Neuland

Data wydania: 2014-03-19
Dodał/a książkę:elibri
Recenzja - Neuland

Fascynująca powieść, połączenie utopii

i antyutopii, ale przede wszystkim wzruszająca opowieść o rodzinie, miłości, stracie i samotności.

Amos Oz

130 000 sprzedanych egzemplarzy w Izraelu!

NEULAND - trzy kontynenty, cztery pokolenia i pełna wielkich emocji powieść drogi, romans oraz próba znalezienia swojego miejsca na ziemi.

NEULAND - okrzyknięto prawdziwym punktem zwrotnym we współczesnej literaturze izraelskiej.

ESHKOL NEVO - jeden z najbardziej cenionych izraelskich pisarzy tej samej rangi, co David Grossman, Abraham Jehoszua i Amos Oz

Meni Peleg, weteran wojny Jom Kippur, którego życie rozsypuje się po śmierci ukochanej żony roztacza wizję nowej idealnej społeczności. NEULAND w dużej mierze opowiada o podróży - realnej podróży w głąb Ameryki Południowej, oraz wyprawie do samego siebie, w poszukiwaniu właściwego kierunku życia, a także w przeszłość, we wspomnienia. Ścieżki dwójki głównych bohaterów, Dori i Inbara, trzydziestokilkulatków czujących, że ich życie nie zdąża w odpowiednim kierunku w przedziwny sposób splatają się za sobą.

Czy będą mogli szczęśliwie żyć w Neulandzie?

Recenzja
justa21 Linia koment
Przeczytane:2015-04-02, Na półkach: Przeczytałem,

Kraj cieni

Są takie historie, które muszą zostać opowiedziane. Niosą w sobie bowiem całą gamę emocji, potrafią zmienić nasze zapatrywania na wiele kwestii, zmuszają do konfrontacji z samymi sobą i z dotychczas wyznawanymi poglądami. Są takie historie, w których przeszłość spotyka się z przyszłością, a ścieżki przypadkowych osób przecinają się, tworząc nową opowieść.

Tak właśnie jest w przypadku spektakularnej powieści autorstwa Eshkola Nevo

en-ca_minne Linia koment
Przeczytane:2014-06-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,

Kiedy się wędruje (...) litery twojego imienia wędrują razem z Tobą. Ale czasem jedna z nich się męczy i zostaje, aby odpocząć w hotelu i cały dzień spędzasz na przykład bez "n". Kiedy się wędruje, wspomnienia z dzieciństwa są tak realne, że jedno z nich może nagle usiąść obok ciebie w autobusie. Kiedy się wędruje, sznurowadła i dusza są coraz bardziej postrzępione. Kiedy wędrujesz jesteś jednocześnie listem w dziobie gołębia pocztowego i samym gołębiem. (...) Kiedy wędrujesz Twoje sny są zbyt szczegółowe i pełne wskazówek, by można było je ignorować

GRZADA plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Rok 2014 kończę zgodnie z planem - 60 książek poznałem w tym czasie. Ostatnia z nich to Neuland i jest to piękne podsumowanie roku. Moc uczuć, wiele pokoleń, różne problemy i koleje losu; dobre, złe, dziwne wybory i zbiegi okoliczności. To wszystko pięknie napisane znajduje się pomiędzy okładkami tej książki. Z całą pewnością jest to lektura wg mnie godna polecenia i jedna w najlepszych z tegorocznych.
Poema plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,przeczytane w 2014,
Absolutnie genialna. Warto przebrnąć przez dziesiątki książek, żeby ostatecznie trafić na taką perełkę.
Już po przeczytaniu kilkudzisięciu stron wiedziałam, że Neuland dołączy do grona moich ulubionych książek.

Jest to jedna z tych powieści, które pochłaniają całkowicie. Zapomina się o tym, co trzeba było zrobic, o obowiązkach. Neuland przenosi czytelnika w odrębny świat, z którego trudno powrócić.

Jest to piękny , barwny świat. Świat marzeń i podróży.

O czym jest Neuland? O kontaktach międzyludzkich, o trudnościach w wyrażaniu uczuć, o poszukiwaniu siebie, o wojnie, która skaża wszystko strachem.

Już na początku lektury, Neuland przywodzi na myśl Wyznaję (J. Cabre). Ten sam monumentalizm, przemyślana budowa i liczne przerywniki akcji w postaci wspomnień, skojarzeń, luźnych myśli. Jednak te wstawki nie przeszkadzają, wręcz przeciwnie. Wzbogacają całą opowieść, nadając jej całą gamę barw.

Jest to jedna z tych książek, które czytamy nie tyle dla rozrywki, ile dla samego delektowania się słowem. Książka, do której się ciągle wraca, za każdym razem odkrywając coś nowego.
agata269 Linia koment
Przeczytane:2016-07-11, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,Mam,
mandy Linia koment
Przeczytane:2016-02-06, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane 2016,
Sumire Linia koment
JustynaW Linia koment
Przeczytane:2014-09-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,www.owcazksiazka.pl,
en-ca_minne Linia koment
Przeczytane:2014-06-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,