Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem

Co dziś rzucili?... czyli podróż do przeszłości. Przystanek PRL

Kolejki po girlandy papieru toaletowego, „Brutal” obok „Pani Walewskiej”, rodzinna podróż maluchem do Bułgarii. Czasy, w których panie nosiły trwałą, a panowie „męski zwis”, dobrze znamy z filmów Barei albo przeżyliśmy na własnej skórze... Ale warto spojrzeć na nie w zupełnie inny sposób.

Dwójka dziennikarzy, Iza i Witek, postanowili na pół roku przenieść się do rzeczywistości przełomu lat 1981/1982. Zamieszkali w bloku z wielkiej płyty, zrezygnowali z Internetu i komórek, a po Warszawie jeździli fiatem 126p. Dziecku wręczyli zabawki pamiętające czasy Jaruzelskiego, a w ich kuchni zagościły dania polecane przez kultową „Przyjaciółkę”.

Po co to wszystko? Autorzy sprawdzili czym różni się współczesne życie od tego sprzed trzech dekad. Zabrali nas w sentymentalną podróż, przyjrzeli się absurdom PRL-u, ale przede wszystkim szukali odpowiedzi na pytanie, czy dziś żyje się nam lepiej.

”Uśmiałam się, wzruszyłam i współczułam w jednym momencie. Są tu i kemping w spłowiałym namiocie, i kartoflane ciasto, i historyjki z Donaldów, i kombinowane mięso spod lady. Ale wyprawa nie kończy się na sentymentalnym wzdychaniu do „kiedyś”. Autorzy zadają sobie i nam pytanie, gdzie popełniliśmy błąd opierając całe swoje życie kontakcie przez na SMS-y i na kremie na rozstępy”

Sylwia Chutnik

”Dla mnie najgoręcej wyczekiwana premiera roku 2012. Wyprawa do PRL to taki survival, że książki Beara Gryllsa o przetrwaniu w dżungli czy na Antarktydzie będą w porównaniu z nią mdłe i pozbawione napięcia.”

Wojciech Orliński

Informacje dodatkowe o Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem:

Wydawnictwo: Znak

Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem - opinie o książce

Avatar użytkownika - frolic
frolic
Przeczytane:2012-10-20,
Ludzie mają tendencję do mówienia, że kiedyś było lepiej. I do widzenia wszystkiego na czarno-biało, na przykład: kapitalizm jest dobry, komunizm był zły. Zadaniem dziennikarzy jest odkrywanie prawdy. W „Naszym małym PRL-u” podjęli się tego w dość niekonwencjonalny sposób – ale też poznawanie prawdy o historii jest na tyle narażone na nieścisłości, że niecodzienne sposoby są jak najbardziej w cenie. Książka będąca owocem ich półrocznej przebieranki jest naprawdę ciekawa, bo pokazuje dobre i złe strony życia w PRL-u, a jednocześnie pozwala się zastanowić nad dzisiejszymi czasami, kiedy życie jest o wiele łatwiejsze, ale też szybsze, bardziej powierzchowne i takie, w którym wielu rzeczy nie doceniamy.
Avatar użytkownika - sic
sic