenia, zdroworozsądkowy wgląd w każdą sytuację i umiejętność przewidywania przyszłości, prawda?

Seria "Nie dla mamy, nie dla taty, lecz dla każdej małolaty" choć jest już pełnoletnia to nie straciła na ważności, jej tematyka nadal aktualna, a obecne nastolatki borykają się z dokładnie tymi samymi dylematami, problemami i emocjami. Polecam.
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2016-03-16, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam przed 2013,
Roseanne Linia koment
Przeczytane:2014-04-27, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Na łeb, na szyję Futari no Maharaja
Wren Tamaquis
Okładka - Na łeb, na szyję Fushigi no Kuni no Miyuki-chan
CLAMP
Okładka - Na łeb, na szyję Geshuku Biyori
Mamahara Ellie
Okładka - Na łeb, na szyję Giglio
Fusanosuke Inariya
Okładka - Na łeb, na szyję Good Father
Kagaya Uzuki
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów