Nagrody

Bohaterowie książki to troje ambitnych lekarzy i naukowców walczących o najwyższe z trofeów - Nagrodę Nobla. Adam Coopersmith - błyskotliwy, oddany pacjentom lekarz-immunolog, którego odkrycia mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa ciąży. Sandy Raven - genialny naukowiec, geriatra, wynalazca sposobu na powstrzymanie procesu starzenia się komórek ludzkich oraz Isabel de Costa - cudowne dziecko, wyśmienity fizyk, rozdarta między ojca, któremu wszystko zawdzięcza, a młodego mężczyznę, którego kocha. Niezapomniane postacie, miłość, tragedie, zdrada, ambicje, trudne wybory - to wszystko czyni z "Nagród" powieść, od której nie sposób się oderwać.

Informacje dodatkowe o Nagrody:

Tłumaczenie: Barbara Cendrowska-Werner
Ilustracje:Freepik.Pixabay/Andrzej Kuryłowicz

Kup książkę Nagrody

Nagrody - opinie o książce

Jesteś geniuszem, chciałbyś w przyszłości dostać Nagrodę Nobla, to przeczytaj tę książkę. Czy twoje losy będą równie poplątane jak losy naszych bohaterów? Czy zadziwisz swoimi odkryciami z fizyki, medycyny czy chemii?
To jedna z książek, o których mogę powiedzieć: kiedyś czytałam, ale zapomniałam. I właściwie dobrze, bo całkiem przyjemnie poznawało się ponownie drogę naukowców do najwyższej nagrody. Medycyna, fizjologia czy fizyka - w każdej dziedzinie można mieć wyjątkowe wyniki i zdobyć sławę i uznanie, jeśli tylko wykorzysta się talent i pracuje nad jego pogłębieniem. Czasem, w przypadku bardzo młodych uzdolnionych, przypomina to ciężką tresurę, ale jeśli delikwent to lubi... (Ocena: 5/6)
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-08-05, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
Nie wciągnęła mnie
Avatar użytkownika - ewagolab1
ewagolab1
Przeczytane:2011-02-09, Ocena: 5,
Bardzo ciekawa książka opowiadająca o losach kilku naukowców, o ich miłościach i dążeniu do zdobycia Nagrody Nobla.
Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2022-04-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

"Nagrody", to książka, jak informuje tytuł, o nagrodach, a właściwie o tej "największej", światowej nagrodzie, o której marzą wszyscy, którzy z jakichkolwiek względów, mogliby się o takową, ubiegać. Chodzi oczywiście o Nagrodę Nobla, przyznawaną w wielu dziedzinach naukowych, chociaż w tej książce będzie mowa głównie o dziedzinach tak rozległych, jak fizyka oraz medycyna.

Troje uczonych, pracujących nad najlepszymi rozwiązaniami problemów, przed którymi stanęli, a które to rozwiązania zmienią życie wielu, jeśli nie wszystkich ludzi. Smaczku całej historii, dodaje fakt, że jedną z tych uczonych osób jest tak zwane "cudowne dziecko". Isabel de Costa, to córka naukowca, fizyka, która z czasem przerośnie wiedzą swojego mistrza i nauczyciela.

Mimo iż pozostała dwójka naukowców, tym razem z dziedziny medycyny, jest równie ważna i interesująca, jednak najciekawsza, moim zdaniem, jest właśnie Isabel, ponieważ przyglądamy się jej życiu niemal od kołyski. Zajrzymy w krąg rodziny, której doskonała córka w wieku kilku lat nie bawi się lalkami, tylko rozwiązuje skomplikowane fizyczne równania.

Cała historia, a właściwie trzy historie, opowiadane naprzemiennie, czasowo rozciągają się na kilkanaście lat i wiele się w tym czasie dzieje w życiu interesujących nas osób. Ponieważ owi naukowcy nie żyją na pustyni, tylko w swoich rodzinach, więc siłą rzeczy dowiadujemy się też dość szczegółowo, wiele na temat ich bliskich. Jak to jest być matką czy bratem, cudownego dziecka.?

Co zrobić kiedy ambicje zawodowe, nie idą w parze z wychowaniem dzieci i życiem rodzinnym? Czy miłość jest naprawdę ślepa i trzeba niezłego tąpnięcia, by spadły w końcu łuski z oczu zakochanego i by ujrzał we właściwym świetle obiekt swoich nieziszczonych uczuć.? Co zrobić kiedy umierasz, a eksperymentalny lek, który może cię uleczyć, w twoim kraju jeszcze nie jest dopuszczony do obrotu rynkowego? Te i wiele innych pytań i problemów autor stawia przed swoimi bohaterami. Czytelnik zaś, z zapartym tchem śledzi ich poczynania i jednemu kibicuje, innego nie lubi, a jeszcze innemu najchętniej by spuścił własnoręcznie manto.

Przyznaję, że ja tę książkę odbierałam bardzo emocjonalnie i sama osobiście czasami miałam ochotę potrząsnąć którymś z bohaterów i zapytać "co ty do cholery wyprawiasz"? Książka kończy się na gali rozdania "Noblów", uściski rąk monarchów i cała reszta tego blichtru. Czytając to zakończenie, przyznaję, że straciłam wiele szacunku dla tej nagrody.

Reasumując, książkę czytało się bardzo dobrze, wszystkie wątki doskonale pozamykane. Autor nie zniżył się do stosowania jakichś dziwnych zapychaczy tekstu, często obecnego w innych różnych książkach. Ciekawie było znaleźć się wśród naukowców, adwokatów, lekarzy, i innych "wielkich" i znaczących tego świata, jednak na "stałe" nie chciałabym tam zostać. Co oczywiście nie zmienia faktu, że książkę naprawdę warto przeczytać. To moja pierwsza pozycja Segala, z którą się zapoznałam, ale napewno nie ostatnia. Podoba mi się jego styl, delikatny humor, ale i sposób wsadzania pewnych drobnych "szpileczek" tu i ówdzie. Książkę jak najbardziej polecam.

Avatar użytkownika - Antosia
Przeczytane:2014-02-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 2001,
Akty wiary
Erich Segal0
Okładka ksiązki - Akty wiary

Historia trójki młodych ludzi ukazana na tle nowojorskiego Brooklynu, izraelskich kibuców, nowoczesnej Brazylii i świętych miast - Rzymu i Jerozolimy....

Opowieść miłosna. Książka audio CD MP3
Erich Segal0
Okładka ksiązki - Opowieść miłosna. Książka audio CD MP3

Najsłynniejsza opowieść miłosna naszych czasów! Oliver Barrett IV jest studentem prawa na Harvardzie. Jenny Cavilleri uczy się w konserwatorium muzycznym...