Opis ksiązki
Kup Teraz

Na wschód od Edenu

Ocena ( 14 osób )
5.4
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2011-03-09
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7648-986-5
Liczba stron: 848
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Powieść uznawana za najwybitniejsze dzieło Steinbecka opowiada o tragicznym losie rodziny Trasków, która na przełomie XIX i XX wieku osiedliła się w dolinie Salinas. Adam Trask, farmer, samotnie wychowuje dwóch synów - Arona i Kaleba. Chłopcy różnią się od siebie jak woda i ogień, a jedyne co ich łączy, to nieustanna rywalizacja o miłość surowego ojca. Aron jest spokojny i posłuszny, Kal to urodzony buntownik, który żywi wyraźną niechęć do brata i za wszelką cenę chce odnaleźć matkę. Napiętą sytuację między braćmi pogłębia jeszcze miłość do tej samej dziewczyny - Abry. W końcu Kaleb odnajduje matkę, demoniczną Kathy, w domu publicznym i odkrywa, że jest ona zupełnym przeciwieństwem tego, co uosabia ukochany ojciec. Rozdarcie wewnętrzne, konieczność dokonania wyboru i nadmiar napięć doprowadzają do tragedii...
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
sw3112 plusminus Linia koment
wspaniała lektura na plażę, do zielonej oazy lub wielkomiejskiego parku. Zdecydowanie warta odświeżenia w czasie wakacji. Warto obejrzeć tez filmową perełkę z 1955 roku. Uniwersalizm i głębia
Gracjana plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
"Oczywiście człowiek interesuje się tylko samym sobą. Jeżeli dana opowieść nie mówi o słuchaczu, ten nie będzie jej słuchał. Tutaj stawiam regułę: wielka i trwała opowieść musi mówić o każdym, bo inaczej nie przetrwa. To, co dalekie i obce, nie jest interesujące - tylko rzeczy głęboko osobiste i blisko nam znane."
Słowa te pochodzą z powieści, która doskonale odzwierciedla myśl autora - jestem pewna, że każdy znajdzie tu cząstkę swojej własnej historii.

"Na wschód od Edenu" to niewątpliwie arcydzieło literackie.
Ogromnym walorem powieści jest bijący zewsząd realizm wydarzeń i postaci.
John Steinbeck przywołuje losy rodziny Hamiltonów, inspirowane historią jego własnej familii.
Nieopodal, po sąsiedzku, osadza fikcyjną generację Trasków (poznajemy jej trzy pokolenia) i tu pojawiają się liczne nawiązania do motywów biblijnych, co niewątpliwie wpływa na całokształt recepcji dzieła.

Niebywałe u tego twórcy jest zaangażowanie, z jakim ukazuje czytelnikowi rzetelne studium psychiki ludzkiej. Ten freudowski psychologizm oczarował mnie do tego stopnia, że nadal wracam myślami do tekstu lektury.

Należy również zwrócić uwagę na czas powstania i wydania utworu - tak dogłębne potraktowanie motywacji działań bohaterów było wówczas jeszcze dosyć nowatorskie. W wypowiedziach nietuzinkowych postaci, takich jak Samuel Hamilton i Chińczyk o imieniu Li, mamy zawarty intuicyjny wykład z egzystencjalizmu. Swoją drogą darzę tych dwóch panów ogromną sympatią. A wynika to głównie z reprezentowanego przez nich światopoglądu i życiowej mądrości, będącej efektem doświadczeń, wnikliwych rozmów z ludźmi, analitycznego podejścia do otaczającego ich świata, dystansu, a także miłości do książek.

Autor serwuje czytelnikowi przebogatą gamę osobowości. Każda postać wymalowana została z mistrzowską precyzją. Najważniejszym, w moim odczuciu, atrybutem tego dzieła jest zawarta w nim bogata symbolika biblijna, która wypływa falami z większości kart powieści. Jesteśmy świadkami zmagania się dobra ze złem, przy wyraźnym założeniu autora, że jednak prostoduszność i prawda ostatecznie triumfują. Steinbeck dosyć subtelnie przemyca te uwagi, wplatając je w wypowiedzi bohaterów będących autorytetami dla innych.

Praca, przyjaźń, miłość i szacunek do drugiego człowieka to wartości, które twórca stawia na szczycie swych życiowych priorytetów.

W świecie, gdzie dobro i uczciwość traktowane są przez wielu jako oznaka słabości, zdecydowanie potrzebne są takie książki - drogowskazy.
danutka plusminus Linia koment
Stany Zjednoczone z końca XIX i początku XX wieku to kraj dla ludzi rzutkich i przedsiębiorczych. Można tam było zrobić karierę i pieniądze i przeżyć życie intensywnie i ciekawie. W ,,Na wschód od Edenu" mamy okazję obserwować trzy pokolenia Trasków i Hamiltonów na tle właśnie rozwijającej się Ameryki.

Adam Trask, spełniając wolę ojca i służąc w wojsku, nauczył się walczyć o swoje, stwardniał i okrzepł, a przy tym nie utracił wrażliwości, która pozwala mu pozostać w zgodzie z sobą. Po latach zakłada rodzinę z kobietą, która nie jest go warta, ale daje mu dwóch dorodnych synów. Przenosi się też do Kalifornii i kupuje ranczo w dolinie Salinas, by wieść spokojne i dostatnie życie, niedaleko Hamiltonów. Nie dane mu jednak będzie zaznać wymarzonego szczęścia z żoną i dziećmi.

Powieść Johna Steinbecka jest jednym z najwybitniejszych dzieł literatury amerykańskiej. Autor kreśli szeroki obraz młodego społeczeństwa, tworzący tło dla losów Adama i jego synów, pionierski rozwój cywilizacji, mającej stworzyć współczesne mocarstwo - jest to jednak tylko pretekst do snucia opowieści o ludzkości, o walce o podstawowe wartości i dobra, o człowieczeństwo każdego przedstawiciela gatunku homo sapiens, pretekst szczodrze wykorzystujący motywy biblijne i obecne od zarania ludzkie namiętności: miłość, nienawiść, zazdrość, odtrącenie. Życie bohaterów niesie skrajne emocje, walka Kaleba z sobą powoduje u czytelnika zaciskanie kciuków, a niepewność i rozterki Arona wzbudzają niepokój o właściwy wybór drogi. Ponadczasowa powieść, którą można rozbierać ze wszystkich stron, a ciągle jeszcze będzie coś do odkrycia, poznania, zbadania. Obowiązkowa lektura dla szanującego się humanisty.
kki13 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - sagi rodzinne 2015",
Moja ulubiona książka Steinbecka obok "Grona gniewu":)
domifagi plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-12, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - literatura amerykańska 2014,
Kolejna pozycja, którą należy znać. Idąc tym torem postanowiłam, że to będzie kolejna powieść, którą przeczytam. Kolejnym powodem popychającym do zapoznania się z lekturą była bardzo dobra ekranizacja ze wspaniałym James'em Dean'em. Nie czekając zbyt długo zaczęłam i już po pierwszych stronach byłam rozczarowana, mimo że historia bohaterów- dwóch rywalizujących ze sobą braci o miłość ojca i tej samej kobiety- oraz związane z tym problemy mogą być nad wyraz uniwersalne i dotyczyć nawet współczesnego życia. W książce zawartych jest wiele prawd życiowych jak i odniesień do Biblii, dzięki czemu powieść ta jest aktualna nawet teraz. Jednak mimo wielu plusów nie jest to powieść, po którą będę sięgać z chęcią, ponieważ autor w swoich opisach używa bardzo ciężkiego języka, przez co całość wydaje nam się ciężka.
konwallia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Walka pomiędzy dobrem i złem towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Tkwi głęboko zakorzeniona w każdym człowieku a sumienie wytycza lub toruje im ścieżki.

A wszystko zaczęło się od Kaina i Abla.
A potem to John Steinbeck wykreował Karola i Adama.
Później, na wzór i podobieństwo pierwszych biblijnych rywali, narodziła się para bliźniąt - Kaleb i Aron.

"Na wschód od Edenu" to realistyczna opowieść o współzawodniczących, ścigających się ze swoimi demonami, przeszłością i zabiegających o przyszłość dwóch pokoleniach braci. Losy głównego bohatera - Adama Traska oraz jego dwóch synów splatają się i znajdują - niczym w zwierciadle - odbicie w rodzie Hamiltonów. Sumieniem ich poczynań staje się pracujący dla Adama Chińczyk Li, a demonem nieustannie ich nękającym i kalających ich poczynania - demoniczna matka bliźniąt, Cathy.

Powieść, mimo swej znacznej objętości, jest dosyć wciągająca. Barwne i wierne opisy Kalifornii urzekają nie tylko swym pięknem, ale i tchną pewnym niepokojem. Realistycznie wykreowani bohaterowie wraz ze swoim uwikłanym w zło losem są bardzo ludzcy, ich ścieżki życia pokrętne a wybory nieprzewidziane.

Saga Steinbecka wspaniale opisuje naturę ludzką z całym wachlarzem ułomności i zalet. Czasem zdawała mi się odrobinę nużąca, trochę przegadana jednak nienudna.

Jest to piękny podręcznik i miniaturka życia. Książka zdecydowanie godna uwagi.
LenaVenator plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,26 książek 2014,Mam,
Cudowna książka! Na początku byłam przerażona grubością tej książki, lecz później żałowałam, że nie jest jeszcze grubsza. Steinbeck doskonale odwzorował życie w tamtych czasach. Jest to pozornie zwykła historia rodziny Trasków, którzy osiedlają się w dolinie Salinas. Powieść skupia się przede wszystkim na losach synów Adama Traska - Arona i Kala, którzy różnią się od siebie niczym Kain i Abel. Bracia pomimo wielu różnic, zakochują się w tej samej dziewczynie. Książka zawiera wiele niespodziewanych i zaskakujących zwrotów akcji. Opowiada o walce wewnętrznej człowieka, który rozdarty jest pomiędzy dwoma siłami - dobrem i złem. Po lekturze książki polecam obejrzeć również film pod tym samym tytułem.
white_swan plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,John Steinbeck,
Klasyka absolutna - książka, której nie wypada nie znać. Choć książkę czytałam dość długo (770 stron jednak robi swoje...), jestem zachwycona pomysłem autora, a mianowicie oparciem swojej powieści na historii o Kainie i Ablu oraz tym jednym, kluczowym słowie - timszel. Akcja płynie raczej niespiesznie, jednak postaci są niezwykle interesujące - zarówno te z otoczenia Hamiltonów, jak i krąg rodziny Trasków. Demoniczna Cathy, targany rozterkami Kal i jego doskonały brat Aron, stanowcza głowa rodziny Samuel Hamilton czy przesympatyczny, bystry Li to tylko niektóre z nich. Gorąco polecam tę powieść i sama zabieram się do ekranizacji z Jamesem Deanem w roli Kala.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMJ1986 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
madz Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AlicjaC Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
olalexis13 Linia koment
Przeczytane:2015-09-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Elia Linia koment
Przeczytane:2015-07-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki-2015,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2005-08-17, Na półkach: Przeczytałem,
katibe Linia koment
Przeczytane:2012-12-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Poema Linia koment
Przeczytane:2013-10-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Olena Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2012),
agni79 Linia koment
Przeczytane:2007-03-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Chapeau bas!,Posiadam,
break
Okładka - Na wschód od Edenu Duch z przeszłości
Joanne Harris
Okładka - Na wschód od Edenu Klucz do wieży
Gilbert Adair
Okładka - Na wschód od Edenu Marzyciele
Gilbert Adair
Okładka - Na wschód od Edenu Zachłysnąć się tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Konstanty Ildefons Gałczyński
Okładka - Na wschód od Edenu Beria. Oprawca bez skazy
Françoise Thom
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów