Niebo

Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-74-69570-1
Dodał/a książkę:Szczepanik
Wokół sekt istnieje wiele nieporozumień. Między innymi dlatego, że w historii to słowo zmieniało swą treść. Pierwotnie sektą nazywano małe grupy odszczepieńcze od głównych nurtów religijnych, potem (w okresie wojen religijnych) określano tak inne religie, a w końcu - grupę religijną czy religijnopodobną, niszczącą człowieka i jego relacje z otaczającym światem. Atutem tej książki jest to, że składa się z wypowiedzi ludzi, którzy relacjonują swoje osobiste doświadczenie - już bez emocji, z pewnym dystansem. Te subiektywne przecież relacje można jednak uogólniać, także dlatego, że zostały uporządkowane problemowo i umieszczone w kolejnych blokach pokazujących etapy zaangażowania w sektę. Pozwala to czytelnikowi dostrzec mechanizmy występujące w wielu sektach, nie tylko tych opisanych. Marek Miller Urodził się w 1951 roku w Łodzi. Dziennikarz, pisarz, scenarzysta. Absolwent socjologii na Uniwersytecie Łódzkim. Założyciel Laboratorium Reportażu przy Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał na Wydziale Reżyserii PWSTTiF w Łodzi. Autor książek: „Reporterów sposób na życie”, „Kto tu wpuścił dziennikarza”, „Arystokracja”, „Filmówka”, „Zagrajcie mi to pięknie”, „Pan Tadeusz według Andrzeja Wajdy”. Na podstawie jego książki „Pierwszy milion, czyli chłopcy Mielczarskiego” powstał film „Pierwszy milion” w reżyserii Waldemara Dzikiego. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Polecamy Na podstawie książki Marka Millera „Sekta made in Poland” powstał spektakl „Pani Bóg Halina”, na który zapraszamy do Teatru Starego w Krakowie. To pejzaż swoistej choroby, jaką staje się uzależnienie od sekty. “Pani Bóg Halina” jest eksperymentem dramaturgicznym – Marek Miller korzysta z materiału reportażowego, zestawiając fragmenty wywiadów i wyznań rozmówców, tak, że ich przeplatające się historie tworzą pełną napięć, wielowymiarową i odkrywczą opowieść o światach sekt i człowieku, jego woli, mocy i słabościach. Więcej szczegółów na www.stary-teatr.krakow.pl.
Okładka - Niebo Terry Pratchett. Życie i praca z magią w tle
Craig Cabell