Niebezpieczne kłamstwa

Stella to nie jest moje prawdziwe imię. Thunder Basin w Nebrasce nie jest moim prawdziwym domem. Po tym jak byłam świadkiem groźnego przestępstwa, zostałam objęta programem ochrony świadków i wysłana do spokojnego miasteczka na końcu świata. Moje życie rozpadło się na milion kawałków. Nie potrafię się tu odnaleźć. Miałam rozpocząć ostatni rok liceum. Miałam być z chłopakiem, którego kocham, ale zostaliśmy rozdzieleni. Teraz w moim życiu pojawił się ktoś inny – czy mogę mu zaufać? Coraz trudniej jest mi ukrywać uczucia. Coraz trudniej jest też kłamać… Im bardziej czuję się bezpieczna, tym większe grozi mi niebezpieczeństwo.

Informacje dodatkowe o Niebezpieczne kłamstwa :

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2016-05-11
ISBN: 978-83-7515-357-6
Tytuł oryginału: Dangerous lies
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Mariusz Gądek

Kup książkę Niebezpieczne kłamstwa

Uważam, że Bóg w ogóle do niczego nie stara się nas zmusić. Dopuszcza do tych wszystkich złych rzeczy, ponieważ nas nie kontroluje. Pozwala, byśmy żyli własnym życiem, a nasze działania mają zarówno dobre, jak i złe konsekwencje.

Wszyscy jesteśmy skazani na popełnianie błędów, poniewaz tylko w ten sposób możemy się czegoś nauczyć (...) Ale niektóre lekcje są trudniejsze od innych.

Niebezpieczne kłamstwa - opinie o książce

Przyznam szczerze, że nie wiem co powiedzieć o tej książce. Historia wydawała się być bardzo realistyczną, jednak nie wywarła na mnie absolutnie żadnego wrażenia. Owszem czytało się ją bardzo przyjemnie i szybko, ale nie jest to książka, którą będę wspominać za miesiąc, dwa, tylko natychmiast o niej zapomnę. Wielka szkoda, bo zmarnowano jej potencjał. „Niebezpieczne kłamstwa” mogły być naprawdę dobrym thrillerem lub kryminałem, a tymczasem okazały być przeciętną książką z romansem w tle.
Z przykrością muszę stwierdzić, że jest to chyba najsłabsza z książek autorstwa Fitzpatrick.

Aleksandra

Avatar użytkownika - rudablondynkarec
rudablondynkarec
Przeczytane:2017-02-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 2017,
Kłamstwa, wszędzie tylko kłamstwa. W taką pułapkę wpadła Stella. Cóż na to poradzić, skoro jej życie wisi na włosku. Dla swojego bezpieczeństwa dziewczyna dalej podąża tą drogą, by chronić nie tylko siebie, ale również i innych przed swoją przeszłością. Przed nastolatką trudny wybór pomiędzy walką a strachem, ale co wybierze to tego nie wie nikt. Ale czy długo z tym wytrzyma? Czy może Chet odmieni ją? A może to małe miasteczko da jej wyczekiwaną ulgę i schronienie oraz szczęście albo kolejny ból i strach? To wszystko zdradzi wam historia Stelli.  Moim zdaniem jest to intrygująca książka, pełna pasji oraz poruszająca najmroczniejsze sekrety bohaterów oraz czyhających na nich niebezpieczeństwa. Lektura ta porywa nas także w wir czarnego rynku, co daje dużo do myślenia. Wyżej wymienioną pozycję polecam wszystkim odważnym, którzy nie boją się zagłębić w mrok niebezpieczeństw.
Avatar użytkownika - kinguszka
kinguszka
Przeczytane:2016-11-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Becca Fitzpatrick jest pewnie znana wszystkim z serii "Szeptem", której szczerze mówiąć jestem wielką fanką. Dlatego też gdy zobaczyłam ksiażkę tej autorki wiedziałam, że muszę przeczytać ją :) O czym jest ta książka? Główna bohaterka musi opuścić rodzinne miasto i wszystkich kogo zna, ponieważ jest świadkiem zbrodni i zeznaje przeciwko niebezpiecznemu mężczyźnie. Zostaje wywieziona w całkiem nowe miejsce w którym nie zna nikogo. Oczywiście nie jest tym zachwycona więc ma bardzo negatywne nastawienie do wszystkiego, co ją otacza. Książka pokazuje jej życie w nowym mieście, ale też to, że przeszłość zawsze będzie miała jakiś wpływ na teraźniejszość. Jednak to my możemy zdecydować jaki to wpływ będzie. Oczywiście jak to w takich książkach bywa - trochę już tego typu książek przeczytałam - główna bohaterka jest na początku irytująca, bezmyślna itp. Potem oczywiście się zmienia, chociaż nie ma u niej bardzo dużego przeskoku co jest bardziej naturalne, prawdziwe. Zmienia się w czasie. Chodź dużo bardziej ciekawszymi i barwnymi postaciami są postacie drugoplanowe dla mnie. Cieszę się że ich również mogłam poznać i autorka ich wątki naturalnie wpletła w życie Stelli. Prawdziwa miłość nie potrzebuje żadnego konkretnego powodu. Miłość to głęboka więź i pełne oddanie. Prawdziwa miłość powinna zapierać nam dech w piersiach i nigdy nie powinna zmuszać nas do postępowania wbrew sobie. Jeśli o mnie chodzi to szczególną uwagę skupiłam na tym, że autorka nie chciała w tej ksiażce pokazać tylko histori bogatej dziewczyny, która nie miała za ciekawie w życiu, ale miłość ja odmieniła itd... Dialogi, które były zawarte w tej książce, a także przemyślenia głównej bohaterki same skłaniały do pewnych reflekcji i to nie na jeden temat, tylko poruszały różne dziedziny życia. Przez to, muszę przyznać, dość długo szło mi czytanie tej książki. Ale było warto. Przez całe życie próbujemy uciekać przed własną przeszłością, ale nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy z nią nierozerwalnie związani i nigdy nie zdołamy się od niej uwolnić. Jednym z elementów książki który niezbyt mi się podobał to to, że na końcu książki nie wszystko się wyjaśniło. Oczywiście nie był to wątek główny, tylko poboczny, jednak wzbudził moją ciekawość, która nie została zaspokojna i już nie zostanie. Jeśli kogoś kochasz, to również troszczysz się o niego. Walczysz za tę osobę.
Avatar użytkownika - Zakladka
Zakladka
Przeczytane:2016-09-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Z Beccą Fitzpatrick wiąże mnie bardzo ciekawa historia. Otóż, od kiedy tylko usłyszałam o serii "Szeptem", bardzo chciałam ją przeczytać. I tak trafiły do mnie dwa jej pierwsze tomy. Potem trafiło do mnie "Black ice". Oczywiście do tej pory żadnej z nich nie przeczytałam. Na szczęście zabrałam się już za jej najnowszą powieść. I w zasadzie zachęciła mnie ona do tej autorki. Historia początkowo jest lekko tajemnicza, bo nie wiemy z jakim przestępstwem miała do czynienia dziewczyna, a poznajemy ją już w momencie przeprowadzki do nowego miejsca. Poza tym, tkwi ona cały czas w swojej fałszywej osobowości. Zatem prawdy można dowiedzieć się jedynie z jej myśli i rozważań. Jeśli chodzi o sam pomysł, to uważam go za lekko oklepany. Cóż, świadkowie koronni i zmiany tożsamości to motyw dość popularny w książkach, związanych z jakimś poważnym przestępstwem. Tu jednak, główną bohaterką jest nastolatka, a to wiele zmienia. Przynajmniej dla mnie, gdyż dokładnie takiej historii jeszcze nie poznawałam. Poza tym wiązała się z tym delikatna historia miłosna. Bardzo podobało mi się iż wszystko było tu dobrze wyważone. Zarówno wątki związane z tajemniczą przeszłością dziewczyny czy jej życiem uczuciowym, jak i sprawami związanymi z przystosowaniem się do nowego otoczenia. W zasadzie pomiędzy tym nie da się wyróżnić jednej sprawy, która byłaby wiodącą w całej tej książce. I w zasadzie to dobrze. Sprawiało to ogromne wrażenie realności. Niestety nie podobało mi się to, iż cała akcja rozwijała się dość wolno. Mimo, iż było to ciekawe, to nie czułam tak wielkiego przyciągania do czytania właśnie tej książki. I było to dla mnie co najmniej dziwne, gdyż bardzo chciałam się dowiedzieć jak zakończy się ta historia zakończy, ale nie czułam się odpowiednio zachęcona do czytania. Ale jeśli już o zakończeniu już mowa to było ono piorunujące.Naprawdę. Stella to bohaterka z wieloma tajemnicami. I z początku przybrała ona dla mnie łatkę typowej bohaterki, która niby ma jakieś tajemnice, ale są one nam już całkowicie znane. Było to błędne myślenie. Wielki szok przeżyłam tuż przy zakończeniu czytania, kiedy wszystko wyszło na jaw. Książka niewątpliwie mi się podobała. Ni e była do końca idealna, ale w końcu to młodzieżówka. Ale z pewnością satysfakcjonuje ona większość czytających. Ja z pewnością polecę ja znajomym.
Avatar użytkownika - Simi_48
Simi_48
Przeczytane:2016-08-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,

Czujesz, że wydarzy się coś złego. Cały dzień jesteś podminowana. Nie możesz usiedzieć w miejscu. Twój dom wydaje się klatką, w której powoli zaczyna ci brakować tlenu. Musisz stamtąd wyjść, odetchnąć, inaczej zwariujesz. Przypominasz sobie, że dziś jest impreza. Nie zastanawiasz się długo. Wychodzisz. Odprężasz się. Nadchodzi czas, kiedy musisz wrócić do domu. Późna noc, słychać tylko pomruki wydawane przez nadjeżdżające samochody. Zaczynasz odczuwać irracjonalny lęk, czujesz coś mrocznego w powietrzu. Wychodzisz z samochodu i wchodzisz do domu. Twoja matka pewnie znów jest naćpana. Nie chcesz jej widzieć. Próbujesz zapalić światło. Nie udaje się. Myślisz, że to pewnie jakieś spięcie. Szybko przemierzasz korytarz i wchodzisz do salonu. Chcesz już odejść, ale widzisz cień leżący na podłodze. Podchodzisz bliżej, twoja krew zamarza, a serce przestaje bić. Patrzysz w oczy martwego mężczyzny, całego we krwi. Zduszasz krzyk, słyszysz hałasu. Z twojego domu wychodzi diler twojej matki, ciągnąć za sobą osobę, na której głowę nałożony jest worek. Mężczyzna uderza, ofiara się zgina, a ty wpadasz w odrętwienie... W końcu nadszedł dzień, kiedy najnowsza książka Becci Fitzpatrick została przeze mnie przeczytana i półkę skazańców, którzy czekają na swoją kolej. ,,Niebezpieczne kłamstwa" okazały się całkowicie inne, niż się spodziewałam. Wyraziste, mocne, intrygujące — sprawiły, że moje serce momentami biło szybciej. Zapraszam na recenzję!

,,Łatwiej bowiem porzucić, niż zostać porzuconym."
Stella to nie jest moje prawdziwe imię.
Thunder Basin w Nebrasce nie jest moim prawdziwym domem.
To nie jest moje prawdziwe życie.

Po tym, jak byłam świadkiem groźnego przestępstwa, zostałam objęta programem ochrony świadków i wysłana do spokojnego miasteczka na końcu świata. Moje życie rozpadło się na milion kawałków. Nie potrafię się tu odnaleźć. Miałam rozpocząć ostatni rok liceum. Miałam być z chłopakiem, którego kocham, ale zostaliśmy rozdzieleni. Teraz w moim życiu pojawił się ktoś inny – czy mogę mu zaufać? Coraz trudniej jest mi ukrywać uczucia. Coraz trudniej jest też kłamać…
Im bardziej czuję się bezpieczna, tym większe grozi mi niebezpieczeństwo.

,,Przez całe życie próbujemy uciekać przed własną przeszłością, ale nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy z nią nierozerwalnie związani i nigdy nie zdołamy się od niej uwolnić." Estella Goodwin była świadkiem morderstwa. Po namowach policji postanowiła zeznawać przeciwko sprawcy, który był dilerem jej matki oraz należał do najpotężniejszej szajki narkotykowej w Filadelfii. Mężczyzna jest bardzo niebezpieczny i zagroził, że zabije Estelle, która została objęta programem ochrony świadków. Musiała opuścić swoje miasto, przyjaciół, rodzinę i zniszczyć swoją tożsamość. Dziewczyna, uciekając przed bandytą, trafia do małego, spokojnego miasteczka Thunder Basin w Nebrasce, w którym ma rozpocząć nowe życie jako Stella Gordon, sierota, która przemieszcza się z domu do domu. Nie dość, że zatraciła samą siebie, trafiła do miejsca, które zdążyła już znienawidzić, to jeszcze jej opiekunką zostaje Carmina — emerytowana policjantka. Relacje kobiet pozostawiają wiele do życzenia. Obie mają silne charaktery i ciągle walczą. Stella zostaje zmuszona do znalezienia pracy, którą po jakimś czasie zaczyna lubić. Nawiązuje nowe znajomości, miasteczko robi się przyjaźniejsze i poznaje Cheta, który jest całkowicie inny od jej chłopaka. Dziewczyna zaczyna coś do niego czuć. Nie potrafi sobie z tym poradzić, pragnie być uczciwa, ale nie może zaryzykować. Po jakimś czasie przyzwyczaja się do miejsca, w którym obecnie przebywa. Czuje się bezpieczna, ale wtedy demony przeszłości znów się pojawiają. Danny Balando zrobi wszystko by ją dorwać, a Estella zdobywa w miasteczku nowego wroga, który nie powstrzyma się, dopóki jej nie skrzywdzi. Czy bandyta odnajdzie Stellę? Co połączy dziewczynę z kowbojem? Jaką tajemnicę dotyczącą zabójstwa, skrywa Estella? Czy kobieta będzie mogła w końcu poczuć się bezpiecznie?
,,Prawdziwa miłość nie potrzebuje żadnego konkretnego powodu. Miłość to głęboka więź i pełne oddanie. Prawdziwa miłość powinna zapierać nam dech w piersiach i nigdy nie powinna zmuszać nas do postępowania wbrew sobie."
,,Niebezpieczne kłamstwa" to trzymający w napięciu thriller z dodatkiem gorącego romansu. Ciągłe widmo niebezpieczeństwa ciągnące się za bohaterką, plątanina uczuć, która ją przytłacza, odkrywanie, co tak naprawdę jest dobre, a co złe, walka z demonami przeszłości — z tym wszystkim musi zmierzyć się Stella. Becca Fitzpatrick potrafi sprawić, że czytelnik całkowicie zatraci się w przedstawionej historii, jego serce będzie drżało, a po rękach będę, przechodziły ciarki. Autorka umie zachować pewną subtelność, wrażliwość w bezustannej walce, strachu. We wspaniały sposób łączy sensacyjną, mocną historię z delikatnym romansem, poszerzając to wszystko o wątki psychologiczne. Mamy okazję prześledzić umysł Stelli, postawić się na jej miejscu, spojrzeć na świat z innej strony. ,,Niebezpieczne kłamstwa" skrywają swoje tajemnice do samego końca. Autorka gra na emocjach i podstawia ślepe tropy, a czytelnik nie potrafi odróżnić kłamstwa od prawdy. Powieść pełna jest niejasnych wątków, które dopiero wyjaśniają się na końcu, choć nie wszystkie. Może kiedyś powstanie kontynuacja, bo pani Fitzpartick zostawiła sobie furtkę, którą mam nadzieję, wykorzysta. Muszę powiedzieć trochę o wydaniu książki. Jestem zachwycona okładką. Zwiastuje historię tajemniczą, intrygującą i mocną. Dziewczyna za kurtyną deszczu z pięknymi niebieskimi motywami. Idealnie odwzorowuje historię, która czeka w środku. Powieść napisana została z perspektywy Stelli. Podobało mi się, że mam możliwość zapoznania się z jej uczuciami, spojrzeniem na całą historię w sposób, który ona widzi. Becca Fitzpatrick kolejny raz zachwyca!

,,- Przebaczanie to niełatwa sztuka — stwierdziła Carmina. - Trzeba umieć znaleźć równowagę pomiędzy odrzuceniem tego, co nieistotne, a skupieniu się na tym, co najważniejsze."
Stella została objęta programem ochrony świadków. Jesteście ciekawi, na czym to polega? Otóż osoby, które składają zeznania przeciwko groźnym ludziom, czyli terrorystom, mordercom, dilerom, ogólnie mówiąc mafii, są narażone na zemstę z ich strony. Nic ich nie powstrzyma i zrobią wszystko, by osoba, która widziała przestępstwo, nie powiedziała o tym w sądzie. Grozi jej śmierć. Kiedy sytuacja tego wymaga, świadek trafia do specjalnego programu, który ma na celu zapobiegnięcie zemsty ze strony sprawców. Niestety musi on pożegnać się ze wszystkim, co znał. Przyjmuje nową tożsamość, zmienia miejsce zamieszkania, wykonuje nowy zawód, pod żadnym pozorem nie może kontaktować się z bliskimi. Po prostu przestaje istnieć. Ma to na celu zapobiegnięcie znalezienia przez bandytów. Tak łatwo się mówi — złóż zeznania. W końcu sprawiedliwość jest najważniejsza, ale co z osobą zeznającą? Co się stanie z jej życiem? Zastanówcie się, jak wy byście postąpili? Co byście wybrali — prawdę, czy swoją tożsamość?
,,Pomaga mi świadomość, że nie odeszli całkiem. Nie wierzę Boga, który stworzył ludzi tylko po to, by potem zupełnie przestali istnieć. Materii nie da się stworzyć ani zniszczyć, ona po prostu ulega przemianie, prawda? Nie mogę zobaczyć moich rodziców ani z nimi porozmawiać, ale czuję ich obecność. Oboje tam gdzieś są. To poczucie sprawia, że tęsknota za nimi staje się mniej bolesna." Stella była świadkiem morderstwa i postanowiła zeznawać w sądzie przeciwko zabójcy. W ten sposób naraziła się jednemu z najgorszych dilerów — Danny'emu Balando. Została objęta programem ochrony świadków i wysłana do Thunder Basin. Tam zamieszkała z Carminą i powoli zaczynała czuć coś do Cheta. Stella jest sarkastyczna, odważna, nieszablonowa. Choć wrażliwa w głębi, na zewnątrz jest twarda. Nie lubi, kiedy ktoś się nią rządzi, co wywołuje zabawne sytuacje między nią, a jej opiekunką. Ostra jak brzytwa, silna oraz trochę pesymistyczna. W jej myślach panuje istny chaos, a kolejni wrogowie tylko czekają, by ją dorwać. Kiedy pomiędzy nią a Chetem nawiązuje się pewna nic porozumienia, nie wie co robić, w końcu gdzieś daleko czeka na nią jej chłopak, który tak samo, jak ona należy do programu. Stella nie wie, kogo wybrać. Chłopcy są diametralnie różni, a towarzysze Balando są coraz bliżej. Chet zrobi wszystko, by utrzymać swojego młodszego brata w ryzach. Po śmierci rodziców, sam go wychowuje. Zrezygnował ze wszystkiego, by się nim zająć. Chet jest prostolinijny, zabawny, lojalny. Seksowny kowboj ma rany, które czekają na uleczenie. Obwinia się o wiele spraw, a Stella powoli wyciąga go z kokonu, w który się owinął. Chłopak jest niezwykle pozytywny, dobry, ale jeśli ktoś zagraża osobie, którą kocha, staje się wojownikiem. Nic go nie powstrzyma. Reed został pobity przez Danny'ego i również został objęty programem ochrony świadków. Chłopak skrywa swoje sekrety, ma parszywą relację z ojcem i teraz musiał jeszcze zapomnieć o całym swoim życiu. Carmina przyjmuje pod swój dach buntowniczą nastolatkę i choć między nimi dochodzi do wielu starć, tak naprawdę są do siebie podobne. Kobieta popełniła wiele błędów w swoim życiu, straciła osoby, które kocha i pragnie pomóc Stelli. Estella zaczyna mieć na pieńku z Triggerem, który z nie wiadomo, jakiego powodu jej nienawidzi. Brutalny, arogancki, traktujący jak śmieci ludzi chłopak zawiązuje pewien układ, który może go zniszczyć. To nie wszyscy bohaterowie, ale nie mnie ich przedstawiać. Sięgnijcie po ,,Niebezpieczne kłamstwa" i razem ze Stellą wyruszcie do Thunder Basin.
,,Troska o drugiego człowieka to objaw słabości. Gdy nam na kimś zależy, w nasze życie wkrada się lęk, że możemy tę osobę utracić."
,,Niebezpieczne kłamstwa" to emocjonujący thriller z dużą szczyptą romansu. Pełen niespodzianek, kłamstw, tajemnic, niebezpieczeństw. Niczego nie można być pewnym. Autorka cały czas serwuje czytelnikowi niesamowite zwroty akcji, manipuluje jego umysłem, a później niszczy każde wyobrażenie. Becca Fitzpatrick stworzyła kolejną powieść, która zachwyca i sprawia, że nie można się od niej oderwać. Pisarka należy do moich ulubionych autorek, a książka zdobywa coraz wyższe miejsca. Z niecierpliwością czekam na następne książki tej pani. Wiem, że się nie zawiodę. Polecam!

Stella była światkiem przestępstwa i teraz grozi jej ogromne niebezpieczeństwo. Musi się ukrywać, by narkotykowy kartel jej nie odnalazł, dlatego zostaje objęta programem ochrony świadków. Dziewczyna porzuca dawne życie, przyjaciół oraz chłopaka, którego kocha. Thunder Basin w stanie Nebraska jest jej nowym domem, a na miejscu zastaje oschłą opiekunkę i przystojnego, dobrodusznego chłopaka, w którym znajduje przyjaciela. Stella okazała się bohaterką doskonale wykreowaną. Początkowo trudno ją lubić, bo zachowuje się jak rozwydrzony i rozpieszczony dzieciak, lecz przy bliższym poznaniu można dojrzeć zalety, które posiada i lęki, które ją gnębią. Przechodzi ona kolosalna przemiana osobowości i prawdziwą przyjemnością jest oglądanie tej zmiany. Uwagę należy zwrócić również na opiekunkę dziewczyny. Była policjantka, która ma twarde zasady i wymaga ich przestrzegania. Jest ciekawą i złożoną kobietą. Po przeczytaniu opisu znajdującego się na okładce, czułam lekką obawę. Nie przepadam za trójkątami miłosnymi, a takie wnioski wyciągnęłam z tych kilku zdań. Więc uczciwe mówię, że typowego trójkąta tu nie znajdziecie. Oczywiście temat byłego chłopaka Stelli kilkakrotnie się pojawia, jednak zagłębiając się w treść książki, pojawia się coraz więcej pytań, wątpliwości i okrutnej prawdy. Druga bardzo ważnym postać to Chet, jest intrygującym, męskim bohaterem, który bez wątpienia potrafi zawrócić w głowie. Jest to literatura młodzieżowa, dlatego problemy stricte młodzieżowe się znalazły. Problemy z chłopakami, czy też obawy dotyczące szkoły. Jednak to wątek kryminalny dominuje i jestem z tego powodu zadowolona. Niepokój i strach o życie Stelli, wzmogły napięcie i z wielki zainteresowaniem śledziłam losy bohaterki. Z pozoru prosta lektura, skrywa sekrety i dramaty pozostałych bohaterów, więc nuda nikomu nie grozi. Akcja jest szybka, usiana dialogami, które całkowicie absorbują czytelnika. Becca Fitzpatrick po raz kolejny zaskakuje. ,,Niebezpieczne kłamstwa" to lektura idealna dla młodzieży, lecz ja do tego grona się już nie zaliczam, a mimo to doskonale bawiłam się poznając bohaterów i ich liczne tajemnice. Całości dopełnia piękny krajobraz Nebraski, który dodaję uroku i piekielnie chciałam znaleźć się w tym sennym miasteczku razem z Chetem i Stellą. Polecam 5/6
Avatar użytkownika - Patrycja30733
Patrycja30733
Przeczytane:2016-05-20, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki - 2016 , Mam,
Uwielbiam panią Fitzpatrick. Miłość do tej autorki wzięła się z uwielbienia dla patcha i całej serii "Szeptem", więc kiedy dostałam propozycję zrecenzowania jej najnowszej książki długo się nie zastanawiałam. Powieść pochłonęłam jednym tchem, tak bardzo mnie wciągnęła. Nie mogłam się od niej oderwać, a tym bardziej o niej zapomnieć. (Nigdy nie wiem kiedy mam zakończyć mój wstęp do recenzji, więc poprzestańmy na moim uwielbieniu autorki.) ;) Estella jest zwykłą 17-letnią dziewczyną do czasu kiedy staje się świadkiem morderstwa. Zostaje otoczona programem ochrony świadków i musi pożegnać się z dotychczasowym życiem Filadelfi. Zmuszona jest do przeniesienia się do Thunder Basin w Nebrasce, pozostawiając za sobą przyjaciół i chłopaka. To wydarzenie zmienia życie Estelli diametralnie. Musi zmienić tożsamość i zamieszkać z emerytowaną policjantką Carmen. To wszystko jest dla niej bardzo trudne. Nie wykonuje poleceń swojej opiekunki i wpada w tarapaty. Oprócz wątku kryminalnego w książce mamy również wątek romantyczny. Stella, bo tak teraz ma na imię, poznaję Cheta, chłopaka który mieszka po sąsiedzku. Jak to często bywa, zacieśnia się między nimi więź. Po jakimś czasie Stelli nie podoba się że musi okłamywać swojego chłopaka i robi to z wielkim trudem. Jakie kłamstwa ukrywa dziewczyna? Do czego doprowadzi ją niestosowanie się do zasad? I co przyniesie znajomość z Chetem? Tego wszystkiego dowiecie się po przeczytaniu książki. Gorąco wszystkim polecam "Niebezpieczne kłamstwa" Becca Fitzpatrick, ponieważ to świetna powieść. Zawiera wiele emocji, nie daje spać po nocach, pozostawia po sobie pewien niedosyt, a na dodatek pokazuje nam jak niebezpieczne może stać się kłamstwo.
Avatar użytkownika - przychylnymokiem
przychylnymokiem
Przeczytane:2016-05-18, Ocena: 3, Przeczytałem,
17-letnia Estella Goodwinn znalazła się w niewłaściwym miejscu, o niewłaściwym czasie. Gdy pewnego wieczoru trafia na miejsce zbrodni, zmuszona jest zeznawać przeciwko niebezpiecznemu dilerowi i zostaje objęta programem ochrony świadków. Z nową tożsamością opuszcza rodzinną Filadelfię i wyjeżdża do Thunder Basin w Nebrasce. Jako Stella Gordon trafia pod opiekę emerytowanej policjantki, która ma się nią zajmować do czasu ukończenia przez nią 18 lat. Dziewczyna z trudem znosi rozstanie z najbliższymi, z którymi nie ma żadnego kontaktu, w dodatku nie potrafi się porozumieć z kobietą, z którą ma spędzić kilka najbliższych miesięcy. By wypełnić czas zatrudnia się jako kelnerka i zaprzyjaźnia z sąsiadem swojej opiekunki; przystojnym i sympatycznym Chetem, który jest nią wyraźnie zainteresowany. Stella stara się go trzymać na dystans, ale nie potrafi zignorować ewidentnego przyciągania między nimi... Becca Fitzpatrick to bestsellerowa amerykańska pisarka, autorka thrillera młodzieżowego ,,Black Ice" oraz znanej i przetłumaczonej na wiele języków sagi ,,Szeptem", dzięki której zdobyła sławę i popularność. Nie należę do jej zagorzałych fanów i do tej pory jej książki nie wywarły na mnie oszałamiającego wrażenia, ale muszę przyznać, że jest coś pociągającego w jej twórczości, co sprawia, że za każdym razem po nią sięgam, by przekonać się, czy tym razem uda jej się mnie czymś zaskoczyć. Książka ,,Niebezpieczne kłamstwa" od razu przyciągnęła moją uwagę; zarówno oprawą graficzną, jak i intrygującym tytułem, dlatego musiałam się z nią zapoznać. Wiedziałam już czego mniej więcej się spodziewać po Becce Fitzpatrick, dlatego nie miałam zbyt wygórowanych oczekiwań. Liczyłam przede wszystkim na niezobowiązującą i przyjemną w odbiorze pozycję, przy której spędzę miło czas i właśnie to otrzymałam. Widać pewien progres w twórczości autorki; zarówno jeśli chodzi o styl, jak i kreację bohaterów. Stellę poznajemy jako rozkapryszoną, złośliwą i pełną uprzedzeń nastolatkę, do której poczułam natychmiastową niechęć, dlatego początek nie należał do najlepszych. Na szczęście bohaterka stopniowo przechodzi metamorfozę, która sprawiła, że zaczęłam ją darzyć sympatią. Naprawdę rzadko się zdarza żebym tak drastycznie zmieniała stosunek do danej postaci, ale Becce Fitzpatrick się to udało. Bardzo przypadła mi do gustu również zmiana dynamiki w relacjach Stelli i jej opiekunki Carminy i muszę przyznać, że to ich związek najbardziej mnie zainteresował. ,,Niebezpieczne kłamstwa" to opowieść o mrocznych sekretach, które prędzej czy później wychodzą na światło dzienne i obracają się przeciwko nam, jak również o kłamstwach, które bywają bardziej niebezpieczne od prawdy. To dosyć schematyczna i przewidywalna książka, ale bez wątpienia ma w sobie coś intrygującego i nie mogę powiedzieć, że jestem rozczarowana. Dzieło amerykańskiej autorki to lekka i nieskomplikowana pozycja, która dostarczy wam dreszczyku emocji i przy której będziecie się świetnie bawić. Jeżeli podobały wam się inne książki Becci Fitzpatrick, ta również nie powinna was zawieść.
Avatar użytkownika - agatrzes
agatrzes
Przeczytane:2016-05-10, Przeczytałam,
W literaturze dla młodzieży wiele tematów zostało już poruszonych i coraz trudniej jest znaleźć zagadnienie niszowe, nieoklepane, a jednocześnie zawierające potencjał dający autorowi duże spektrum możliwości w kreacji opowieści. I choć to fantastyka daje największe pole to popisu, to okazuje się, że samo życie może być ciekawym źródłem inspiracji i informacji. Wystarczy mieć oczy szeroko otwarte i nie bać się chadzać nieprzetartymi szlakami. Każdy z nas słyszał o instytucji świadka koronnego, a nasze pierwsze skojarzenia związane z tym hasłem płyną w kierunku przestępców obracających się przeciwko swoim szefom, bądź ich ofiar. Ale czy zastanawialiście się kiedyś jakby zamieniło się wasze życie, gdyście musieli z tego rozwiązania skorzystać, definitywnie porzucić dotychczasową egzystencję i „narodzić się" na nowo? „Niebezpieczne kłamstwa” to powieść Becci Fitzpatrick - amerykańskiej autorki, której debiutancki cykl o losach Nory i Patcha podbił serca milionów czytelników i stał się światowym bestsellerem. Główną bohaterką książki jest siedemnastoletnia Stella Gordon, która przez jedno wydarzenie utraciła swoje dotychczasowe życie i została objęta programem ochrony świadków. Mając do wyboru śmierć z rąk bandytów lub zsyłkę do małego miasteczka w Nebrasce i egzystencję pod fałszywą tożsamością, wybrała jedyne rozwiązanie dające jej szansę na przeżycie. Ale czy gdyby wiedziała jak wiele niespodzianek szykuje dla niej los w Thunder Basin postąpiłaby tak samo?

Życie Stelli nie było usłane różami. Wychowywana przez matkę narkomankę i porzucona przez ojca, który przy pierwszej nadarzającej się okazji wykreślił ją ze swojego życia, nie wie co to rodzicielska miłość, przywiązanie czy poczucie wspólnoty. Jedyną ostoją w jej życiu wydaje się ukochany chłopak – Reed, ale przez ostatnie zdarzenia parze przychodzi definitywnie pożegnać się. Wyrwana ze znanego środowiska musi zapomnieć o dotychczasowym życiu i zacząć wszystko od nowa w nieznanym miejscu, wśród obcych ludzi. Zasady programu są bezwzględne, ale kiedy serce kieruje się własnymi argumentami, trudno wymagać od nastolatki racjonalnego zachowania. Reed stanowi dla niej wszystko, co najważniejsze i dla niego gotowa jest podjąć największe ryzyko, nie przeraża jej wysokość ceny, którą być może będzie musiała zapłacić za zatrzymanie tej cząstki przeszłości.

I mimo, że plan szeryfa nie ma słabych punktów, to w wieku siedemnastu lat trudno jest zacząć wszystko od zera. A jednak wystarczyło kilka tygodni by Thunder Basin z więzienia stało się azylem. I choć początkowo funkcjonowanie w małej hermetycznej społeczności nie było dla Stelli łatwe, z czasem doceniła jej zalety, a nawet znalazła coś, czego zupełnie nie spodziewała się. Ale czy dziewczyna skorzysta z możliwości, jakie dał jej los? Czy też kurczowo będzie trzymała się przeszłości? A może to wcale nie do niej należy ostatnie słowo? Becca Fitzpatrick zabiera czytelnika do malej miejscowości w stanie Nebraska i pozwala mu nie tylko cieszyć się jej urokami, ale również obcować z mieszkańcami tworzącymi ciekawą plejadę osobowości. Mamy tu otoczoną złą sławą miejscową gwiazdę, czarującego i charyzmatycznego chłopaka z sąsiedztwa, policjantkę z zasadami, pastora z niekonwencjonalnymi pomysłami i oczywiście miejscowe plotkary, których uwadze nic nie umknie. I choć to Stella wiedzie prym, pozostałe postacie również zostały naznaczone własnymi historiami, bagażem doświadczeń kształtującym ich charakter oraz stosunek do świata i ludzi. „Niebezpieczne kłamstwa” to wielowymiarowa i barwna opowieść o życiu, które nie zawsze układa się po myśli człowieka i czasem zmusza go do weryfikacji własnych pragnień i priorytetów. Ukazująca różne odcienie miłości oraz skomplikowane relacje międzyludzkie, które nie zawsze oparte są na właściwych fundamentach. To nasycone emocjami, tajemnicami i duchami przeszłości równanie, którego wynik do samego końca nie jest przesądzony. To powieść drogi, jaką przechodzi główna bohaterka by odnaleźć siebie i swój życiowy szlak. Połączenie New Adult i sensacji, a zarazem interesujące studium psychiki i natury ludzkiej. Mnie najnowsza publikacja Becci Fitzpatrick porwała, choć chemia i przyciąganie pojawiło się dopiero po przekroczeniu pierwszych stu stron. Może zbyt mozolnie autorka wprowadzała mnie w życie bohaterów, ale kiedy rzuciła właściwą przynętę przyssałam się do książki i ten stan trwał do napisów „The end”. W tej powieści dzieje się dużo, a pisarce nie zabrakło pomysłów na kreację postaci oraz skomplikowanie i urozmaicenie ich życia. Momentami czytelnik doświadcza skrajnych emocji, czasem ma ochotę wstrząsnąć główną bohaterką, ale chwilami też jej zazdrości. Dla mnie przygoda z „Niebezpiecznymi kłamstwami” była intrygującym doświadczeniem i dostarczyła mi różnorodnych wrażeń. Autorka nie tylko w ciekawy sposób zrealizowała pomysł na fabułę, ale również skupiła się na postaciach i nie szczędziła im charakteru, trosk, uporu i determinacji, dlatego na kartach powieści często dochodzi do zderzenia kosy z kamieniem. Jeżeli lubicie niebanalne i niesztampowe literackie przygody i nie boicie się zaprzyjaźnić ze świadkiem koronnym, to ta lektura jest dla was. Polecam.
Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2016-05-09, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Becca Fitzpatrick debiutowała na rynku wydawniczym serią ,,Szeptem", która idealnie wpasowywała się w nurt romansów paranormalnych. Całą historię wspominam całkiem dobrze, podobnie jak i ,,Black Ice". Fitzpatrick chyba od zawsze miała jakieś ciągotki do kryminałów i dramaturgii, bowiem ,,Niebezpieczne kłamstwa" to już druga jej powieść, którą można by zakwalifikować do grupy lekkich thrillerów dla młodzieży, podobnie jak ,,Black Ice". Dlaczego lekkich? Bowiem ani ,,Black Ice", ani ,,Niebezpieczne kłamstwa" nie są typowym thrillerem, ale zawierają w sobie jego elementy, co w połączeniu z typową młodzieżówką daje całkiem dobry efekt końcowy. ,,Stella to nie jest moje prawdziwe imię. Thunder Basin w Nebrasce nie jest moim prawdziwym domem." Siedemnastoletnia dziewczyna była świadkiem morderstwa. Została wciągnięta przez swoją matkę w nieodpowiednie towarzystwo. Stella Gordon - to nazwisko to zaledwie jej przykrywka w programie ochrony świadków. Czy w wieku siedemnastu lat można mieć już tak zaprzepaszczone życie, że trzeba uciekać z rodzinnego miasta i do końca swoich dni oglądać się za siebie, pilnować się na każdym kroku? Można. Mimo że Stella została wywieziona do Thunder Basin, to całkowicie nie potrafi się tam odnaleźć. Ma ogromny żal do swojej matki, przez którą doszło do tragicznych wydarzeń w Filadelfii. To przez nią straciła wszystko - dom, przyjaciół i chłopaka, z którym planowała wspólną przyszłość. A dodatkowo musi się ukrywać i nie może nikomu ufać. Nie jest łatwo... Przyznaję, że chętnie sięgnęłam po najnowszą powieść Becci Fitzpatrick, ponieważ jej książki zawsze czytało mi się lekko, przyjemnie i potrafiły mnie wciągnąć. Nie są to być może historie, które na zawsze pozostaną w mojej pamięci, ale też niedopowiedzeniem byłoby stwierdzenie, że są tylko zwykłymi młodzieżówkami, które nie mają w sobie nic wyjątkowego. Mało jest autorów powieści młodzieżowych, którzy decydują się wpleść do swojej twórczości wątki kryminalne takie jak morderstwo, narkotyki czy program ochrony świadków, a Fitzpatrick postanowiła zapewnić swoim czytelnikom nowy wymiar rozrywki - właśnie w takim klimacie. Trzeba przyznać, że zrobiła to w odpowiednim stopniu - połączyła ze sobą elementy typowej młodzieżówki, takie jak pierwsze miłości i potrzeba akceptacji samego siebie oraz odnalezienia się w nowym miejscu wśród obcych ludzi z wątkami kryminalnymi i policyjnymi. Główna bohaterka zyskała moją sympatię już od pierwszych stron. To zadziorna i ambitna dziewczyna z pazurem, która potrafi dopiąć swego. Ogromnie cieszy mnie fakt, że autorka nie zrobiła z niej typowej sieroty, która wiecznie się nad sobą użala i nie potrafi dopasować do nowej sytuacji. Stella jest bardzo elastyczna i mimo że czytelnik doskonale widzi to, że przeszłość nie daje jej o sobie zapomnieć, to jednak dziewczyna chwyta chwilę i wykorzystuje każdą minutę swojego życia. Być może jest zbyt pewna siebie, a chwilami nawet wredna i arogancka, ale to właśnie na tym polega jej urok. Jednak pojawia się wiele sytuacji, w których widać, jak mocno toczy walkę sama ze sobą - oczywiście tłumi to wszystko wewnątrz siebie, ale każdy chyba zdaje sobie sprawę z tego, że żaden człowiek długo tak nie pociągnie. Pozycja ta jest bardzo plastyczna i umożliwia czytelnikowi wejście do swojego świata - albo w roli biernego obserwatora, albo w roli Stelli. Do pewnego momentu sama fabuła nie jest aż tak porywająca, jakby się chciało, ale w pewnej chwili wszystko się zmienia. Akcja zaczyna się rozkręcać, Becca wprowadza nowych bohaterów, z których jeden stanowi dla głównej bohaterki potencjalne zagrożenie. Rozwój wydarzeń jest dosyć przewidywalny, chociaż chwilami w głowie czytelnika pojawia się sporo pytań i domysłów, które nie zawsze są zgodne z tym, co otrzymujemy w trakcie dalszej lektury - czyli jednak jakiś element zaskoczenia się tutaj pojawia. Jednak te osoby, które już dobrze znają twórczość tej autorki i wiedzą, czego się można po niej spodziewać, mogą tego elementu nie dostrzec, bowiem doskonale będą wiedzieli, jaką drogę wybrała autorka i w którym kierunku ta powieść będzie zmierzać. Mimo wszystko nie odbiera to przyjemności dalszego zaznajamiania się z historią Stelli. ,,Niebezpieczne kłamstwa" to książka, którą czyta się lekko, szybko i przyjemnie. Styl autorki jest harmonijny, a jej pomysły dosyć ciekawe i wciągające. Najnowsza powieść Fitpatrick jest świetnie skonstruowana i nie patrzy się przy niej na zegarek - po prostu przewraca się stronę za stroną, aby zobaczyć, co jeszcze przytrafi się głównej bohaterce. Romans pomiędzy nią a nowo poznanym chłopakiem jest niewymuszony i subtelny, a ich zachowanie nie irytuje czytelnika i pozostaje utrzymane w granicach dobrego smaku. Książka potrafi wciągnąć i zaciekawić, porusza kilka ładnie współgrających ze sobą wątków, a i nie sposób się przy niej nudzić. To doskonała rozrywka na dwa czy trzy wieczory, chociaż wymagający czytelnik może czuć pewien niedosyt po dotarciu na ostatnią stronę - ale przyznaję, że miło spędziłam z nią czas. www.bookeaterreality.blogspot.com

,,Przez całe życie próbujemy uciekać przed własną przeszłością, ale nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy z nią nierozerwalnie związani i nigdy nie zdołamy się od niej uwolnić"

17- letnie Stella objęta zostaje programem ochrony świadków. W jednej chwili jej świat odwraca się do góry nogami. Brak kontaktu z rodziną i ukochanym chłopakiem, brak przyjaciół, zerwanie z dostatnim życiem nastolatki na rzecz życia w wiejskiej mieścinie u obcej, emerytowanej policjantki, która na domiar złego wysyła ją do pracy, powoduje u Stelli wyraźny bunt.

Powoli jednak obserwujemy jej przemianę. Z lekko buńczucznej, przepełnionej złością na swój los nastolatki zmienia się w dojrzałą dziewczynę, potrafiącą wziąć odpowiedzialność za swoje czyny. Niestety rysą na wizerunku nowej Stelli są kłamstwa, do których przyznania się brak jej odwagi.

Ciężko jednak czytelnikowi mieć je Stelli za złe. Mimo wyraźnej nienawiści do matki, dziewczyna stara się ją chronić. Jej bezwarunkowa miłość do niej oraz poczucie odrzucenia staje się dla niej źródłem nieustannych cierpień.

,,Troska o drugą osobę to przejaw słabości. Jeśli zależy Ci na kimś, stajesz się podatny na ciosy. Masz coś do stracenia".

Historia Stelli jest opowieścią o przebaczeniu. O jego mocy. Przebaczenie nie jest łatwą sztuką, można wybaczyć, jednak jak pokazują bohaterowie, zapomnieć nie jest już tak łatwo. Widzimy, iż wewnętrzne rozterki targają nie tylko Stellą. Problem ten dotyczy również Cheta, dźwigającego na swoich barkach ciężar swojej przeszłości oraz Carminy - jej opiekunki, która ogrom swej miłości przeznaczonej dla utraconej córki i zmarłego wnuka pokłada w Stelli.

,,Przebaczenie wymaga czasu. To długi i niełatwy proces. A więc chyba lepiej rozpoczynać go powoli, niż w ogóle go zaniechać".

,,Niebezpieczne kłamstwa" to również historia o pięknej przyjaźni i miłości. Miłości dojrzałej, utraconej oraz tej nastoletniej, do której zrozumienia bohaterom dopiero przyjdzie dojrzeć.

,,Strach i desperacja nie są jeszcze wystarczającymi powodami, by kogoś pokochać. Zrozumiałam, że prawdziwa miłość nie potrzebuje żadnego konkretnego powodu. Miłość to głęboka więź i pełne oddanie. Prawdziwa miłość powinna zapierać nam dech w piersiach i nigdy nie powinna zmuszać nas do postępowania wbrew sobie".

Powieść Becki Fitzpatrick klasyfikowana jest jako powieść dla młodzieży. Rzeczywiście na pierwszym plan wysuwają się tu problemy Stelli i Cheta. Mamy tu również problemy moralne, które odczuwają nastolatkowie wkraczając w dorosłość. Jednak problemy te dotyczą nas wszystkich. Przewijają się i idą za nami przez całe życie, jeśli nie potrafimy stawić im czoła, jak czyni to bohaterka tej książki.

Bardzo polubiłam Stellę. Jej buntowniczy charakter, ironiczne poczucie humoru, styl bycia. To dziewczyna, która nie miała czasu na beztroskie dzieciństwo, życie jej nie rozpieszczało każąc dorosnąć przedwcześnie. Decyzje, które podejmuje są bardzo dojrzałe mimo jej nastoletniego, skorego do licznych błędów, przekornych i buntowniczych postaw wieku.

W powieści tej nie brakowało mi niczego. Przepełniona jest różnorakimi emocjami: miłość przeplata się z nienawiścią, złość z żalem, radość ze smutkiem, niebezpieczeństwo z beztroską sielanką.  Różnorodność wewnętrznych rozterek bohaterów, wartka akcja, nieskomplikowana narracja z bardzo dostępnym językiem powieści, sprawia, iż nie sposób oderwać się od stronic tej książki.
I choć nie należę do grupy docelowej dla której powieść została przeznaczona - wiek nastoletni mam już za sobą - z historią tą spędziłam pół nocy. Jedynie rozsądek kazał mi odłożyć ją przed świtem, by przespać się choć chwilę (jako nastolatka z pewnością rozsądek ten odłożyłabym na bok). :)

Avatar użytkownika - worldbysabina
worldbysabina
Przeczytane:2019-08-06, Ocena: 4, Przeczytałam,

Niebezpieczne kłamstwa to moje drugie podejście do twórczości autorki. Nie jest to nic wielkiego, raczej czasoumilacz. Czytało się przyjemnie.

Szczegółowa recenzja znajduje się pod adresem: https://worldbysabina.blogspot.com/2020/02/recenzja-niebezpieczne-kamstwa-becca.html

Początkowo wkurzało mnie w tej książce wszystko: wredna i wyrachowana główna bohaterka, wydumany konflikt emocjonalny i sterta przesady. Ale jak się okazało, tak po prostu musiało być. "Niebezpieczne kłamstwa" to książka tętniąca życiem i emocjami, barwna i ostatecznie nawet wciągająca. Po prostu bohaterowie muszą dojrzeć. Pod koniec powieści siedziałam jak na szpilkach, mimo iż zakończenie okazało się trochę przewidywalne. Coś w tej książce jest. Trzeba tylko przebrnąć przez denerwujący początek - a potem już jakoś idzie. Polecam. To dobry sposób na relaks i przy okazji kawał wciągającej lektury.

Avatar użytkownika - Jupijux
Jupijux
Przeczytane:2018-02-21, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2018,

Postaci realistyczne, równie jak cała fabuła. Wciągająca i bardzo dobra. Życiowa z wieloma cytatami godnymi wspomnienia.

Avatar użytkownika - angel92
angel92
Przeczytane:2021-03-30, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Przeczytane w 2021,
Black Ice
Becca Fitzpatrick 0
Okładka ksiązki - Black Ice

Nie daj się zwieść pozorom. Britt długo przygotowywała się do wymarzonej wyprawy wzdłuż łańcucha górskiego Teton. Niespodziewanie dołącza do niej...

Crescendo
Becca Fitzpatrick0
Okładka ksiązki - Crescendo

Patch to wielka miłość Nory. To także jej Anioł Stróż. On uratował jej życie, ona wyrwała go z otchłani potępionych. Są sobie przeznaczeni. Jednak Patch...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;