OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Największe wpadki Tajnych służb

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2013-02-20
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 9788377784006
Liczba stron: 180
Dodał/a książkę:elibri

Świat może być zupełnie inny, niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Ilu Rosjan w 1905 r. uwierzyłoby w to, że za śmierć ministra spraw wewnętrznych, carskiego stryja oraz wielu notabli odpowiada najlepszy agent rosyjskiej tajnej policji politycznej. Podobnie dwadzieścia lat później Anglicy z niedowierzaniem przyjmowali do wiadomości, że dominacji ich imperium w Azji zagroził pracownik brytyjskiego wywiadu. W Europie nie przyjmowano do wiadomości, iż emigranci ze Wschodu, walczący z komunizmem, nie umierają przypadkiem lecz giną z rąk wysłanników Kremla. Podobnie, jak odrzucano fakt, że operacjami CIA, mającymi powstrzymać ekspansję ZSRR przez kilkanaście lat kierowała osoba chora psychicznie. Takich nieprawdopodobnych historii w całym XX wieku wydarzyło się niepokojąco wiele. Wszystkie łączy jedno - gdy w końcu prawda wychodziła na jaw, prawie nikt nie chciał w nią uwierzyć.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
blackolszi plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Nie powiem, żeby książka powalała na kolana, ale całkiem przyjemnie się czytało - daję słabe 4.
Szczerze mówiąc spodziewałam się czegoś innego - bardziej spektakularnych wpadek i kompromitacji, a w głównej mierze mieliśmy tutaj przedstawione nieudane akcje, które czasem nawet nie były upublicznione. Oczywiście prym wiodła chyba Rosja i ta za czasów I Wojny Światowej i ta za czasów ZSRR. Trochę za dużo nazwisk i powiązań, o których nigdy nie słyszałam i dlatego ciężko było mi połapać się, o czym w ogóle mowa w danym rozdziale - jednak w szkołach nie za bardzo skupialiśmy się na KGB, Stasi, Ochranie, czy innych organizacjach wywiadowczych, tajnej policji itp.
Ze wszystkich historii i wpadek tajnych służb, jakie autor przedstawił, najbardziej podobał mi się oczywiście amerykański wywiad i genialna CIA, której wcale nie przeszkadzało, że akcje miała przeprowadzać i wymyślać osoba chora psychicznie. Przecież jak pisał autor - "W tym czasie Stany Zjednoczone czuły się osaczone przez komunistów i taki drobiazg, jak pełna poczytalność osób odpowiedzialnych za tajne zadania, wydawał się naprawdę nieistotnym szczegółem". Frank Wisner musiał być albo wybitną jednostką albo jego szefowie jeszcze bardziej chorzy od niego, że przez tyle lat powierzali mu ważne zadania wagi państwowej. Dodatkowo pomysły zgładzenia albo skompromitowania Fidela Castro... nie wiem, co brali pomysłodawcy, ale... no cóż, można się było nieźle pośmiać czytając ich plany operacji.

Ciekawa lektura jeśli chodzi o przejrzenie na oczy - jak pisał autor - te budzące powszechny strach i popłoch agencje i wywiady (jak KGB, Mossad, czy Stasi) są tak naprawdę wręcz żałosne w swej głupocie, co zdecydowanie umniejsza im prestiżu. Bo kto normalnie potraktuje tajnego agenta, który wymyślił, by podtruwać Castro jakimś gazem przypominającym w działaniu LSD?
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów