Najdłuższa podróż

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2014-04-16
Kategoria: Romans
Dodał/a książkę:elibri

Jest zima, rok 2011. W śnieżny, mroźny dzień, jadący samochodem, dziewięćdziesięciojednoletni Ira Levinson, wypada z drogi i w wyniku wypadku zostaje uwięziony we wraku. Czekając na pomoc, wyziębiony, ranny staruszek, snuje opowieść swojego życia. Opowieść o wojnie, o radościach i smutkach dnia codziennego, marzeniach, tych spełnionych i tych, które nigdy nie doczekały się spełnienia. Przede wszystkim jednak jest to opowieść o wielkiej miłości Iry do jego nieżyjącej żony Ruth. To właśnie duch Ruth towarzyszy mu w trakcie tej ostatniej podróży, nakłaniając go do dalszych wspomnień, dodając mu sił i przekonując, że jego czas jeszcze nie nadszedł.

Równocześnie z historią Iry poznajemy historię Sophii, studentki ostatniego roku historii sztuki, która próbuje pozbierać się po burzliwym związku z niewiernym, awanturniczym Brianem, oraz Luke'a, ujeżdżacza byków, który po ciężkim wypadku zamierza wrócić na arenę, by uratować od upadku rodzinne ranczo. Uczucie, które połączy tych dwoje nie będzie łatwe i zostanie wystawione na ciężką próbę przez tajemnicę, którą skrywa Luke.

Historie Iry i Ruth, Sophii i Luke'a zbiegają się w najmniej oczekiwanym momencie...

magdalena_emilka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Różne różności,
Sparks jest absolutnie moim ulubieńcem! Książka jest kolejną jego świetną powieścią, pełną świetnych opisów. Najbardziej podoba mi się motyw stara, który się żegna z życiem, a także jego listy do małżonki.
Deutschland191 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Nicholas Sparks,Wyzwanie-książki pełne emocji 2014,
Po raz kolejny dałam się oczarować niezwykle urokliwej powieści Nicholasa Sparksa.
Tym razem autor przedstawia dwie historie. Jedna jest opowiadana z perspektywy starszego i schorowanego człowieka, który jest przygotowany na odejście z tego świata, druga to historia młodych ludzi przed którymi dopiero zaczyna się przyszłość.
Niezwykle interesujące są wspomnienia Iry, mężczyzna wspomina swoje życie, okres II wojny światowej i to jak poznał swoją przyszłą żonę Ruth. Podczas czytania opowieści przedstawionej z perspektywy mężczyzny byłam pod wrażeniem, jak silna była ich miłość. Prawdziwa, taka na dobre i na złe. Książka ma w sobie coś magicznego, można odnieść wrażenie, że przenieśliśmy się do innego świata lub cofnęliśmy się do czasów historycznych.
Ira i Ruth to bohaterowie z którymi się zżyłam i historia ich miłości zapadła mi w pamięć na długo.
Druga historia,którą autor przedstawia jest o spotkaniu dwojga młodych ludzi. Sophia jest studentką historii, po rozstaniu z byłym chłopakiem próbuje ułożyć sobie życie. Wraz ze swoją przyjaciółką postanawiają wybrać się do rodeo, gdzie odbywa się turniej ujeżdżania byków i tam poznaje Luke'a.
Podczas czytania śledzimy przebieg znajomości tej pary, nie zawsze jest kolorowo, pojawiają się problemy, tajemnice i pewne rodzinne tragedie.
Historia Sophii i Luke'a daje wiele do myślenia. Czy ludzie pochodzący z różnych światów mają szansę na wspólną przyszłość?
"Najdłuższa podróż" to historia ludzi z różnych pokoleń. Wzrusza, daje nadzieję i trzyma w niepewności jaki będzie jej finał.
Książka może rozczarować osoby, które lubią szybką akcję, bo momentami historia toczy się tu powoli, jednak z całym przekonaniem polecam powieść wszystkim,którzy lubią życiowe powieści z historią w tle i z niebanalnym zakończeniem. "Najdłuższa podróż" do takich książek właśnie należy.
czarniutka21 plusminus Linia koment
Książki Sparksa zawsze przedstawiają ciekawą, wzruszająca historię. I tym razem się nie zawiodłam. Autor równolegle opisuje historię życia 91 letniego Iry, który ugrzązł w swoim aucie podczas wypadku oraz historię pary zakochanych Sophii i Luka. Jak można się domyślić coś połączy Irę z tą dwójką młodych ludzi. Jeśli chodzi o historię Iry to opisuje on głównie swoją miłość do nieżyjącej już żony Ruth oraz ich wspólne życie polegające na kolekcjonowaniu sztuki. Jest to przepiękna opowieść, pełna emocji. Motyw listów pisanych do ukochanej żony, nawet po jej śmierci, czy coroczne wycieczki w to samo miejsce, które było dla nich magiczne chwyciły mnie za serce. Druga historia - Sophia i Luke opowiada o młodej studentce historii sztuki, którą ratuje przed byłym chłopakiem ujeżdżacz byków Luke. Chłopak wraz z matką prowadzi ranczo, a w weekendy jeździ na zawody. Młodzi powoli poznają się i zakochują, jednak Luke ma swoją tajemnicę oraz spore problemy finansowe. Książki tego autora zawsze są niepowtarzalną, wciągającą historią z życia ludzkiego. Uwielbiam!
kalcia1998 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki-2014,
Kolejna wspaniała powieść Nicholasa Sparksa przedstawiająca ważne decyzje podejmowane w życiu. Plusem jest fakt, że historia jest przedstawiona z trzech punktów widzenia :)
atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Po raz kolejny nie mogłam się oderwać od lektury. Mimo, że teraz autor trochę inaczej skonstruował tę powieść (przeplatające się dzieje Iry, Luka, Sophii), to jednak dochodzimy do momentu, w którym losy bohaterów zazębiają się i poruszają nas do głębi. Warto przeczytać tę wzruszająca powieść o miłości, przeznaczeniu i wiarę w drugiego człowieka.
white_swan plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Moja biblioteczka,
"Najdłuższa podróż" to najnowsza, siedemnasta już powieść Nicholasa Sparksa. Na tę książkę składają się właściwie dwie historie - Iry, który uwięziony w samochodzie po wypadku wspomina swoje życie z ukochaną Ruth, oraz Sophii i Luke'a, dwojga młodych ludzi z różnych środowisk, którzy poznają się właściwie przez przypadek. Równolegle śledzimy losy trójki bohaterów, by dojść do miejsca, w którym te historie nieoczekiwanie się łączą.
Przyznam, że poczułam się mile zaskoczona po lekturze tej książki. Historia Iry i Ruth, wspominana oczami mężczyzny i rozpoczynająca się jeszcze przed II wojną światową, była równie interesująca co losy Sophii i Luke'a. Myślałam, że wiem jak połączą się losy trójki bohaterów i jakie będzie zakończenie, jednak się myliłam, a pomysł pana Sparksa odbieram jak najbardziej na plus. Krótko mówiąc, "Najdłuższa podróż" to piękna historia o miłości pomimo różnym przeciwnościom losu. ,,Jeśli istnieje niebo, odnajdziemy się, bo bez Ciebie nie ma nieba."
darr2 Linia koment
Przeczytane:2015-01-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,moje 52 motywacje,
ot Linia koment
natalia07 Linia koment
Przeczytane:2015-01-24, Na półkach: Przeczytałem, 26 książek 2015,Mam,
deloranda Linia koment
Przeczytane:2014-11-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
KKS Linia koment
Przeczytane:2014-11-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2014,52 książki 2014,
Bas1992 Linia koment
Przeczytane:2014-08-06, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
werenike Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
kozunia97 Linia koment
Przeczytane:2014-08-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Okładka - Najdłuższa podróż Listy
Kurt Vonnegut
Okładka - Najdłuższa podróż Kobieta, którą kochał
Dorothy Koomson
Wszystko się spieprzyło, ale chyba będzie lepiej
Pan Smrodek
Pierwszy bilans po apokalipsie