Opis ksiązki
Kup Teraz

Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem

Ocena ( 5 osób )
4.8
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2012-09-17
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-240-2181-9
Liczba stron: 300
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem
Co dziś rzucili?... czyli podróż do przeszłości. Przystanek PRL

Kolejki po girlandy papieru toaletowego, „Brutal” obok „Pani Walewskiej”, rodzinna podróż maluchem do Bułgarii. Czasy, w których panie nosiły trwałą, a panowie „męski zwis”, dobrze znamy z filmów Barei albo przeżyliśmy na własnej skórze... Ale warto spojrzeć na nie w zupełnie inny sposób.

Dwójka dziennikarzy, Iza i Witek, postanowili na pół roku przenieść się do rzeczywistości przełomu lat 1981/1982. Zamieszkali w bloku z wielkiej płyty, zrezygnowali z Internetu i komórek, a po Warszawie jeździli fiatem 126p. Dziecku wręczyli zabawki pamiętające czasy Jaruzelskiego, a w ich kuchni zagościły dania polecane przez kultową „Przyjaciółkę”.

Po co to wszystko? Autorzy sprawdzili czym różni się współczesne życie od tego sprzed trzech dekad. Zabrali nas w sentymentalną podróż, przyjrzeli się absurdom PRL-u, ale przede wszystkim szukali odpowiedzi na pytanie, czy dziś żyje się nam lepiej.

”Uśmiałam się, wzruszyłam i współczułam w jednym momencie. Są tu i kemping w spłowiałym namiocie, i kartoflane ciasto, i historyjki z Donaldów, i kombinowane mięso spod lady. Ale wyprawa nie kończy się na sentymentalnym wzdychaniu do „kiedyś”. Autorzy zadają sobie i nam pytanie, gdzie popełniliśmy błąd opierając całe swoje życie kontakcie przez na SMS-y i na kremie na rozstępy”

Sylwia Chutnik

”Dla mnie najgoręcej wyczekiwana premiera roku 2012. Wyprawa do PRL to taki survival, że książki Beara Gryllsa o przetrwaniu w dżungli czy na Antarktydzie będą w porównaniu z nią mdłe i pozbawione napięcia.”

Wojciech Orliński
Recenzja
anatola Linia koment
Na półkach:

Żyjemy w czasach, gdy sklepy uginają się od produktów, gdy zepsuty sprzęt elektroniczny taniej wyrzucić niż naprawić, a na śmietniku lądują tony jedzenia. Wydaje nam się oczywiste to, że w każdej chwili w dowolnym miejscu możemy zakupić praktycznie wszystko. Nie musimy nawet wychodzić z domu, by zarezerwować wycieczkę na Majorce lub nowy samochód. Uwielbiamy galerie handlowe, gdzie nabywając kolejną parę butów, mijamy aptekę, drogerię, kwiaciarnię. Żyjemy coraz szybciej, dlatego nie mamy czasu stać w kolejkach i jeździć po całym mieście w poszukiwaniu odpowiedniej pralki

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
frolic plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Ludzie mają tendencję do mówienia, że kiedyś było lepiej. I do widzenia wszystkiego na czarno-biało, na przykład: kapitalizm jest dobry, komunizm był zły. Zadaniem dziennikarzy jest odkrywanie prawdy. W „Naszym małym PRL-u” podjęli się tego w dość niekonwencjonalny sposób – ale też poznawanie prawdy o historii jest na tyle narażone na nieścisłości, że niecodzienne sposoby są jak najbardziej w cenie. Książka będąca owocem ich półrocznej przebieranki jest naprawdę ciekawa, bo pokazuje dobre i złe strony życia w PRL-u, a jednocześnie pozwala się zastanowić nad dzisiejszymi czasami, kiedy życie jest o wiele łatwiejsze, ale też szybsze, bardziej powierzchowne i takie, w którym wielu rzeczy nie doceniamy.
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
sic Linia koment
Przeczytane:2016-07-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
zielony_motyl Linia koment
Przeczytane:2014-09-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Dorot21 Linia koment
Przeczytane:2014-02-17, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
potemek Linia koment
Przeczytane:2013-03-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów