Opis ksiązki
Kup Teraz

Nadepnęłam na węża

Ocena ( 2 osoby )
4.0
Wydawnictwo: Karakter
Data wydania: 2010-04-20
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:  978-83-927366-7-7
Liczba stron: 160
Dodał/a książkę:AnnaCz
O KSIĄŻCE: Gdy nadepniesz na węża, musisz mieć się na baczności, jego duch bowiem może pójść za tobą do domu. Co wtedy poczniesz, jak oprzesz się pokusie, by opuścić ten świat i zamieszkać w świecie węży? A jeżeli Twój starszy brat nagle stanie się niewidzialny lub jeśli spotkasz człowieka z kieszeniami pełnymi kretów? Uhonorowany najważniejszym w Japonii literackim wyróżnieniem – nagrodą Akutagawy – zbiór opowiadań Hiromi Kawakami to spotkanie z Obcym, literatura, która udowadnia, że można śnić na jawie, że nie wszystko da się ogarnąć ścisłym umysłem – i że czasami nie warto tego robić. Warto natomiast podążyć tropem nieoczekiwanych skojarzeń, zejść w rewiry nieświadomego. Dotknąć tych miejsc, w których dopiero konstytuuje się nasza tożsamość – biologiczna, seksualna, psychologiczna. Świat stworzony przez Hiromi Kawakami jest zmysłowy i hipnotyczny, znoszący wewnętrzne podziały między gatunkami i płciami, płynny, zawieszony w czasie, zanurzony we wciąż odnawiającej się Naturze. Opowiadania japońskiej autorki łączą w sobie nieposkromioną wyobraźnię, buddyjską otwartość i feministyczną zadziorność. Kawakami potrafi klaskać jedną dłonią. O AUTORCE: Hiromi Kawakami (ur. 1958 w Tokio) powieściopisarka i eseistka, laureatka wielu japońskich wyróżnień literackich (poza nagrodą Akutagawy otrzymała także nagrodę Shikibu Murasaki oraz nagrodę Pascala za najlepszy debiut). Ukończyła biologię na Uniwersytecie Ochanomizu w Tokio. Jej prozę charakteryzuje subtelny styl (tak delikatny, że aż zapiera dech – jak pisała „Télérama”), odrealnienie świata przedstawionego i swoboda, z jaką nawiązuje do nauk ścisłych i przyrodniczych. Jeden z krytyków napisał, że o prozie Kawakami nie da się mówić inaczej niż metaforycznie. Jest tłumaczona na wiele języków. W Polsce ukazało się dotąd tytułowe opowiadanie ze zbioru Nadepnęłam na węża (w „Literaturze na Świecie” 1-2-3/2002) w przekładzie Barbary Słomki.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Surrealizm magiczny- nie dla mnie. Im dalej w las tym ciemniej. Brak w tym sensu.
Opowiadania są jakby spisaniem snów i nie mają nic z symbolicznego jego wyjaśnienia. Tak na prawdę sens jest w uniwersalnym rozumieniu tekstu. Każdy zrozumie to inaczej- na poziomie własnych możliwości, zasobu doświadczeń, ale autorka nie daje ŻADNEGO wyniku tych przemyśleń. To było zamierzone, ale ja wolę mieć pewność. Jedyna w tym, że tylko ja wiem o czym mogło być opowiadanie. Każdy ma rację- może to mi się w tym nie podoba?
Ja odbieram tytułowe opowiadanie jako fatalne zauroczenie, ślepa fascynacja, zakochanie. Jest lekko "demoniczne". Wąż, który zamienia się w człowieka, by potem wpełznąć na sufit, zamienić się we fresk, który śpi. Wąż, którego nie można pozbyć się z domu... Z głowy, serca, bez którego nie można żyć.
To jeszcze wstępny poziom dawki surrealizmu. Potem jest coraz trudniej rozszyfrować symbolikę. "Znikają"- uważam to opowiadanie za najbardziej wartościowe w zbiorze. Opowiada o samotności, kazirodztwie, o zakłamaniu, barierze, braku szczerych więzi, dysfunkcji rodzinnej. Dowiadujemy się z relacji Hiroko ( narracja pierwszoosobowa jak w każdym), że jej brat zniknął, tylko ją przytulał. Znikła "Święta" waza. Miał poślubić zakontraktowaną przez swaty dziewczynę z innej dzielnicy, ale zniknął. Ta dziewczyna nawiązała telefoniczną relację z bratem "zniknietego". Tylko ona przytulała Hiroko tak jak brat. Kiedy Panna Młoda wprowadza się do domu męża zaczyna źle się czuć. Niedoszły mąż dusi ją pocałunkiem we śnie. Między małżonkami nie dochodzi do pożycia. Piękne rozmowy toczone w mroku do niczego nie doprowadziły. Kochali marzenie? Mężatka kurczy się i rodzina odsyła ją jak zbędną rzecz, a brzuch Hiroko spęczniał... Dla mnie Autorka pisze o czymś co zwie się TABU. W patologicznych rodzinach nie nazywa się rzeczy po imieniu. Prawda nie istnieje. Świetnie to ujęła, ale interpretacja jest tylko moja i nie mam z kim o tym pogadać.
Trzecia część "Zapiski z pewnej niezwykłej nocy" też nie stanowi dla mnie zagadki. Jak dla mnie to o Pegazie, fatalizmie artysty, skąd bierze się ten pęd, przymus tworzenia- pisania.
Po "Sensei i miłość"- rozczarowanie. Miałam nadzieję na coś mniej abstrakcyjnego, ale i tak mam w domu jeszcze 2 książki Hiromi i chętnie się do nich zabiorę:-)).
Dodam, że to "typowo" Japońska książka. Interesowałam się kulturą Japończyków i dla tego nie jest ona dla mnie specjalnie dziwna czy tajemnicza. Mogę nawet stwierdzić, że to bardzo charakterystyczna próbka uznanej w Japonii twórczości. Może spodobać się fanom filmów anime.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
fdsm Linia koment
Przeczytane:2014-07-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów