Najdłuższa podróż

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2014-04-16
Kategoria: Romans
Dodał/a książkę:elibri

Jest zima, rok 2011. W śnieżny, mroźny dzień, jadący samochodem, dziewięćdziesięciojednoletni Ira Levinson, wypada z drogi i w wyniku wypadku zostaje uwięziony we wraku. Czekając na pomoc, wyziębiony, ranny staruszek, snuje opowieść swojego życia. Opowieść o wojnie, o radościach i smutkach dnia codziennego, marzeniach, tych spełnionych i tych, które nigdy nie doczekały się spełnienia. Przede wszystkim jednak jest to opowieść o wielkiej miłości Iry do jego nieżyjącej żony Ruth. To właśnie duch Ruth towarzyszy mu w trakcie tej ostatniej podróży, nakłaniając go do dalszych wspomnień, dodając mu sił i przekonując, że jego czas jeszcze nie nadszedł.

Równocześnie z historią Iry poznajemy historię Sophii, studentki ostatniego roku historii sztuki, która próbuje pozbierać się po burzliwym związku z niewiernym, awanturniczym Brianem, oraz Luke'a, ujeżdżacza byków, który po ciężkim wypadku zamierza wrócić na arenę, by uratować od upadku rodzinne ranczo. Uczucie, które połączy tych dwoje nie będzie łatwe i zostanie wystawione na ciężką próbę przez tajemnicę, którą skrywa Luke.

Historie Iry i Ruth, Sophii i Luke'a zbiegają się w najmniej oczekiwanym momencie...

Pilar plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
piękna opowieść o miłości, marzeniach tych spełnionych i tych nie i o dawnych, wojennych czasach.
OkiemMK plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Najdłuższa podróż, którą zwiemy życiem była dla Iry Levisona wielką przygodą. Jego żywot według lekarzy dobiega końca, więc gdy ulega wypadkowi i unieruchomiony, ciężko ranny przebywa uwięziony w aucie, wśród śniegu - wspomina. Nie liczy na żadną pomoc, lecz otrzymuje ją - od zmarłej żony Ruth, która napełnia go nadzieją, walcząc razem z nim o przetrwanie tej ,,zamieci".
Jednocześnie poznajemy historię Sophie i Luke'a, których dzieli wszystko, lecz łączy niespodziewane i głębokie uczucie. Ona - studentka historii sztuki. On- ranczer i ujeżdżacz byków. Ona - pragnie posady w muzeum. On - chce zachować farmę.
Czy ich uczucie jest wystarczająco silne, by mogli pokonać przeciwności? Czy uczucie wystarczy? Jak ich losy splotą się z Irą?

Najdłuższa podróż to obyczajówka, romans i jednocześnie dramat, w dobrym znanym stylu Sparks'a. Książka, która mnie wzruszyła, rozbawiła i zdecydowanie spędziłam z nią miło czas. Fabuła powieści ciekawi - wręcz rwałam się, by poznać kolejne losy Iry, Ruth czy Sophie i Luke'a. Nicholas Sparks pisze dla mnie w niezwykle charakterystyczny sposób, w jego powieściach zawsze odnajdujemy wielką miłość okraszaną domieszką czegoś innego, poza tym zawsze znajdziemy listy, w różnych formach oraz bardzo często motyw wojny, elementy romantyczne czy odrobinę przewrotności losu. W Najdłuższej podróży znalazłam każdy z tych wątków. Ponadto powieść czyta się w tempie ekspresowym, gdy odkładałam ją na półkę ze łzami w oczach żałowałam, że to już koniec. Niewiele rzeczy mnie wzrusza, ale w prawdziwej miłości, w oddaniu jest coś magicznego.
Te charakterystyczne elementy, o których pisałam wcześniej mogą być dla Was zaletą lub wadą, gdyż po prostu możecie uznać je za powtórkę z rozrywki, ale ja mimo tego, iż domyśliłam się zakończenia i nie zaskoczyła mnie ta powieść w żadnym aspekcie spędziłam z nią cudownie czas. Odprężyła mnie, dodała odrobinę wiary w siebie, w to że ludzie mogą się zmienić jeśli tego pragną. Widząc bohaterów, którzy popełniają błędy i często po prostu zachowują się głupio, ale potrafią się na nich uczyć, mogłam ich zrozumieć, a w takich powieściach to dla mnie ważne.
Ostatnimi czasy nadrabiałam filmy na podstawie książek Sparks'a i z czystym sumieniem mogę polecić Szczęściarza czy List w butelce. Całkiem fajne są także Noce w Rodanthe, Bezpieczna przystań czy Wciąż ją kocham. Ostatnia piosenka nie przypadła mi do gustu zarówno w wersji książkowej jak i filmowej. Przede mną nadal Pamiętnik w obu wersjach, a Najdłuższa Podróż ma ukazać się w kinach w 2015 roku. Filmy te mają głębię i często naprawdę fajną obsadę. Porównując je do filmów na podstawie książek Nory Roberts - ekranizacje powieści Sparks'a wygrywają w całej rozciągłości.
Podsumowując Najdłuższa podróż to była dla mnie przygoda pełna wzruszeń, która zapewniła mi kilkanaście godzin świetnej rozrywki, chwil oderwania się od rzeczywistości. To opowieść obyczajowa, ale tak utkana by kusić romansem, dramatem i odrobiną akcji. Polecę ją osobom lubującym się w takich powieściach oraz oczywiście fanom książek Nicholas'a Sparks'a.
biedro_nka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Dwie niezależne od siebie historie, tak bardzo różne. Nie można powiedzieć, że nic ich nie łączy. Łączy ich mnóstwo! Po pierwsze: przede wszystkim zawierają wspólny pierwiastek, zwany "miłością". Po wtóre: losy bohaterów przecinają się, niby na krótką chwilę, lecz chwila ta zaważyła na życiu naszych młodych bohaterów.
Jedna z historii jest widziana z perspektywy doświadczonego, starego człowieka. Irę poznajemy, gdy ma już ponad 90 lat, jest śmiertelnie chory i wydaje się, że jest pogodzony z własnym losem. Podczas podróży jego samochód wypada z drogi i chociaż podróżował sam, w chwilach oczekiwania na pomoc, a być może zakończenie życia, towarzyszy mu ukochana żona. Wracają wszystkie wspomnienia, od chwili, kiedy ujrzał Ruth po raz pierwszy, do momentu rozpaczy i cierpienia po jej utracie.
Druga, to młodzieńcza miłość między studentką Sophią i młodym "ujeżdżaczem byków" Lukiem. Dzieli ich właściwie wszystko, łączy jednak uczucie, może jeszcze niezbyt dojrzałe, ale na pewno będące szansą na wspólną przyszłość.

To Luke i Sophia odnajdują Irę na zboczu drogi. Przejęci losem mężczyzny jadą za nim do szpitala, by dowiedzieć się w jakim jest stanie. Tam poznają jakim jest wrażliwym mężczyzną, dowiadują się, że bardzo kochał żonę. Jak bardzo przekonują się trochę później. Ich empatia i to, że zetknęli się z Irą ma wpływ na całe ich życie.
O czym mówię? O zaskakującym zakończeniu! Ale ciii... Warto samemu się przekonać!
mirabell3012 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Przeczytane w 2015 roku,
Moje pierwsze spotkanie z twórczością pana Sparksa. Jestem mile zaskoczona i już rozglądam się za następnym tytułem.
karola137 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,Mam,
Spodziewałam się po tej książce dużo więcej, jak zresztą po każdej pana Sparksa i za każdym razem przechodzę małe rozczarowanie, bo już w połowie domyślam się zakończenia, które się sprawdza.
Jednak spodobała mi się bardzo postać Sophii, co potwierdzało moją teorię dotyczącą tego, że nie wszystkie studentki są rozwiązłe. Ujęło mnie to, że tak bardzo chciała sprawdzić, czy z Irą wszystko w porządku, a z drugiej strony aż ciepło zrobiło mi się na serduszku, kiedy Luke nie miał nic przeciwko.
Jednym zdaniem lektura była całkiem przyjemna, bardziej na rozluźnienie, ale i tak nie mogę się już doczekać na ekranizację, która wchodzi do kin już niedługo.
natalia07 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 26 książek 2015,Mam,
Najdłuższa podróż to mój debiut z literaturą Nicholasa Sparksa. Słyszałam, że pisze ciekawe książki,
ale jakoś nigdy nie miałam okazji zapoznać się z jego powieściami.
Ira Levinson miał wypadek i tkwi uwięziony w samochodzie. Jest mróz, pada śnieg a pomocy nie widać.
Ira zaczyna żegnać się z życiem. W jego myślach pojawia się zmarła kilka lat wcześniej żona Ruth. Wydaje się jakby siedziała
obok niego w samochodzie. Dzięki niej Ira zaczyna walczyć. Wracają wszystkie wspomnienia związane z jego ukochana.

Równolegle poznajemy historię dwojga młodych ludzi
Sophie poznaje Luka, podczas zabawy w stodole. Pomaga jej przed byłym chłopakiem. Między nimi szybko rodzi się silne
uczucie. Spędzają, ze sobą bardzi dużo czasu. Luke jest ujeżdżaczem byków, Sophie studiuje historię sztuki na uniwersytecie.
Zakochani żyją chwilą, jednak to co najtrudniejsze, zbliża się do nich w zawrotnym tempie...

Czy historia - a raczej dwie historie- opisane w tej książce są fascynujące? Zdecydowanie tak.
Historia opowiadana przez staruszka i jego nieżyjącą żonę, pochłonęła mnie totalnie. Ma w sobie magiczny klimat,
historia ich związku jest niezwykła.
Druga opowieść to przeciwieństwo starości- młodość- jak wiadomo rządzi się swoimi prawami.
Losy Iry, Sophie i Luka połączą się w niezwykle zaskakujący sposób...
Barso plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
,,Zapewnić kogoś, że się go kocha, to jedno, a pogodzić się z tym, że miłość do tego kogoś wymaga wyrzeczenia się swoich marzeń, to zupełnie coś innego"

Sama nie wiem co o tej książce mam myśleć. Bohaterowie byli cudowni - każdy inny. Nie dało się ich nie pokochać, nie zżyć się z nimi. A historia... niby typowy przewidywalny romans, mocna idealizacja miłości, spojrzenia na ukochanego to jednak... ta powieść zostawia na duszy jakiś ślad. Może podmuch nadziei? Westchnienie?

Ta książka, moim zdaniem, jest drugą po Aniele Stróżu - najlepszą książką Sparksa.

,,Jeśli istnieje niebo, odnajdziemy się, bo bez Ciebie nie ma nieba"
magdalena_emilka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Różne różności,
Sparks jest absolutnie moim ulubieńcem! Książka jest kolejną jego świetną powieścią, pełną świetnych opisów. Najbardziej podoba mi się motyw stara, który się żegna z życiem, a także jego listy do małżonki.
Deutschland191 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Nicholas Sparks,Wyzwanie-książki pełne emocji 2014,
Po raz kolejny dałam się oczarować niezwykle urokliwej powieści Nicholasa Sparksa.
Tym razem autor przedstawia dwie historie. Jedna jest opowiadana z perspektywy starszego i schorowanego człowieka, który jest przygotowany na odejście z tego świata, druga to historia młodych ludzi przed którymi dopiero zaczyna się przyszłość.
Niezwykle interesujące są wspomnienia Iry, mężczyzna wspomina swoje życie, okres II wojny światowej i to jak poznał swoją przyszłą żonę Ruth. Podczas czytania opowieści przedstawionej z perspektywy mężczyzny byłam pod wrażeniem, jak silna była ich miłość. Prawdziwa, taka na dobre i na złe. Książka ma w sobie coś magicznego, można odnieść wrażenie, że przenieśliśmy się do innego świata lub cofnęliśmy się do czasów historycznych.
Ira i Ruth to bohaterowie z którymi się zżyłam i historia ich miłości zapadła mi w pamięć na długo.
Druga historia,którą autor przedstawia jest o spotkaniu dwojga młodych ludzi. Sophia jest studentką historii, po rozstaniu z byłym chłopakiem próbuje ułożyć sobie życie. Wraz ze swoją przyjaciółką postanawiają wybrać się do rodeo, gdzie odbywa się turniej ujeżdżania byków i tam poznaje Luke'a.
Podczas czytania śledzimy przebieg znajomości tej pary, nie zawsze jest kolorowo, pojawiają się problemy, tajemnice i pewne rodzinne tragedie.
Historia Sophii i Luke'a daje wiele do myślenia. Czy ludzie pochodzący z różnych światów mają szansę na wspólną przyszłość?
"Najdłuższa podróż" to historia ludzi z różnych pokoleń. Wzrusza, daje nadzieję i trzyma w niepewności jaki będzie jej finał.
Książka może rozczarować osoby, które lubią szybką akcję, bo momentami historia toczy się tu powoli, jednak z całym przekonaniem polecam powieść wszystkim,którzy lubią życiowe powieści z historią w tle i z niebanalnym zakończeniem. "Najdłuższa podróż" do takich książek właśnie należy.
czarniutka21 plusminus Linia koment
Książki Sparksa zawsze przedstawiają ciekawą, wzruszająca historię. I tym razem się nie zawiodłam. Autor równolegle opisuje historię życia 91 letniego Iry, który ugrzązł w swoim aucie podczas wypadku oraz historię pary zakochanych Sophii i Luka. Jak można się domyślić coś połączy Irę z tą dwójką młodych ludzi. Jeśli chodzi o historię Iry to opisuje on głównie swoją miłość do nieżyjącej już żony Ruth oraz ich wspólne życie polegające na kolekcjonowaniu sztuki. Jest to przepiękna opowieść, pełna emocji. Motyw listów pisanych do ukochanej żony, nawet po jej śmierci, czy coroczne wycieczki w to samo miejsce, które było dla nich magiczne chwyciły mnie za serce. Druga historia - Sophia i Luke opowiada o młodej studentce historii sztuki, którą ratuje przed byłym chłopakiem ujeżdżacz byków Luke. Chłopak wraz z matką prowadzi ranczo, a w weekendy jeździ na zawody. Młodzi powoli poznają się i zakochują, jednak Luke ma swoją tajemnicę oraz spore problemy finansowe. Książki tego autora zawsze są niepowtarzalną, wciągającą historią z życia ludzkiego. Uwielbiam!
kalcia1998 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki-2014,
Kolejna wspaniała powieść Nicholasa Sparksa przedstawiająca ważne decyzje podejmowane w życiu. Plusem jest fakt, że historia jest przedstawiona z trzech punktów widzenia :)
atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Po raz kolejny nie mogłam się oderwać od lektury. Mimo, że teraz autor trochę inaczej skonstruował tę powieść (przeplatające się dzieje Iry, Luka, Sophii), to jednak dochodzimy do momentu, w którym losy bohaterów zazębiają się i poruszają nas do głębi. Warto przeczytać tę wzruszająca powieść o miłości, przeznaczeniu i wiarę w drugiego człowieka.
white_swan plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Moja biblioteczka,
"Najdłuższa podróż" to najnowsza, siedemnasta już powieść Nicholasa Sparksa. Na tę książkę składają się właściwie dwie historie - Iry, który uwięziony w samochodzie po wypadku wspomina swoje życie z ukochaną Ruth, oraz Sophii i Luke'a, dwojga młodych ludzi z różnych środowisk, którzy poznają się właściwie przez przypadek. Równolegle śledzimy losy trójki bohaterów, by dojść do miejsca, w którym te historie nieoczekiwanie się łączą.
Przyznam, że poczułam się mile zaskoczona po lekturze tej książki. Historia Iry i Ruth, wspominana oczami mężczyzny i rozpoczynająca się jeszcze przed II wojną światową, była równie interesująca co losy Sophii i Luke'a. Myślałam, że wiem jak połączą się losy trójki bohaterów i jakie będzie zakończenie, jednak się myliłam, a pomysł pana Sparksa odbieram jak najbardziej na plus. Krótko mówiąc, "Najdłuższa podróż" to piękna historia o miłości pomimo różnym przeciwnościom losu. ,,Jeśli istnieje niebo, odnajdziemy się, bo bez Ciebie nie ma nieba."
Milkaa Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,
esia189 Linia koment
Przeczytane:2015-05-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
bijtje Linia koment
Przeczytane:2015-01-07, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek w 2015 roku,Mam,
darr2 Linia koment
violabu Linia koment
Iszka Linia koment
Przeczytane:2014-09-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
mandy Linia koment
Przeczytane:2014-08-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
werenike Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
kozunia97 Linia koment
Przeczytane:2014-08-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
basia02033 Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,
Okładka - Najdłuższa podróż Uznani za zmarłych
Graham Masterton
Okładka - Najdłuższa podróż Ostatnie dni naszych ojców
Joel Dicker
Zjawa
Pampiludki i tajemnice wiary
Poeta (bez)religijny. O twórczości Tadeusza Różewicza
RECENZJE MIESIĄCA

KANAŁ RSS | REGULAMIN |REDAKCJA/KONTAKT |WSPÓŁPRACUJEMY | WWW.GRANICE.PL 1999-2015 WŁAŚCICIEL: W&W