Opis ksiązki
Kup Teraz

Nakręcana dziewczyna. Pompa numer sześć

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2011-01-12
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7480- 193-5
Liczba stron: 720
Dodał/a książkę:KasiaR
Recenzja - Nakręcana dziewczyna. Pompa numer sześć

Zdobywczyni HUGO, NEBULA, LOCUS, CAMPBELL, COMPTON CROOK NAJWIĘKSZE WYDARZENIE LITERACKIE OBECNEJ DEKADY 2000-2010 Nakręcana dziewczyna (The Windup Girl) to jedyna powieść, która zdobyła najwięcej nagród obecnej dekady - nagrody: Hugo, Nebula, Locus, Campbella i Comptona Crooka.

Bacigalupi prezentuje starcie kultur w obliczu katastrofy. Kalorie wypierają tradycyjne środki płatnicze, stając się podstawą wymiany handlowej, zaś źródła energii, bliskie wyczerpania, zastępuje w znacznej mierze siła mięśni. Międzynarodowe korporacje stojące w tle aktów bioterroryzmu, bezlitośnie wykorzystują sytuację, narzucając zdesperowanym rządom krajów dotkniętych pogłębiającym się głodem, warunki sprzedaży zmodyfikowanych genetycznie roślin, czerpiąc z procederu kolosalne zyski. Nie wszystko jednak ułożyło się po myśli korporacji. Poszukują teraz nieskażonych zasobów genetycznych. Jednym z dobrze rokujących obszarów jest Tajlandia, w ramach desperackiej, a jednocześnie skutecznej obrony przed skażeniem, izolująca się od reszty świata. Właśnie tu, w Bangkoku, zagrożonym zatopieniem w efekcie drastycznego podniesienia poziomu wód w oceanach, pojawia się Anderson Lake, działający pod przykrywką menadżera zarządzającego fabryką, przedstawiciel AgriGen.

Nakręcana Dziewczyna to najbardziej oczekiwana powieść fantastyczna roku. Bacigalupi czerpie pomysły ze swoich wielokrotnie nagradzanych opowiadań i je rozwija, badając je głębiej i dokładniej niż dotąd. Wyniki są imponujące. Już nigdy nie da się patrzeć na przyszłość tak samo, jak przedtem. - C. C. Finlay, autor serii “Traitor to the Crown”.

Paolo Bacigalupi to najlepszy autor opowiadań, jaki pojawił się w ciągu ostatniego dziesięciolecia. To Ted Chiang nowego milenium. W niezapomniany sposób potrafi połączyć piękny styl, wstrząsające obrazowanie i szokujące pomysły.- Robert J. Sawyer, laureat Hugo za powieść „Hominidzi”

Te opowiadania, drapieżne, inteligentne i precyzyjnie odmalowane, zaliczają się do moich ulubionych „okrutnych historii” i dydaktycznych przypowieści XXI wieku. Paolo Bacigalupi ewidentnie jest piątym jeźdźcem Apokalipsy, no wiecie, tym, co w wolnym czasie pisuje fantastykę. - Kelly Link, autorka „Magii dla początkujących”

Recenzja
Gyero-Saski Linia koment
Na półkach:

Paolo Bacigalupi przebojem wdarł się w świat fantastyki naukowej, po czym rozsiadł się na tronie obok Teda Chianga, współdzieląc z nim koronę króla krótkiej formy. Od czasu debiutu w 1999 roku publikował sporadycznie, jednakże każde opowiadanie odbijało się echem w literackim świecie, gromadząc coraz większe grono wyznawców autora. Wszyscy zgodnie domagali się powieści, na którą przyszło czekać dekadę, ale gdy tylko ukazała się ona na rynku, otrzymała najważniejsze nagrody oraz przychylność krytyków

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sinister Linia koment
Przeczytane:2015-09-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Calamity_Jean Linia koment
Przeczytane:2012-03-23, Na półkach: Przeczytałem,Mam,X:Uczta wyobraźni,
Ruczek Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów