Opis ksiązki
Kup Teraz

Niania w Londynie

Ocena ( 4 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2004
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7359-114-1
Liczba stron: 464
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Dla czytelniczek bestsellerowej "Niani w Nowym Jorku". Dowcipna opowieść o Jo - młodej angielskiej dziewczynie z prowincji, która podejmuje pracę niani w stolicy, by wyrwać się z małomiasteczkowej nudy. W wyjeździe do Londynu widzi ostatnią szansę na uwolnienie się spod opieki wszystkich, którzy chcą ułożyć jej życie, nie wyłączając narzeczonego. Jej pracodawcy, Dick i Vanessa Fitzgeraldowie, najbardziej niedobrana para małżeńska wszechczasów, są szczęśliwymi rodzicami trójki dzieci o bardzo wyrazistych osobowościach. Zajęci swoimi sprawami, radoście zrzucają na barki Jo taką ilość obowiązków, że nudne wiejskie życie, jakie wcześniej prowadziła, zaczyna się jej wydawać kojące. Tymczasem pojawia się nowy lokator - przystojny syn Dicka z pierwszego małżeństwa...
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
awiola plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-10-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
"Małżeństwo oznaczało dzieci, które się uwielbia, i dobieranie pary skarpetek męża w zamian za wspomnienie słodkich bzdur, które kiedyś wygadywał i które, tak się wydaje, usłyszysz jeszcze pewnego dnia przed śmiercią".Obiecałam sobie ostatnio, że zacznę czytać książki ze swojej listy planowanych lektur, która każdego dnia wydłuża się coraz bardziej. Miałam ochotę na ciekawą powieść, nie wymagającą zbytniego wysiłku intelektualnego, a taką właśnie wydawała mi się historia o tytułowej niani. Poza tym, nie będę ukrywać, że zachęciło mnie porównanie tej książki do znanego bestsellera pt. "Diabeł ubiera się u Prady".

Melissa Nathan przez dwanaście lat pracowała jako dziennikarka. Sukcesy kolejnych książek pozwoliły jej poświęcić się pisarstwu na stałe. Jej proza inspirowana była twórczością wielkiej Jane Austen. Niestety, w 2006 r. świat obiegła wiadomość o śmierci pisarki. Melissa zmarła bowiem na raka piersi.

Tytułowa niania to dwudziestotrzyletnia Jo, która mieszka w małym miasteczku ze swoimi rodzicami. Bohaterka wiedzie bardzo ustabilizowane życie - ten sam chłopak od siedmiu lat, ci sami przyjaciele, ta sama praca. Pewnego dnia zdaje sobie sprawę, że przewidywalność i stagnacja na prowincji zaczynają ją męczyć. W konsekwencji, Jo postanawia zatrudnić się w Londynie jako niania. Zamieszkanie w domu Fitzgeraldów zmieni wiele w jej przewidywalnym dotychczas życiu.

Po tej lekturze spodziewałam się dobrego, lekkiego czytadła i w zasadzie to właśnie otrzymałam. Autorka zaserwowała mi sporą dawkę humoru, w niektórych momentach trochę przejaskrawionego, ale jednak wzbudzającego wielokrotnie uśmiech na mojej twarzy. Niewątpliwą zaletą historii stworzonej piórem Melissy Nathan jest jej wielowątkowość, gdyż autorka porusza w fabule swojej powieści takie obszary jak zdrada, istota małżeństwa czy też wartość przyjaźni. Interesującym jest także możliwość zaobserwowania przez czytelnika życia niani w Wielkiej Brytanii, który to obraz pokazuje zupełnie inny styl życia niż w naszym kraju.

Muszę przyznać, że wydawnictwo zręcznie zwiodło mnie reklamą na okładce, porównując "Nianię w Londynie" do bestsellera, jakim niewątpliwie jest "Diabeł ubiera się u Prady". Każda z tych książek posiada bowiem całkowicie inny klimat. Styl pisania autorki to podobnie jak w innych powieściach tego typu - proste słownictwo, dostosowane do przeciętnego czytelnika. Na pewno książka ta kierowana jest głównie do kobiet, pokusiłabym się nawet o zaliczenie jej do gatunku tzw. literatury na obcasach.

Jeśli macie ochotę zgłębić historię dziewczyny z prowincji, która odnajduje swoje szczęście w wielkim mieście to książka powinna was zadowolić. Nie znajdziecie w jej fabule zbyt przesłodzonych wątków czy też mało realistycznych sytuacji. To według mnie dobre czytadło na chłodny, deszczowy wieczór. Książka, która raczej nie zapada w pamięć ale zapewni chwilowy relaks.

andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2015-03-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam przed 2013,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2005,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2014-01-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Niania w Londynie Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Niania w Londynie Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Niania w Londynie Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Niania w Londynie Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Niania w Londynie Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów