Opis ksiązki
Kup Teraz

Narodziny Wenus

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2005-09-21
Kategoria: Historyczne
ISBN: 83-241-2242-7
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:blackolszi
Nagradzana pisarka brytyjska, autorka malarskiej, zmysłowej powieści o miłości, śmierci, sztuce, władzy, wierze, marzeniu i poszukiwaniu wolności. Sarah Dunant, znana brytyjska pisarka, krytyk literacki i prezenterka telewizyjna, jest autorką głośnych powieści sensacyjnych. Wiele z nich zdobyło prestiżowe nagrody, a dwie są obecnie przenoszone na ekran filmowy. „Narodziny Wenus” to pierwsza tak bogata literacka książka Dunant. To piękna i zmysłowa powieść o miłości. Ożywa w niej świetność renesansowej Florencji, potęga dworu Medyceuszy, olśniewające dzieła sztuki, polityczne intrygi i strach przed ogniem piekielnym Savonaroli. Sarah Dunant zachwyca talentem narracyjnym i impresjonistyczną malarskością, z jaką oddaje plastyczny obraz XV-wiecznych „nowych Aten”. Nastrojowa, pełna napięcia, dramatyczna książka rozwija wątek sensacyjny, który nie przesłania jej prawdziwej wymowy – intelektualnej i filozoficznej. „Narodziny Wenus” to również przesycona subtelnym erotyzmem powieść kobieca, która opowiada, jak to było być kobietą – obdarzoną niepospolitym talentem i niepospolitą odwagą – w czasach nowych idei, które nie wypleniły jednak z sumień poczucia grzechu jako obrazy ładu ustanowionego przez Stwórcę.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
blackolszi plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie - z historią w tle 2015,
Upolowałam na półce w bibliotece, bo zobaczyłam znajome nazwisko. Niby nie miałam w planie czytać tej pozycji, ale uznałam, że może nie będzie najgorzej, bo w końcu książka jest o czasach, które lubię.
Na pewno spotkała mnie miła niespodzianka, bo spodziewałam się czegoś gorszego i jakiegoś romansidła zupełnie nie w moim stylu. Co dostałam? Całkiem ciekawą historię młodej Aleksandry, która po latach opowiada o swoim młodzieńczym życiu - pełnym artyzmu, strachu, fanatyzmu religijnego i zdrady ze strony najbliższych. Małym minusem jest język - zdecydowanie przystępny, przyjemny i łatwy, ale jak dla mnie zbyt współczesny, bo jednak i przy pisaniu (i przede wszystkim przy tłumaczeniu książek) nie można zapomnieć, że tę historię w zamyśle autorki opowiada dziewczyna, która żyła 5 wieków temu.

Florencja za czasów Savonaroli to zawsze dobry wybór czytelniczy - nie dość, że państwo Medyceuszy było wtedy kolebką kultury i wylęgarnią talentów (chociażby da Vinci, Buonarotti, Alighieri), nie dość że było potęgą jeśli chodzi o rozwijanie się bankowości, to na dokładkę pokazywało jak fanatyzm religijny wpływa na losy mieszkańców i jak może w tragicznie krótkim czasie "unicestwić" wiele dzieł sztuki, które zdaniem popleczników szalonego dominikanina były dziełem szatana i które trafiły na Stos Próżności.
Sama postać Girolamo była tak naprawdę tłem, ale na tyle umiejętnie przedstawiona, że miało się wrażenie, że jest jedną z ważniejszych postaci w tej książce. Dunant pozwoliła czytelnikom zagłębić się także w temat małych wyznawców-bojowników Savonaroli. Zaskakujące jest to, jak ten mnich mógł tak omotać dzieci i nastolatków, tak naprawdę nie oferując niczego w zamian (no może poza wizją mściwego i okrutnego Boga, który jest wrogiem zamożności i wszelkiej sztuki). No i przede wszystkim przeraża fakt, jak ci młodzi ludzie mogli tak sterroryzować miasto, że nawet możne rody się ich bały.

Aleksandra - inteligentna i zdolna młoda dziewczyna, która nie potrafi wpasować się w ówczesne normy. Jej siłą jest jej umysł i dryg do sztuki, a jej przekleństwem niezgrabność, domniemana brzydota i złośliwy brat Tomaso, który nawet na chwilę nie daje jej o tym zapomnieć.
Jej opowieść zaczyna się od chwili, gdy jej ojciec zlecił wykonanie dla nich prywatnej kaplicy - wynajął w tym celu malarza (który niestety do końca książki pozostał po prostu bezimiennym malarzem), który w znaczącym stopniu wpłynął na późniejsze życie Aleksandry. Buntownicza dziewczyna chce nawiązać kontakt z nieśmiałym i wycofanym artystą, ale rzecz jasna obyczaje i rodzicielka jej tego zakazują. Zbiegiem (jak się okazało nieprzypadkowych) okoliczności zostaje żoną dość zamożnego Christofora Langelli. Małżeństwem kupuje sobie upragnioną wolność i możliwość rozwijania swojego talentu, jednak cena jest dość wysoka - jej mąż nie jest zwolennikiem i pasjonatem kobiecego ciała. W sumie żartobliwie można powiedzieć, że "wszystko zostaje w rodzinie", bo Tomaso (który doprowadził do małżeństwa swojej siostry) podziela... pasję swojego szwagra.

Co można jeszcze powiedzieć? Fanatyzm Savonaroli się rozkręca, zawsze tętniąca życiem Florencja staje się ponurym miastem, w którym wprowadzono "godzinę policyjną", Aleksandra stara się odnaleźć w nowym świecie - i kulturowym i religijnym i małżeńskim - pogodzić ze swoim losem i z pomocą swojej niewolnicy Erili w końcu odnaleźć szczęście, coraz większe chmury gromadzą się nad jej bratem i mężem, ciąży nad nimi groźba tortur i nieprzyjemnego strappado. Dodatkowo rozwija się wątek fascynacji głównej bohaterki naszym tajemniczym malarzem, co prowadzi do przewrócenia życia Aleksandry o 180stopni - to od artysty dostaje to, czego jej mąż nie chciał i nie był w stanie jej dać - rozkosz, szczęście i dziecko.

Przyjemna, niezbyt długa historia, którą czytało się i szybko i z zainteresowaniem. Może momentami była zbyt mdła, jak dla fanatyka thrillerów, ale znalazł się także mały wątek kryminalny, który umilił mi czas spędzony nad tą lekturą i pozwolił zachować obiektywną ocenę.
Myślę, że książka spodoba się i entuzjastom romansów i osobom, które jak ja lubią literaturę historyczną.
break
Okładka - Narodziny Wenus Zaćmienie
Ragnar Jónasson
Okładka - Narodziny Wenus Sacrifice
Sharon Bolton
Okładka - Narodziny Wenus Pochodzenie bogów
ANDREW COLLINS
Okładka - Narodziny Wenus Drugie narodziny mordercy
A.J. Kazinski
Okładka - Narodziny Wenus Bogowie Edenu
ANDREW COLLINS
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów