Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-7453-956-2
Dodał/a książkę:Madaleno
Nasza klasa - historia dziesięciu uczniów z jednej klasy - Polaków i Żydów - opowiedziana od roku 1925 aż po współczesność. Koleżanki i koledzy wspólnie bawią się i śpiewają. Wraz z nadejściem dorosłości zgodne zabawy się kończą. Wybucha wojna, do miasteczka wkracza najpierw radzieckie, a potem niemieckie wojsko. Antysemityzm wybucha w serii gwałtów, morderstw, tortur i kulminuje w masowym pogromie. Niemal wszyscy miejscowi Żydzi giną spaleni w stodole albo zamordowani na rynku. Nielicznym udaje się cudem przeżyć. Przemoc nie ustępuje wraz z zakończeniem wojny. Zaczyna się rozliczanie przeszłości, której tak naprawdę rozliczyć się nie da. Nasza klasa to wstrząsająca opowieść o skomplikowanych relacjach polsko-żydowskich w XX wieku, o zbiorowej winie, o prawdzie, która okazuje się nikomu niepotrzebna, oraz o historii, której nie da się osądzić, odtworzyć ani nawet wytłumaczyć. Prapremiera Naszej klasy odbyła się 23 września 2009 w prestiżowym The National Theatre w Londynie (Our Class, przekł. Ryan Craig, reż Bijan Sheibani). Sztuka miała bardzo dobre recenzje i wznieciła w Wielkiej Brytanii gorącą dyskusję.
jusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
"Nasza klasa" opisuje losy uczniów jednej klasy, Polaków i żydów- przyjaciół w dzieciństwie, wrogów podczas wojny w dorosłym życiu.
To wstrząsająca opowieść o skomplikowanych relacjach polsko-żydowskich w XX wieku, to również próba rozliczenia się z przeszłością, z którą nie zawsze da się rozliczyć.
Madaleno plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-10-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Cieszę się, że ta właśnie książka dostała NIKE. Naprawdę warto po nią sięgnąć, choć może nie jest to łatwa i przyjemna lektura. Ale mocna i prawdziwa. I możliwość obcowania nie tylko z powieściami, ale także dramatem, co nie jest na porządku dziennym naszych czasów.
leonia Linia koment
majkanew Linia koment
Przeczytane:2013-07-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
agni79 Linia koment
Przeczytane:2013-01-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Posiadam,Ważne nagrody literackie,
Okładka - Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach Body art
Olga Kubińska