Opis ksiązki
Kup Teraz

Naga Wyspa. Gułag Tity

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2013-01-21
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7536-295-4
Liczba stron: 360
Dodał/a książkę:slpablos
Na początku wojny jugosłowiańscy komuniści śpiewali: „Oj, Stalinie, czołem, cześć, rację masz i wszystko wiesz!”. W 1948 roku piosenka brzmiała już inaczej: „Oj, Stalinie, babo stara, od naszego Tity wara!”. W nowej rzeczywistości nikt nie wiedział, kiedy i za co może zostać uznany za przeciwnika władzy. A chociaż Tito uniezależnił się od Stalina, jego metody rozprawiania się z wrogami były bardzo podobne do rozwiązań sowieckich — ZSRR miał Wyspy Sołowieckie, a Jugosławia Nagą Wyspę. Miejsce to przez długie lata okryte było mroczną tajemnicą, nie można go było znaleźć na mapach, nie można było o nim rozmawiać. Na podstawie relacji więźniów, strażników i wielu innych źródeł Božidar Jezernik rekonstruuje świat, który miał pozostać w ukryciu. Powstaje w ten sposób prawdziwy, przerażający obraz miejsca, gdzie nazistowska metodyczność wzbogacona została o „azjatyckie cwaniactwo i bałkański prymitywizm”. Naga Wyspa to swoista legenda i wciąż żywy synonim wszystkich obozów w byłej Jugosławii, także tych najnowszych, choć już przemilczanych.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
slpablos plusminus Linia koment
Ta książka wstrząsa nawet po lekturze "Archipelagu GUŁag". Więzienie umysłu, wyniszczenie ciała, świat na opak... szpalery, samorząd, przewidziany przez Kafkę niekończący się proces. Twórcy bronili się, argumentując utworzenie obozu na Nagiej Wyspie zapobieżeniem zrobienia przez Stalina GUŁagu z całej Jugosławii, tymczasem stworzyli o wiele okrutniejszy system, przekładając ten mikrokosmos na swój kraj.
jolly_roger plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Ciekawa książka na mało znany temat - obozy "reedukacyjne" w Jugosławii. Dla innych państw socjalistycznych był to kraj-marzenie, bez stalinizmu, o "ludzkiej twarzy". Niestety ta pozycja rozwiewa te mity. Dramat ludzi zamkniętych w jugosłowiańskich obozach był porównywany z najgorszymi łagrami. Chociaż unikano fizycznej likwidacji przeciwników, to ich los był tragiczny. Właśnie o tym pisze, w bardzo sprawny sposób autor. Polecam.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Anusss1 Linia koment
Przeczytane:2013-07-08, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów