Niebieski dwór

„Niebieski dwór” Zuzanny Bartoszek to zbiór swobodnych autobiograficznych osobliwości, w których autorka wypełnia swoje osobiste zobowiązanie wobec języka. Podejmuje trud przekazywania prawdy tak prywatnej, jak i formalnej i śmiało zmierza w stronę, gdzie tkwi pierwotna siła tekstu: w przeżyciu, doświadczeniu, zdolności zakodowania przebłysku „uniwersalnej urody sytuacji”. Jak mówi autorka: „napisałam kilka wersów, które bardzo silnie na mnie oddziałują. Podobne wzruszenie czuję często przy rysowaniu. Chciałabym osiągnąć podobne wzruszenie u odbiorcy”.

Siła poetyckiej wyobraźni Bartoszek potrafi uchwycić doświadczenie i wydobyć z niego surowe piękno życia przedstawione w eliptycznym języku wiersza. Dlatego znajdziemy tutaj sceny nocnych zakupów na stacji benzynowej, opisy ulic, medytacje na temat przedmiotów, codzienne sytuacje, które – parafrazując Stevensa – stają się poezją „umysłu w akcie odnajdywania tego, co będzie odpowiednie”.

Występujący często wbrew zdrowemu rozsądkowi rytm zdań w połączeniu z bezlitosną precyzją opisów stanowi rodzaj afirmacji przygodnych struktur zdezorganizowanego życia. Słychać tutaj wyraźnie pewien prywatny głos, dalekie echa dykcji charakterystycznej dla Mirona Białoszewskiego, ale przy tym również whitmanowski wigor, impet (i tupet) młodej Laury Riding, oraz nonszalancką swobodę, a jednocześnie niemal obsesyjne skupienie na detalu, które charakteryzuje teksty niektórych przedstawicieli tzw. „szkoły nowojorskiej”.

Zuzanna Bartoszek to pisarka, artystka, współtwórczyni pisma literacko-artystyczne „Półmrok”. Jej wiersze ukazywały się m.in. na łamach takich periodyków, jak: „Lampa”,„Czas Kultury”, „Fabularie”. W roku 2011 miała wystawę indywidualną w galerii ON w Poznaniu. W roku 2014 napisała powieść zatytułowaną „Podobne kolory”.

Informacje dodatkowe o Niebieski dwór:

Wydawnictwo: Disastra Publishing
Data wydania: 2016-05-24
Kategoria: Poezja
ISBN: 978-83-940678-1-6

Kup książkę Niebieski dwór

Niebieski dwór - opinie o książce