Okładka książki - Narodziny Jezusa

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: JulitaC

Historia narodzenia Zbawiciela ukazana została w tej książce w odmienny sposób niż w innych publikacjach poświęconych przyjściu na świat Bożego Syna. Gdy Bóg stworzył ogród w Eden i dał go pierwszym ludziom w posiadanie, żyli oni w bliskiej relacji ze swym Stwórcą. Jednak z powodu swojego nieposłuszeństwa musieli opuścić Eden. Bliska więź z Bogiem została zerwana. Gdy ludzie opuszczali rajski ogród, po raz pierwszy otrzymali obietnicę przyjścia Zbawiciela, który otworzy im drogę do odnowienia bliskiej przyjaźni z Bogiem. Przez wieki Bóg ponawiał swoją obietnicę, przypominając ją ludziom przez proroków takich jak Izajasz, Jeremiasz czy Zachariasz. W końcu, gdy nadszedł właściwy czas, posłał Anioła do młodej dziewczyny, Maryi, która została wybrana na matkę Zbawiciela. Ukazanie wydarzeń Nocy Betlejemskiej w perspektywie mesjańskich proroctw Starego Testamentu daje nową i niezwykłą szansę na przeżywanie Świąt Narodzenia Zbawiciela. Książeczka jest przeznaczona do wspólnego, rodzinnego czytania. Niech jej lektura odnowi w naszych domach duchowy splendor Świąt Bożego Narodzenia, który będzie jaśniał również po ich zakończeniu. · Przykuwający uwagę nowy pomysł na opowiedzenie historii o narodzinach Jezusa Chrystusa i wypełnieniu tym samym obietnicy Bożego Zbawienia · Bardzo nowatorskie i niezwykłe ilustracje stanowiące wspaniałe tło dla narracji · Oryginalna okładka, na której tytuł zrobiony został specjalnym lakierem UV z brokatem · Idealna do wspólnego czytania w rodzinnym gronie nie tylko w czasie świąt Bożego Narodzenia · Doskonały prezent gwiazdkowy

Avatar użytkownika - slk
slk
Przeczytane:2011-01-04, Ocena: 6, Przeczytałem,

Historia zbawienia w zarysie

Niejako wbrew tytułowi, książka „Narodziny Jezusa” z tekstem Piotra Haraszewskiego i zachwycającymi ilustracjami Zbigniewa Freusa to nie tylko opowieść o wydarzeniach, które wspominamy w okresie Bożego Narodzenia. To także swoista „historia zbawienia w zarysie” – książka, która młodym czytelnikom przybliża w sposób przystępny i atrakcyjny, w jaki sposób ludzie, naznaczeni grzechem pierworodnym, zyskali szansę odkupienia.

Piotr Haraszewski swą historię rozpoczyna w Edenie, opowiadając o stworzeniu świata i pierwszych ludziach, stworzonych przez Boga. Mówi o tym, jak Adam i Ewa ulegli pokusie szatana, jak w późniejszych latach Bóg przemawiał do ludzi przez proroków, przybliża też autor historie najważniejszych spośród nich – Izajasza i Jeremiasza oraz ich zapowiedzi przyjścia na świat Boga-człowieka. Na kartach „Narodzin Jezusa” poznamy Elżbietę i Zachariasza, będziemy mieli okazję, by uczestniczyć w anielskim zwiastowaniu, nawiedzeniu świętej Elżbiety, poznamy dylematy Józefa i Marii oraz towarzyszyć im będziemy w czasie wyprawy do Betlejem i podczas odwiedzin Trzech Królów. Całość zwieńczy krótki komentarz dotyczący historii Jezusa i właściwego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia.

Samo streszczenie to jednak nie wszystko – ważne jest również to, w jaki sposób Piotr Haraszewski opowiada swą historię. A czyni to w sposób dostosowany do możliwości młodego czytelnika, raczej jednak potrafiącego już samodzielnie czytać i – być może – przygotowującego się właśnie do Pierwszej Komunii, niż do dziecka młodszego. Haraszewski pisze w sposób bardzo przystępny, używa prostego języka, wyjaśnia znaczenie pewnych gestów, pomaga zrozumieć uczucia, emocje, targające bohaterami tej opowieści. W sukurs przychodzą mu kolorowe ilustracje Zbigniewa Freusa – duże, często zajmujące prawie dwie sąsiadujące ze sobą strony, o ogromnym nasyceniu barw. Przyznaję, że choć nie jestem miłośnikiem ilustracji odzwierciedlających rzeczywistość do tego stopnia, że niemal naśladujących fotografię, a zarazem pełnych barw nasyconych do granic możliwości, to rysunki Freusa nie tylko nie przeszkadzały mi w lekturze, ale nawet wywarły całkiem pozytywne wrażenie. Z pewnością na długo utkwią one w pamięci młodych czytelników, oddziałując na wyobraźnię czasem zdecydowanie mocniej, niż tekst.

I – być może – dzięki tym ilustracjom mogliby autorzy dotrzeć nawet do bardzo, bardzo młodych czytelników. Rzecz w tym, że miejscami na stronie zawarto odrobinę zbyt wiele tekstu. Mimo dużej, wyraźnej czcionki, dzięki której dziecko będzie mogło samodzielnie zapoznać się z książką, momentami narracja jest nieco zbyt obszerna i dobrze zrobiłoby jej rozbicie na kilka mniejszych fragmentów.

„Narodziny Jezusa” to znakomity sposób, by z Dobrą Nowiną dotrzeć do młodych czytelników. Choć książeczka nie jest pozbawiona wad, jej piękne wydanie, dobre dostosowanie narracji do możliwości percepcji młodych czytelników i barwne ilustracje z pewnością pozwolą dotrzeć także do dzieci, które zdecydowanie nad książkę przedkładają przekaz audiowizualny. Kto wie – może to właśnie dobra propozycja na pierwszą przygodę z samodzielnym czytaniem?

Link do recenzji
Avatar użytkownika - slk
slk
Przeczytane:2011-01-04, Ocena: 5, Przeczytałem,
Pięknie wydana publikacja, obejmująca nie tylko historię narodzin Jezusa, ale będąca też swego rodzaju "historią Zbawienia w zarysie". Dostosowany do możliwości percepcyjnych młodych czytelników język, piękne ilustracje - całość naprawdę zasługuje na uwagę.
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26