Nie wiem, jak ona to robi

Zabawny, choć miejscami żałosny dziennik Kate Reddy, czyli "inteligentnej Bridget Jones, której marzenia się spełniły" - młodej kobiety, która zamiast kalorii liczy minuty, rozpaczliwie usiłuje pogodzić pracę na eksponowanym stanowisku w dużym funduszu inwestycyjnym z rolą matki i żony. Uważając siebie za perfekcjonistkę, Kate nadrabia miną, wmawia sobie i innym, że panuje nad sytuacją, ale faktycznie ta swoista żonglerka przychodzi jej z coraz większym trudem. Mimo, że dwoi się i troi, coraz bardziej traci kontakt z dwójką dzieci i oddala się od męża. W końcu musi przyznać, że na dłuższą metę tak się nie da, że musi coś zmienić w swoim życiu. Ale co? - rola "kury domowej" jej przecież nie odpowiada.

Informacje dodatkowe o Nie wiem, jak ona to robi:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2011-06-16
ISBN: 978-83-7659-594-8
Tytuł oryginału: I Don't Knoe How She Does It
Tłumaczenie: Jacek Manicki
Ilustracje:Jacek Kopalski/Andrzej Kuryłowicz

Kup książkę Nie wiem, jak ona to robi

Nie wiem, jak ona to robi - opinie o książce

Avatar użytkownika - kakusia
kakusia
Przeczytane:2020-07-01, Ocena: 6, Przeczytałem,

Cudownie inteligentna i przemująco wzruszająca, przebojowa debiutancka powieść Allison Pearson trafiła na listy bestsellerów jako "Hymn narodowy pracujących matek". Zarządzająca funduszami hedgingowymi, żona i matka dwójki dzieci, Kate Reddy udaje się żonglować dziwięcioma walitami w pięciu strefach czasowych i dotrzymywać kroku Teletubisiom. Ale kiedy o godzinie 1:37 budzi się w panice w powodu konieczności zrobienia domowego ciasta dla szkoły swojej córki, musi przyznać, że jej życie stało się nie do poznania. Z rozmachem, mądrością i hałaśliwym dowcipem "Nie wiem, jak ona to robi" znakomicie dramatyzuje dylemat każdej pracującej mamy.

Avatar użytkownika - SwiatToli
SwiatToli
Przeczytane:2019-03-10,

Książka, o której chciałam Wam dzisiaj opowiedzieć nosi tytuł „Nie wiem, jak ona to robi” autorstwa Allison Pearson. Nie jest to żadna super nowość, gdyż po raz pierwszy wydana została w 2002 r. i od razu stała się światowym bestsellerem. W Polsce książka ta doczekała się wielu wznowień. W 2011 roku, na ekranach pojawiła się jej filmowa adaptacja.

Główną bohaterką jest Kate Reddy. To trzydziestoparoletnia mieszkanka Londynu, która może się pochwalić licznymi sukcesami. Od lat zatrudniona jest jako doradca finansowy w londyńskim City, zwanym również milą kwadratową. Jako jedna z nielicznych kobiet w firmie - Edwin Morgan Forster, robi wszystko co trzeba, a nawet więcej, by dorównać mężczyznom i faktycznie jej się to udaje, ba, jest od nich nawet lepsza. Lubi to co robi, adrenalinę, której dostarcza jej ta praca. Prócz pracy bohaterka ma także dom, a w nim męża Richarda i dwójkę dzieci – pięcioletnią Emily i niespełna rocznego Bena.

Kate chce być idealna we wszystkim, zarówno pod względem zawodowym, jak i rodzicielskim. Chce być wspaniałą matką, ale widzi, że dzieci więcej czasu spędzają z opiekunką, ma wyrzuty sumienia, że nie jest w ważnych momentach życia swego potomstwa, a gdy już jej się uda wyrwać z pracy przeżywa, iż nie ma jej w firmie.

Kate stara się jak może wieczorami kąpiąc dzieci, kładąc je spać, sprzątając, przygotowując wypieki, które musi upodobnić do domowych, żeby nikt nie powiedział, że jest kiepską gospodynią domową. Przecież pamięta jeszcze z dzieciństwa, jak oceniane były te matki, które szły na łatwiznę. Stara się być perfekcjonistką pod każdym względem, ale czy jej się uda?

To książka, którą warto przeczytać. Każda jej strona jest wciągająca i nie pozwala oderwać się od lektury. Czytelnik chce wiedzieć co się zdarzy, jak sobie poradzi bohaterka i jak to się wszystko skończy, a koniec jest zaskakujący. Widzimy obraz kobiety, która tylko pozornie ma wszystko i żyje w sposób, jaki sobie zaplanowała. Prawda jest taka, że ona po prostu miota się pomiędzy dwoma światami, tym eleganckim – zawodowym i bardziej chaotycznym i nieprzewidzianym – rodzinnym. Czy uda jej się połączyć oba światy?

Można powiedzieć, że jest to książka o wyścigu szczurów, o realiach jakie panują obecnie na rynku pracy, gdzie ludzie stają się niemalże robotami, które pracują ponad miarę, którzy chcą się ciągle wykazywać i sprawdzać.

Avatar użytkownika - Arvena
Arvena
Przeczytane:2014-02-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014, Mam,
Ocena ocenie nie równa. Daję 5 , ale dlatego, że jako książka obyczajowa jest na prawdę dobra. Przyznam, że dobrze się czytało. Pewnie wiele kobiet miało choć przez chwilę takie myśli jak Kate, że pracując zawiodą rodzinę, a będąc w domu zawiodą siebie. Trudne to decyzje i trzeba je podejmować coraz częściej. Sama podjęłam decyzję, że moje życie zawodowe odstawiam na drugi bok i zajmuję się rodziną, dzieckiem, domem. Czy żałuję? Nie. Wydaje mi się, że każdy taką decyzję musi podjąć sam, a ta konkretna pozycja do przeczytania może nam pokazać jaką drogę można obrać. Kate to wspaniała kobieta, której zależy na szczęściu swoim i innych. Stara się robić wszystko by każdego zadowolić i w pracy i w domu, czy się pogubiła? Czy odnajdzie tę właściwą drogę? Zachęcam do przeczytania na prawdę warto.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-11-13,
Bardzo dobra w swoim gatunku. Ale również dlatego, że ukazuje w jakimś stopniu prawdę na temat nas samych - kobiet, matek pracujących. Może nie każda z nas piastuje takie stanowisko jak Kate, ale większość z nas pracuje, jednocześnie wychowuje dzieci i boi się, by nie umknęło nam gdzieś po drodze wiele rzeczy... Podoba mi się zakończenie, gdzie Kate jednak rezygnuje z pracy na rzecz domu, znajdując przypadkowo nowe zadania do wykonania. Uratowanie fabryczki domków dla lalek, jest w swoim żywiole, mając jednocześnie czas dla rodziny, męża i dzieci a jednocześnie robiąc coś ciekawego. Czy nie każda z nas marzyła o pięknym domku dla lalek, a już mając taką fabrykę je produkującą, toż to czysta przyjemność :)
Avatar użytkownika - czytajaca_Sandra
czytajaca_Sandra
Przeczytane:2018-06-15, Ocena: 5, Przeczytałam,

Szczerze powiedziawszy, ja też nie wiem, jak ona to robi.

"Usiłuję zaprząc synka w szelki wózka - on się pręży i opiera, mnie kończy się cierpliwość. Czuję się jak sanitariuszka z domu wariatów ubierająca czubka w kaftan bezpieczeństwa."

Pierwszy raz mam styczność z twórczością pani Allison Pearson. "Nie wiem jak ona to robi" to książka o trzydziestoparoletniej kobiecie, która poświęca życie swojemu życiu zawodowemu, posiadając dwójkę dzieci, Emily i Bena. Kate, bo tak jej na imię, "stara się" spędza czas z rodziną, mężem Richardem, ale czy jej się to udaje do końca?
Ciągle w głowie rozlicza ją sąd macierzyński, a sama bohaterka zadaje sobie trudne pytanie "czy ja jestem dobrą matką?". Nawiązuje romans internetowy, poświęca się pracy. I nie ze wszystkim jest na czas.

Ja myślę, że ta książka nie należy do najłatwiejszych czytadełek. Można wynieść z niej jednak kilka lekcji (a wydaje mi się, że książki, z których można wynieść jakąkolwiek lekcję, są bardzo wartościowe). Bije od niej jedną podstawową prawdą moralną - życie to ciągłe wybory.

Pozycja ta jest niezwykle refleksyjna, napisana w duchu trochę komediowym. Z pewnością jest zachwycająca. I dla każdego.

Avatar użytkownika - dayna15
Przeczytane:2008-01-22, Ocena: 4, Przeczytałam,
Myślę, że cię kocham
Allison Pearson0
Okładka ksiązki - Myślę, że cię kocham

Skrząca się humorem i niepozbawiona refleksji powieść obyczajowa autorki "Nie wiem, jak ona to robi". Tym razem Allison Pearson przywołuje ducha szalonych...

Gorzej być nie może
Allison Pearson0
Okładka ksiązki - Gorzej być nie może

Dalsze losy postaci granych przez Sarah Jessicę Parker, Pierce’a Brosnana i Grega Kinnearaw niezapomnianym filmie Jak ona to robi? Szaleństwo...