Opis ksiązki
Kup Teraz

Niebieski rower 1939-1942

Ocena ( 2 osoby )
4.5
Wydawnictwo: Libros
Data wydania: 2001-08-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7227-873-3
Liczba stron: 416
Dodał/a książkę:esperanza
Jedna z trzech córek państwa Delmas, siedemnastoletnia Lea, wyróżniająca się wielką urodą, po ojcu odziedziczyła miłość do ziemi i winnic, wśród których wyrosła. Pierwszego września bawi się jeszcze na przyjęciu u przyjaciół, ale powoli w jej życie wdziera się wojna. Rodzina i przyjaciele walczą na froncie lub w podziemiu, niektórzy kolaborują z Niemcami. Lea ugina się pod ciężarem nowych obowiązków.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: 26 książek 2014,Mam,Wymienię,
Z początku wręcz pomyślałam że już czytałam tę książkę....ale tytuł był mi obcy,jednak po kolejnych stronach już wiedziałam że książka jest po prostu bardzo podobna do....."Przeminęło z wiatrem" !!!
Sama fabuła książki jest podobna: tocząca się wojna i miłość.
Główna bohaterka Lea zakochana w mężu Camille - Laurencie i kochający ją samą Francois...
Całą miłosną historie w sumie tworzy II wojna światowa, która na zmianę łączy i rozdziela losy bohaterów.
Siedemnastoletnia Lea jest zakochana w Laurencie on choć początkowo również wyznaje jej miłość poślubia Camille. Młoda dziewczyna w czasie wojny opiekuje się mimo wszystko jego ciężarną żoną, by znać losy walczącego na froncie ukochanego. Traci matkę w bombardowaniach, walczy o winnice załamanego psychicznie ojca, pomaga jako kolporterka swemu wujowi. Pocieszenie po tragicznych wydarzeniach odnajduję w ramionach zakochanego w niej Francois`a, a także w przyjacielu z dzieciństwa Matthiasie ... . Lea jest piękną kobietą, poznającą miłość fizyczną w czasach wojennych, nie baczącą na konwenanse, i wbrew wojennej rzeczywistości korzysta z młodości. Pomimo uczucia do jednego mężczyzny, zostaje kochanką wszystkich trzech...nie odczuwa z tego powodu żadnych wyrzutów sumienia. Zaczyna jednak dostrzegać swoje coraz większe przywiązanie do Francois, u którego ponownie odnajduje pocieszenie, tym razem po dramatycznej śmierci zdruzgotanego losami rodziny i winnicy ojca.
Książka jest ciekawa ponieważ nie jest typowym romansidłem, co w przypadku przeminęło z wiatrem było na przykład jak dla mnie plusem. Może i jest tematycznie podobna...ale ma w sobie coś bardziej nieprzewidywalnego, pociągającego i zachęcającego do przeczytania kolejnych stron. Główna bohaterka nie koniecznie jest kopią Scarlett. I choć losy bohaterów początkowo są podobne to jednak przedstawiają nam zupełnie odrębnych bohaterów.
I czy w jakiejkolwiek innej wojnie ludziom nie przydarzał się podobny los? Wymagający podobnych decyzji, poświęceń i pragnień !
Czytając powyższą książkę wiem tyle że nawet jeśli z początku irytuje nas podobieństwo losów bohaterów to jednak tło historyczne jest tak naprawdę zupełnie inne, a przede wszystkim w obu przypadkach warte poznania.
Zdecydowanie (oczywiście jeśli tylko będę miała taką możliwość) przeczytam kolejne tomy by się dowiedzieć jak przebiegną dalsze losy bohaterów!!!

ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
esperanza Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Od znajomych,
break
Okładka - Niebieski rower 1939-1942 Tron Izydy
Judith Tarr
Okładka - Niebieski rower 1939-1942 Teoria względności
Jacquelyn Mitchard
Okładka - Niebieski rower 1939-1942 Przypadek sędziego Quinna
Phillip Margolin
Okładka - Niebieski rower 1939-1942 Pod akacją Zachodu
Christian Jacq
Okładka - Niebieski rower 1939-1942 Świątynia milionów lat
Christian Jacq
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów