Na tej ziemi. Szkolnictwo licealne i zawodowe w Czudcu

Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość
(Jan Paweł II)

Podjęty przez autorów trud spisania dziejów Edukacji Czudeckiej i odpowiedzialność za jej faktograficzny wymiar zasługuje na słowa uznania. Połączenie olbrzymiej wiedzy oraz bogatego warsztatu metodologicznego z wszechstronnym doświadczeniem i pasją historyczną stało się niewyczerpanym źródłem wiedzy o naszej „Małej Ojczyźnie” przesyconej nutą patriotycznej emocji. Zarówno Pan dr Marcin Jurzysta jak i historyk mgr Marian Złotek, stali się autorami czegoś więcej niż tylko publikacji na ten temat. W efekcie bowiem uwiecznili daty, wydarzenia i ludzi wpisanych w dzieje szkolnictwa czudeckiego, czyniąc z tej zacnej publikacji wydarzenie o charakterze niezwykle podniosłym i historycznym. Wartością dodaną jest wątek refleksji i planów na przyszłość. Ta publikacja to swego rodzaju spotkanie w czasie, kiedy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość dają możliwość weryfikacji zdobytych prawd i ideałów. Jestem pewien, że ten dokument historyczny przyczyni się do popularyzacji dorobku i historii czudeckiego szkolnictwa i posłuży umocnieniu dalszych działań w trosce o kolejne pokolenie.

Powiat Strzyżowski, który przejął prowadzenie szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych od 1999 r. w swojej polityce oświatowej stara się uwzględniać oczekiwania i aspiracje młodzieży, jej rodziców oraz lokalnej społeczności stawiając na ciągły rozwój i unowocześnianie szkolnictwa zarówno ogólnego, zawodowego jak i specjalnego. Edukacja stanowi swoistą inwestycję w człowieka, dlatego też samorząd powiatowy z jego przewodniczącym Markiem Jurzystą oraz radnymi Marianem Złotkiem i Markiem Szorcem przykłada do tej dziedziny należytą uwagę. Temu celowi służą kolejne działania Zarządu i Rady Powiaty Strzyżowskiego. Przyjęte priorytety w Założeniach do Strategii Rozwoju Kształcenia Zawodowego w Powiecie Strzyżowskim na lata 2007-2013 stały się podstawą konstrukcji planu reaktywowania kształcenia zawodowego oraz podnoszenia jakości kształcenia ogólnego z wykorzystaniem nowoczesnej bazy dydaktycznej.

W efekcie tych działań w powiecie strzyżowskim funkcjonuje optymalny model sieci szkół ponadgimnazjalnych uzupełniony o nowoczesną bazę do prowadzenia kształcenia praktycznego młodzieży. I tak: Zespół Szkół w Czudcu dysponuje nowoczesnym i atrakcyjnym obiektem, w którym umiejętności praktyczne nabywają uczniowie w zawodach gastronomicznych i hotelarskich, a ponadto jest jedną z niewielu szkół w województwie, która jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.

Jak łatwo zauważyć, publikacja autorstwa M. Złotek i M. Jurzysta prowokuje do szerszego spojrzenia na oświatę, w którym to obszarze szkolnictwo czudeckie zajmuje poczesne miejsce. Gratuluję zatem autorom odwagi, wiedzy i jasnego przekazu tak ważnych dla rozwoju człowieka treści.

Wszystkich tych, którzy sięgną po ten egzemplarz zapewniam, że otrzymają ciekawą i głęboko zakorzenioną w wartościach chrześcijańskich lekturę opartą na prawdzie historycznej.

Jan Stodolak Wicestarosta Strzyżowski

Na tej ziemi. Szkolnictwo licealne i zawodowe w Czudcu - opinie o książce

Avatar użytkownika - alcia
alcia
Przeczytane:2015-11-17, Ocena: 6, Przeczytałam,
ciekawa książka, o sytuacji polskiego szkolnictwa na różnych etapach historycznych, a dla absolwentów to miła podróż sentymentalna w przeszłość