Nie kończąca się historia

Nowe wydanie baśni wszechczasów
\r\nBastian Baltazar Buks wchodzi przypadkiem do antykwariatu, gdzie znajduje starą zakurzoną księgę zatytułowaną Nie Kończąca Się Historia. Czytając ją, przenosi się do cudownej krainy fantazji pożeranej przez tajemniczą Nicość. Dzieje się tak, ponieważ ludzie nie wierzą już w marzenia. Ale Bastian przestaje być zwyczajnym chłopcem i staje się bohaterem tej opowieści. To właśnie on może uratować Cesarzową oraz powstrzymać zagładę całej Fantazjany...

Informacje dodatkowe o Nie kończąca się historia:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2010-06-01
ISBN: 978-83-240-1350-0

Kup książkę Nie kończąca się historia

Nie kończąca się historia - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2020-06-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2020, POSIADAM,

„Nie kończąca się historia” to książka mojego dzieciństwa. Zdając sobie sprawę, że jednak niewiele z niej pamiętam, postanowiłam wrócić do tej niezwykłej powieści. Niezwykła jest nie tylko w treści, ale także w swojej formie. Nie dość, że całą fabułę można właściwie podzielić na pół, to jeszcze jej pierwsza część opowiada jakby dwie historie.
Bastian Baltazar Buks nie jest ani przystojny, ani silny, ani odważny. Ciężko z niego zrobić bohatera książki fantasy. Nie mieszka też wcale w żadnym magicznym świecie, ale w takim zwykłym szarym, deszczowym, współczesnym. Nie ma mamy, z ojcem nie dogaduje się już tak dobrze, w szkole mu dokuczają. Chłopak woli uciekać w świat książek. Tam czuje się bezpiecznie, a jednocześnie może przez chwilę być kimś innym. Pewnego dnia kradnie z antykwariatu tajemniczą „Niekończącą się historię” i zamyka się z nią na strychu szkoły. Nie ma pojęcia, jak wielka czeka na niego przygoda.
Książka pisana jest dwoma kolorami czcionki. Nie jestem pewna czy we wszystkich wydaniach tak samo. W moim na czerwono oznaczone są wydarzenia ze świata rzeczywistego. Natomiast na zielono to, co dzieje się w Fantazjanie. Magicznej krainie, o której czyta Bastain. Zauważyłam tylko błąd, kiedy czerwony kolor nie został wprowadzony przy jednym fragmencie, ale można przymknąć na to oko.
Fantazjana jest w niebezpieczeństwie. Powoli pochłania ją nicość. Jednak tu mamy innego bohatera. Atreju jest dzielny i odważny, choć również jest młodym chłopcem jak Bastian, prześciga go wyglądem i charakterem. Oddany całkowicie Dziecięcej Cesarzowej wyrusza na powierzoną mu misję, choć jest ona niejasna i pełna niebezpieczeństw.
Pierwsza część „Niekończącej się historii” opowiada właśnie w głównej mierze o przygodach Atreju. Wyprawa pełna niebezpieczeństw, magii i tajemnic wciągnie zarówno młodszego, jak i starszego czytelnika. Mamy do czynienia z niezwykłymi pobudzającymi wyobraźnie stworzeniami i miejscami. Przeżywamy chwile niebezpieczeństw, smutne i wzruszające. Razem z nami wszystko przeżywa chłopak, ukryty na strychu tak jak my trzymając książkę w ręku. Gdzieś między tymi wszystkimi wydarzeniami ukryte są przesłania. Autor po ciuch szepcze nam do ucha, czym tak naprawdę jest Fantazjana i grożące jej niebezpieczeństwa. Czeka czy damy radę wciągnąć się w ten magiczny świat, wziąć udział w przygodzie i wyciągnąć z niej wnioski.
Bastian w końcu się wciąga i zaczyna się druga przygoda tym razem z jego udziałem. Nie chcę za bardzo opisywać, o czym by nie zdradzić fabuły. Jednak mogę powiedzieć, że po wielkim puncie kulminacyjnym i jakby zakończeniu części opowieści zastanawiałam się, dlaczego jest ona kontynuowana. Akcja zwalnia i wyruszamy w podróż po Fantazjanie, która, choć wciąż magiczna wydaje się chwilami naciągana. Przez myśl mi nawet przeszło, czy autor nie chciał czasem stworzyć faktycznie niekończącej się historii, gdzie przygoda goni przygodę, ale nie ma w tym żadnej głębszej fabuły.
Mylne jednak jest to stwierdzenie, gdyż druga część jest równie ważna a może nawet ważniejsza od pierwszej. Tu już nie chodzi tyle o samą przygodę a o to, co dzieje się we wnętrzu naszego bohatera. Dalszy ciąg „Niekończącej się historii” jest próbą zrozumienia siebie, odkrycia swojego prawdziwego ja, próbą charteru. Auror przygotował nam masę przesłań i to od nas tak naprawdę zależy, co wyciągniemy z tej książki, w którym fragmencie się odnajdziemy, czy wnieśmy coś z Fantazjany do naszego realnego świata.
Powiedziałbym nawet, że ta część jest bardziej dla starszych czytelników, nieco mroczniejsza, wymagająca większego zastanowienia się. Sama przyznaję, że z dzieciństwa w pamięci utknęły mi tylko przygody Atreyu i bardzo niewiele z tego, co działo się później.
Mimo wszystko „Niekończącą się historię” polecam wszystkim i młodszym i starszym, możliwe, że każdy odnajdzie w niej coś innego. Może to będzie wielka przygoda a może spojrzenie na własne życie i nasz nieidealny świat i istniejący gdzieś obok świat wyobraźni.

Avatar użytkownika - MauTosia
MauTosia
Przeczytane:2015-05-21, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Książkę tę czytałam wielokrotnie i jest jednym z tych tytułów, które po prostu MUSZĘ mieć na półce. Powieść pokazuje kunszt autora. Co za fantazja, przemyślenie całości! Tu nie ma rzeczy bez sensu, mniej ważnych. Szczerze polecam!
Avatar użytkownika - koloseum5
koloseum5
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 3, Przeczytałam, 12 książek 2014r.,
Większość z nas na pewno spotkała się z ekranizacją tej powieści. Sądzę, że niewielu ją przeczytało. Ja sama nie dawno się ,, spotkałam" z tą książką. Pierwsze wrażenia po rozpoczęciu czytania? Ciekawa historia, barwni i niesamowici bohaterowie. Po dalszej lekturze przytłaczającymi okazały się jednak opisy, opisy i jeszcze raz opisy. Opisy miejsc, postaci i nieczęsto historii nie mających zbyt wielu wspólnych cech z główną treścią. Podsumowując: moim zdaniem sam wątek był ciekawy, ale już książka jako całokształt: niekoniecznie!
Avatar użytkownika - mirabell3012
mirabell3012
Przeczytane:2013-08-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2013, Mam,
Wysoką poprzeczkę podniosła ekranizacja powieści Michaela Ende. Wydawałoby się,że muzyka,piękni bohaterowie i sceny filmu górują nad słowem pisanym. Nic bardziej mylnego.I tym razem wygrywa książka. Film to tylko wydobyte najważniejsze wątki nijak się mające do tego o czym czytamy.To tu w książce otwiera się przed Nami cały prawdziwy barwny świat Fantazjany. Bastian Baltazar Buks to nieśmiały i niedoceniany jedenastoletni chłopiec który chcąc zejść z oczu swym prześladowcom,ukrywa się z książką na strychu szkoły. Z początku tylko czytelnik,później wybawca i bohater. Z pomocą Aurynu,magicznego amuletu,podarowanego przez Dziecię Księżyców,spełnia swoje marzenia.Tworzy od nowa,pochłoniętą przez nicość krainę fantazji.Przeistacza się w pięknego i niepokonanego chłopca. Wraz z poznanymi przyjaciółmi przemierza świat wyobraźni,przeżywając wiele niesamowitych przygód.Niestety każde wypowiedziane marzenie jest zgubne dla Bastiana...
Avatar użytkownika - Antoninka
Antoninka
Przeczytane:2012-11-17,
Margareto, nie ma błędu - każde wydanie było opatrzone tak zapisanym tytułem (łatwo to sprawdzić w necie). wiem, że polska ortografia ma mnóstwo "śliskich punktów". Ale tytuł tytułem, książka wspaniała
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-08-04, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
każde dziecko powinno choć raz przeczytać ta książkę
Avatar użytkownika - Margareta
Margareta
Przeczytane:2010-06-02,
Szkoda, że z błędem ortograficznym w tytule...
Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2021-04-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Wow, piękna opowieść napisana z rozmachem godnym mistrza

Avatar użytkownika - 311007Ap
311007Ap
Przeczytane:2020-04-30, Ocena: 5, Przeczytałem,

Bardzo fajna książka. Polecam dla fanów fantastyki. Dużo się dzieje, trochę powikłana fabuła, ale da się zrozumieć. Gorąco polecam.

Opowieść o chłopcu imieniem Bastian jest wspaniała. Kiedy się ją czyta wydaje się ona bardzo długa. Lecz gdy patrzy się ile się przeczytało to okazuje się że na prawdę jest to dużo. Super, polecam!

Szkoła czarów i inne opowieści
Michael Ende0
Okładka ksiązki - Szkoła czarów i inne opowieści

Nowa, nie publikowana nigdy wcześniej w Polsce książka autora Nie kończącej się historii! Michael Ende, jeden z największych pisarzy dla dzieci, zabiera...

Kuba Guzik i maszynista Łukasz
Michael Ende0
Okładka ksiązki - Kuba Guzik i maszynista Łukasz

Michael Ende tym razem zabiera swoich czytelników do baśniowej Trochanii. Bohaterowie książki, Kuba Guzik, maszynista Łukasz i lokomotywa Emma, wyruszają...