Okładka książki - Nad Niemnem

Nad Niemnem

Wydawnictwo: Greg
Data wydania: 2009-01-14
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 97883-7327-1593
Liczba stron: 400
Tytuł oryginału:
Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: nektrus

Ocena: 4.46 (26 głosów)

W zacisznym i przytulnym dworze korczyńskim mieszka piękna, ale uboga szlachcianka, Justyna Orzelska. Ma już za sobą nieszczęśliwe uczucie do Zygmunta Korczyńskiego, bogatego kuzyna, który ją porzucił. Czy tym razem Justyna dobrze ulokuje swoje uczucia? Czy dziewczyna potrafi docenić szczerą miłość Jana Bohatyrowicza?

 

Najbardziej znane z dzieł Elizy Orzeszkowej. Powieść o próbach przełamania barier społecznych i przyczynach niepowodzeń na tym polu. Lekcja patriotyzmu i sentymentalne wspomnienie minionej epoki.

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - ania0134
ania0134
Przeczytane:2016-04-23, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2016,
Skomplikowane, ale ciekawe relacje rodzinne, życie na wsi i barwni bohaterowie. Warto przeczytać. :)
Link do opinii
Akcja powieści Elizy Orzeszkowej rozgrywa się latem 1886 roku, a jak tytuł wskazuje, ma miejsce w nadniemeńskiej wsi pod zaborem rosyjskim (dziś teren Białorusi). Jest to opowieść o życiu przedstawicieli różnych środowisk społecznych. Główną bohaterką jest uboga Justyna Orzelska, mieszkająca na łasce u swego wuja Benedykta Korczyńskiego. Najbardziej interesująca w ,,Nad Niemnem" była dla mnie jej warstwa fabularna (szczególnie wątek uczuciowy dotyczący Justyny i postawa młodego Witolda Korczyńskiego głoszącego ideę ,,pracy u podstaw") oraz przebogata społeczno-obyczajowa. Można z niej wyczytać wiele życiowych mądrości i ludowych porzekadeł. Istotne w powieści są wątki historyczne: legenda o Janie i Cecylii, pierwszych ,,przeddziadach" rodu oraz Mogiła będąca grobem ojców biorących udział w powstaniu styczniowym. Myślę, że powieść ta jest jedynie dla osób lubujących się w tego typu literaturze: spokojnej, w większej części opisowej, odnoszącej się do historii, z przyrodą jako jedną z głównych bohaterek. Ma ona ogromną wartość poznawczą, ale nie nadaje się w całości jako lektura szkolna, ponieważ czytana z przymusu nie odkryje przed czytelnikiem swoich walorów, a jedynie tym bardziej do siebie zniechęci. Oprócz niewątpliwych zalet książki, zdarzały się w niej niestety sceny i wątki, które według mnie niepotrzebnie zostały nadmiernie rozpisane (np. początek tomu trzeciego - około 30 stron opisu sytuacji oraz historii pani Andrzejowej i jej syna Zygmunta). Opisy przyrody, choć zawierające w sobie piękno słowa, bywają nużące. (,,Wysoki brzeg Niemna piaszczystą ścianą wyrastający z zieloności ziemi, a koroną ciemnego boru oderżnięty od błękitnego nieba ogromnym półkolem obejmował równinę rozległą i gładką"). W roku 1986 stworzono wspaniałą, przepiękną ekranizację, która przedstawia wszystko, co w powieści najistotniejsze. Jest bardziej skoncentrowana w treści niż sama książka i moim zdaniem... wbrew pozorom opowieść na tym zyskuje.
Link do opinii
Avatar użytkownika - mosiek
mosiek
Ocena: 6, Przeczytałem,
UWIELBIAM!!!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Okularnica
Okularnica
Przeczytane:2013-03-01, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek - 2013 ,
Mnie w tej książce urzekła główna bohaterka Justyna Orzelska, które przeciwstawiła sie ówczesnej kulturze i popełniła mezalians, jednakże wybrała szczęście. Pokazuje sytuacje kobiet w tamtym wieku i ich trudny los. Przepiękne opisy natury nadniemeńskiej, które mogą znudzić niektórych. Według mnie warto przeczytać tą książkę.
Link do opinii
Avatar użytkownika - lidziak
lidziak
Przeczytane:2011-04-12, Ocena: 6, Przeczytałem,
Uwielbiam tę książkę. Pomimo tego, że niektóre opisy przyrody są naprawdę długie, bardzo mi się spodobała.
Link do opinii
Avatar użytkownika - aeljot
aeljot
Przeczytane:2011-02-03, Ocena: 6, Przeczytałem,
Najpierw obejrzałam film i to kilka razy. Zachwycił mnie. Teraz przyszła kolej na książkę. Najbardziej zachwyca mnie dlatego, ze pokazuje to co w życiu ważne - bycie w zgodzie z samym sobą oraz szanowanie tego co stanowi naszą przeszłość.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Vanillivi
Vanillivi
Przeczytane:2010-12-15, Ocena: 1, Przeczytałem,
Nuudy!
Link do opinii
Avatar użytkownika - maddziaa
maddziaa
Przeczytane:2010-02-26, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Czytałam kilka razy. Cudowna powieść. Moja ulubiona lektura z czasów szkolnych.
Link do opinii
Avatar użytkownika - astamate
astamate
Przeczytane:2010-02-10, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
ksiazka do której wróciłam po kilkunastu latach... ciągle ciekawa ciągle uczy
Link do opinii
Inne książki autora
Marta
Eliza Orzeszkowa0
Okładka ksiązki - Marta

"Życie kobiety to wiecznie gorejący płomień miłości – powiadają jedni. Życie kobiety to zaparcie się – twierdzą inni. Życie kobiety to macierzyństwo...

Cham
Eliza Orzeszkowa0
Okładka ksiązki - Cham

Powieść obyczajowo-psychologiczna, której akcja rozgrywa się w XIX-wiecznej nadniemieńskiej wsi. Głównym bohaterem jest tytułowy "cham" - czterdziestoletni...

Top 5 książek
Złodziejka książek
Markus Zusak
Okładka książki - Złodziejka książek
Ostatnia królowa
Gortner C.W.
Okładka książki - Ostatnia królowa
Dziewczyny z Syberii
Anna Herbich
Okładka książki - Dziewczyny z Syberii
Reklamy