Nastoletnia panna młoda

Tom 0 cyklu Napisane przez życie

,,Od razu czułam, że historia Zeeny będzie inna niż pozostałe. Byłam też pewna, że dziewczynka coś ukrywa. Jednak nieprędko poznałam jej sekret. Dopiero któregoś z kolei dnia swego pobytu u mnie załamała się i wśród łez wyznała mi, co ją spotkało. Nigdy tego nie zapomnę".

Cathy Glass, brytyjska autorka bestsellerowych, czytanych na całym świecie opowieści o prowadzonej przez nią rodzinie zastępczej, tym razem opisuje historię pochodzącej z Bangladeszu czternastoletniej Angielki, która zdecydowała się uciec od rodziny.

Przerażona Zeena prosi wychowawczynię w szkole, by pomogła jej znaleźć miejsce w rodzinie zastępczej. Nikt nie wie, czego się boi. U Cathy, dziewczynka stopniowo odzyskuje spokój, jednak ogromnie tęskni za młodszym rodzeństwem, które mieszka z rodzicami. Rodzina Zeeny jest bardzo tradycyjna, zakorzeniona głęboko w kulturze azjatyckiej. Rodzice zabraniają Zeenie wszelkiego kontaktu z rodzeństwem, ponieważ ich zdaniem dziewczynka okryła hańbą ich i całą lokalną społeczność bangladeską.

Zeena usiłuje spotykać się z braćmi i siostrami potajemnie, jednak gdy dowiaduje się o tym jej ojciec, razem z wujkiem wciągają ją do auta i grożą. Jeśli nie przestanie przysparzać im problemów i nie będzie im posłuszna, obleją ją benzyną i podpalą. Mimo że Zeena pozostaje pod opieką nie tylko rodziny zastępczej, lecz także lokalnego ośrodka pomocy społecznej i policji, za bardzo się boi, by wnieść oskarżenie przeciw krewnym. Wreszcie któregoś dnia Cathy odkrywa wstrząsającą prawdę o Zeenie. Z ciężkim sercem stwierdza, że chyba nie będzie w stanie jej pomóc.

Informacje dodatkowe o Nastoletnia panna młoda:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2016-04-20
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tytuł oryginału: The Child Bride
Tłumaczenie: Agnieszka Andrzejewska
Ilustracje:Paweł Panczakiewicz/goodynewshoes(iStockphoto.com)

Kup książkę Nastoletnia panna młoda

Nastoletnia panna młoda - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-03-03,
Kolejna gorzko słodka książka Cathy. Książka która pozwala nam poznać inną kulturę i traktowanie dziecka...
Kolejna pozycja Cathy Glass z którą chciałam się zapoznać. Lektura nie była łatwa ani przyjemna z tego względu,że losy Zeeny są po prostu tragiczne, ciężko sobie to uświadomić, że krewni mogą wyrządzić tyle krzywd. Nie będę opisywała co spotkało podopieczną, o tym już należy dowiedzieć się sięgając po książkę. Jedyne do czego mogę się przyczepić to do tego, że książce było za dużo opisów związanych ze szkoleniami dla rodzin zastępczych,które prowadziła autorka, taka odskocznia od tematu, jednak pozycję jak najbardziej polecam. Historia Zeeny pochłania czytelnika, chociaż czuje się ból i smutek na samą myśl ile ta dziewczyna wycierpiała. Zakończenie mnie zaskoczyło i sprawiło, że się wzruszyłam. Daje nadzieję na poprawę losu, bo nie każdego spotyka dobry finał. Przeżycia Zeeny na zawsze pozostaną w mojej pamięci tak jak pozostałych podopiecznych Cathy Glass.
Avatar użytkownika - Ewfor
Ewfor
Przeczytane:2023-06-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Wyzwanie czytelnicze 2023,

Moje pierwsze spotkanie z ,,piórem" Cathy Glass z pewnością zostanie w mojej pamięci na długi, długi czas. Kiedyś bardzo zaczytywałam się w książkach Betty Mahmoody, ale teraz chyba bardziej emocjonalnie odebrałam książkę Cathy.

Ta książka mną wstrząsnęła!

Ta książka mocno mnie wzruszyła!

Ta książka wywołała we mnie burzę emocji!

Są lektury, które nie pozwalają o sobie zapomnieć, a jednak bardzo byśmy chcieli, aby przedstawiona w nich fabuła, opisane ludzkie losy czy wydarzenia okazały się czystą fikcją. Ale niestety, w takich książkach jak ta, pokazana jest prawda, o której człowiek najchętniej by zapomniał, ale to wcale nie jest takie proste, bo przez kilka setek stron treść mocno zakorzeniła się w umyśle i sercu.

Głównymi bohaterkami tej lektury są Cathy, kobieta prowadząca rodzinę zastępczą dla dzieci potrzebujących pomocy, bezpieczeństwa, którego nie są w stanie zapewnić im prawdziwe rodziny, oraz trzynastoletnia Zeena (rodzina dziewczynki pochodzi z Bangladeszu), która w swoim krótkim życiu zaznała takiego piekła na ziemi, jakie trudno sobie nawet wyobrazić.

Dzięki zwierzeniom Zeeny, oraz informacjom podanym przez Cathy, poznajemy brutalny świat ludzi żyjących w innych kulturach. Świat bezwzględnego posłuszeństwa kobiet wobec mężczyzn, świat legalnej pedofilii, w którym kilkuletnie dziewczynki, często jeszcze nawet nie miesiączkujące, wydawane są za mąż za mężczyzn, będących w wieku ich dziadków.

Aż trudno uwierzyć, że gdzieś funkcjonują ludzie, którzy przemoc, pedofilię i wykorzystywanie seksualne nieletnich uważają za normalność.

Zeena, mimo iż poznała życie z tej najgorszej strony, nie zatraciła w sobie pozytywnych uczuć. Emocjonalnie związana ze swoim młodszym rodzeństwem, była dla nich bardziej kochającą matką niż starszą siostrą. I mimo tego, że nie wyniosła z domu nawet odrobiny miłości (tu mam na myśli głównie jej rodziców) sama potrafiła kochać szczerze i bezgranicznie.

Zaskakującym dla mnie było to, że żywiła te pozytywne uczucia nawet w stosunku do własnej matki, kobiety, która nigdy nie była dla niej wsparciem, potępiała ją nawet za coś, czego dziewczynka-kilkuletnie dziecko, nie była świadoma z punktu widzenia zła.

Dziewięcioletnia dziewczynka, brutalnie zgwałcona przez swojego nastoletniego kuzyna była przez rodzoną matkę nazwana dziwką. Czy coś takiego w ogóle można zrozumieć? Gdzie troska matki o zdrowie psychiczne i fizyczne małej córeczki? Gdzie wsparcie, które powinno być właśnie ze strony matki? Gdzie zwykłe, ludzkie współczucie? Niestety Zeena od rodzicielki tego nie otrzymała, a jednak potrafiła bronić zachowania matki, wybaczyła, całkowitą winą obarczając despotycznego ojca i sposób wychowania matki.

Przyznam szczerze, że nie potrafiłam się od książki oderwać. Czytałam ją w każdej wolnej chwili wypłakując oczy.

Dobrze, że na świecie są takie osoby jak Cathy Glass, które potrafią dzielić się miłością ucząc innych tej miłości.

Rodzina Cathy, to osoby tak mocno ze sobą związane i tak się wzajemnie kochające i szanujące, że wcale mnie to nie dziwi, że dzieci z takich rodzin jak rodzina Zeeny nie chcą opuszczać pełnego ciepła i miłości domu.

Autorka ukazuje świetnie działający system opieki społecznej ściśle współpracujący z policją. Empatyczność i zaangażowanie tych osób w zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego dzieci zasługuje na wielkie oklaski.

Po przeczytaniu tej lektury jestem przekonana, że zrobię wszystko, aby poznać pozostałe książki napisane przez Cathy Glass. Już zaczęłam ich szukać, niestety znalazłam tylko w angielskiej wersji językowej. Ale znajdę w polskiej. Muszę!

Ta książka to wulkan emocji i myślę, że nikt nie powinien przejść obok niej obojętnie.

Fantastyczna książka napisana przez kobietę, która jest rodziną zastępczą dla wielu różnych dzieciaków z różnych domów. Napotyka wciąż nowe przypadki a na podstawie historii swoich podopiecznych pisze książki. To właśnie jedna z nich.

Czyta się świetnie, naprawdę wciąga, na początku trochę się dłuży, nawet miałąm momenty , że pomyślałam : nuda! po co takie szczegóły?

Obawiałam się, że koniec niczym nie zaskoczy i że będzie przewidywalny. Pomyliłam się.

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2017-11-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie 2017 - 52 książki,

Chyba najbardziej wstrząsająca z ksiażek Cathy Glass. Tym razem pod jej opiekę trafia 14-letnia Zeena, która sama o to poprosiła. Cathy stopniowo odkrywa wszystkie jej tajemnice: Zeena cierpi na choroby weneryczne, gdy dziewczynka miała 9 lat została zgwałcona przez kuzyna, w wieku 12 lat przez ojca, a miała 13 lat gdy wydano ją za mąż za wujka, odtąd też regularnie jej ojciec znajdował jej klientów, którym służyła swoim ciałem.

Avatar użytkownika - dorota198
dorota198
Przeczytane:2020-05-10, Ocena: 5, Przeczytałam, Adopcja, 12 książek 2020,
Nikomu nie powiem
Cathy Glass0
Okładka ksiązki -  Nikomu nie powiem

Siedmioletni Reece został oddany pod opiekę rodziny zastępczej jako ostatni z sześciorga rodzeństwa. W domu Cathy zjawił się po miesiącu ciągłych przeprowadzek...

Nie zabierajcie mi dziecka
Cathy Glass0
Okładka ksiązki - Nie zabierajcie mi dziecka

Kiedy Jade wprowadza się do Cathy, ma zaledwie siedemnaście lat, jest w ciąży, samotna i bezdomna. Rozpaczliwie pragnie zatrzymać córkę, lecz przecież...