Niedobra miłość

Tom 8 cyklu Alex Delaware

"Niedobra miłość". Te dwa słowa powtarzane przez dziecko i makabryczne jęki są nagrane na kasecie, którą Alex Delaware otrzymuje pocztą. To także nazwa konferencji naukowej, w której brał udział kilka lat wcześniej. Teraz odkrywa, że wielu jej uczestników zginęło w niewyjaśnionych okolicznościach. I że na liście zabójcy znajduje się również nazwisko Delaware...

Informacje dodatkowe o Niedobra miłość:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2004 (data przybliżona)
Tytuł oryginału: Bad love
Tłumaczenie: Adam Łanowy

Kup książkę Niedobra miłość

Niedobra miłość - opinie o książce

Avatar użytkownika - Silviana
Silviana
Przeczytane:2015-11-10, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Jonathan Kellerman jest nie tylko jednym z najsławniejszych na świecie twórców thrillerów psychologicznych, ale i również laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in.: Edgara Allana Poe i Anthony Award. W swoim dorobku ma ponad 37 000 000 sprzedanych książek. W twórczości tego autora można znaleźć odwołania m.in. do ludzkiej psychiki i do wiedzy z zakresu pediatrii. Z wykształcenia Jonathan Kellerman jest bowiem psychologiem i pediatrą, dlatego też swoje doświadczenia umiejętnie łączy z fikcją literacką. ,,Niedobra miłość" to thriller psychologiczny, którego głównym bohaterem jest często współpracujący z policją Alex Delaware, z wykształcenia psycholog. Pewnego dnia otrzymuje on specyficzną przesyłkę, która zmienia jego życie na dobre. Przesyłka bowiem zawiera tajemnicze nagranie przeraźliwego, dziecięcego głosu, które powtarza jak mantrę słowa - ,,niedobra miłość". Alex z początku bagatelizuje wszystkie dziwne wydarzenia, które mają miejsce w jego otoczeniu, jednakże z czasem poważnie obawia się o życie swoje i swoich bliskich zaczynając walkę z mordercą. Główny motyw historii, a zarazem tytuł książki ,,niedobra miłość" (w treści znany również jako ,,parszywa miłość") oznacza wewnętrzny ból, brak zrozumienia, brak uczuć rodziców i wychowawców, odrzucenie, a także narastającą nienawiść, które doprowadziły do wielu zbrodni. Ofiarami stają się zaś uczeni, naukowcy, wybitni i znani w swoim środowisku psychologowie kliniczni i dziecięcy, którzy w trakcie konferencji naukowej w 1979 roku ,,Dobra miłość/niedobra miłość. Psychoanalityczne perspektywy i strategie w zmiennym świecie" popierali działania terapeutyczne i działalność naukową Andreasa B. de Boscha. Stworzona bowiem przez niego szkoła dla dzieci i młodzieży niedostosowanych społecznie miała na celu zmianę ich zachowania i przygotowanie do życia w społeczeństwie. Jednak praktyka terapeutyczna w tej placówce pozostawiła ślady w psychice młodych wychowanków, na tyle trwałe, iż po latach szukali oni sprawiedliwości na własną rękę. W obliczu niebezpieczeństwa stanął również Alex Delaware, który wraz z kolegą Milo, policjantem poszukiwali rozwiązania tej niebezpiecznej zagadki. Jak się później okazuje, zakończenie całej historii jest całkiem zaskakujące, tym bardziej, iż sprzymierzeńcy stali się najgorszymi wrogami. W trakcie opisanych wydarzeń czytelnik ma również okazję dobrze poznać życie osobiste głównego bohatera, jego podopiecznych i ich rodzin. Podsumowując, można określić, iż historia przestawiona przez Jonathana Kellermana jest wielowątkowa, dlatego też czytelnik wielokrotnie może zgubić główny sens książki. Ponadto obszernie rozbudowane postaci często się rozmywają w obliczu innych, często drugo- lub trzecioplanowych, niekiedy tylko epizodycznych. Motyw, zaś który zapowiadał się bardzo ciekawie w gąszczu niepotrzebnych opisów i wątków pobocznych, w mojej opinii, stracił na swoim znaczeniu. Dlatego też książkę mogę ocenić jedynie jako dobrą, mimo, iż gatunek thrillerów psychologicznych jest jednym z moich ulubionych. S.P-M.
Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2015-09-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,

Współczesny kryminał coraz częściej opowiada nie tylko o samej zbrodni, jej okolicznościach i  motywach  sprawcy.., lecz także i o psychicznej analizie  osobowości zabójcy.  Odnalezienie zabójcy jest dziś tak samo ważne, jak zrozumienie jego pobudek, motywów, stanu psychiki.. Kryminał bowiem nie mógł pozostać w tyle za nauką o ludzkiej psychice, która w ostatnich latach poczyniła ogromne postępy. Nam czytelnikom pozostaje cieszyć się z tego stanu rzeczy, gdyż dzięki temu lektura powieści kryminalnej stała się bardziej pasjonującym, tajemniczym i wyjątkowym przeżyciem.. I oto właśnie jestem świeżo po lekturze takiej książki, która  w niezwykle intrygujący sposób opowiada o zbrodni i jej psychologicznym tle.. Powieść ta nosi tytuł "Niedobra miłość", zaś jej autorem jest Jonathan Kellerman.

Wraz z lekturą tej opowieści przenosimy się do Los Angeles dnia dzisiejszego, gdzie poznajemy głównego bohatera tej historii - Alexa Delaware. Alex jest psychologiem współpracującym z policją, który widział i doświadczył już niemal wszystkiego najgorszego, co tylko jest w stanie wyrządzić człowiek drugiej osobie.. Pewnego dnia na biurko psychologa trafia tajemnicza, szara koperta, w której to znajduje się jedynie kaseta z powtarzającym się dziecięcymi słowami: "Niedobra miłość.."  Słowa te składają się jednocześnie na nazwę pewnej konferencji naukowej, w której to Alex brał udział przed laty. Zaintrygowany owym nagraniem postanawia skontaktować się z pozostałymi uczestnikami sympozjum, by zasięgnąć opinii na temat tejże przesyłki.. Jak się okazuje, kilku z nich zginęło w ostatnim czasie w bardzo tajemniczych okolicznościach.. Czy to tylko przypadek, czy też może kryje się za tym coś więcej..? Rozwikłania tej zagadki podejmuje się główny bohater opowieści, dla którego będzie to najtrudniejsze i najniebezpieczniejsze doświadczenie w całym życiu..

Powieść  Jonathana Kellermana to trzymająca w napięciu historia o grzechach przeszłości, za które to przychodzi płacić po latach. Utrzymana w stylu kryminalnego thrillera, odwołująca się do najbardziej mrocznych i zarazem bolesnych pokładów ludzkiej psychiki, których to poznanie okazuje się naprawdę przerażającym doświadczeniem. Lektura tej pozycji to nie tylko doskonała, inteligentna rozrywka, ale także i bardzo emocjonalne doświadczenie, które nie pozwala przejeść obojętnie wobec tej opowieści. Takie książki stanowią o sile kryminału, gdyż to właśnie one ukazują zbrodnię z obu perspektyw - sprawcy i ofiary..

Fabuła tej historii wykorzystuje doskonale znany już i sprawdzony motyw głównego bohatera - psychologa policyjnego, który zostaje "wplątany" w niebezpieczną grę z psychopatycznym mordercą. I w tym przypadka konstrukcja ta została zbudowana w bardzo przekonujący, intrygujący i logiczny sposób, przez co od samego początku wierzymy w przedstawione tu wydarzenia. Warto przy tym dodać, iż opowieść ta składa się z wielu pobocznych wątków, które wraz z finałem splatają się w jedną, spójną i zaskakującą całość. Ponadto mamy tu do czynienia z mnóstwem postaci, z których to każda jest ciekawa, nietuzinkowa, i jak się okazuje wraz z ostatnimi, kluczowa dla poznania i zrozumienia tej opowieści..

"Niedobra miłość" to bez wątpienia kryminał z grona tych specyficznych, a tym samym i bardziej wymagających. Otóż nie jest to opowieść o tradycyjnych śledztwie i pogoni za przestępcą, w którym to pierwsze skrzypce odgrywają policyjne metody operacyjne, umiejętność posługiwania się bronią czy też brawurowe pościgi ulicami miast. Tutaj najważniejsza jest nauka, doświadczenie zawodowego psychologa, intuicja i emocje, które odegrają decydującą rolę w rozwikłaniu zagadki tajemniczej przesyłki. Wbrew obawom nie zabraknie tu także i emocjonujących scen akcji, które przysporzą każdego czytelnika o szybsze bicie serca. Innymi słowy mówiąc - to kryminał wymagający czegoś więcej, niż tylko chęci doświadczenia czystej, literackiej rozrywki..

Jeśli chodzi zaś o warsztat pisarski Kellermana, to oczywiście stoi on na jak najwyższym poziomie. Inaczej zresztą być nie mogło, jeśli zauważymy iż jest to bardzo popularny i uznany już autor. I tak oto każdy szczegół i element tej opowieści jest dopracowany w najmniejszym calu, tak by w dalszej części lektury okazał się kluczowym. Dialogi stoją na wysokim, autentycznym i przekonywującym poziomie, podobnie jak i konstrukcja posługujących się nimi postaci,  z  Alexem Delaware na czele. To lekarz - psychiatra, którego chcielibyśmy poznać na swojej drodze życia, gdybyśmy potrzebowali pomocy psychologicznej.. Inteligentny, zaangażowany, odważny i przede wszystkim ludzki w tym, jak postępuje ze swoimi pacjentami, a także i przestępcami z którymi ma do czynienia. Nie sposób go nie polubić i nie zżyć się z tym bohaterem przez cały czas lektury tej książki.

W tym miejscu czuje się także zobowiązana do swoistego ostrzeżenia o tym, iż przedstawiona tu historia jest także bardzo "mocna" w swym emocjonalnym przekazie. Wystarczy bowiem zaznaczyć, iż główne jej założenia opierają się na zjawisku przemocy wobec dzieci, co już samo w sobie jest czymś bolesnym i trudnym w odbiorze. I tak oto czytając o owej przemocy, m.in. w ośrodkach wychowawczych i poprawczych, nie mogłam powstrzymać się uczucia współczucia i autentycznych łez, które powolutku płynęły po policzku.. To szokujące wydarzenia, które są jednak niezbędne i w pełni uzasadnione dla tej opowieści. Być może dzięki temu nieco inaczej spojrzałam na osobę głównego  "czarnego charakteru" w tej historii, który przecież nie stał się tym kim jest, tak zwyczajnie sam z siebie..

"Niedobra miłość" to powieść kryminalna, która spełnia wszelkie warunki dobrej pozycji tego gatunku. Rozbudowana, intrygująca i zaskakująca fabuła, wiarygodne i ciekawe postacie, niepokojąca aura tajemnicy i strachu oraz spektakularny, absolutnie nieprzewidywalny finał! Nie pozostaje Mi zatem nic innego, jak zachęcić wszystkich miłośników dobrego kryminału do sięgnięcie po tę pozycję, a niezapomniane emocje będą wówczas gwarantowane..!

Avatar użytkownika - awiola
awiola
Przeczytane:2015-09-09, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
"Powiedz mi, dlaczego psychoterapeuci są tak pasywną, beznadziejną zgrają? Dlaczego wszyscy jesteście tak żałośni? Gadacie o życiu, a nigdy niczego nie robicie". Niedobra miłość, lub inaczej parszywa miłość to uczucie, które może pojawić się jedynie w sercu dziecka. Uczucie, będące przeciwieństwem czystej, bezwarunkowej miłości. Uczucie, rosnące w siłę z każdą minutą swojego istnienia, przekształcające się w ostatecznym rozrachunku w piekielną zemstę. O takiej właśnie miłości opowiada thriller, którego zakończenia nie byłam w stanie w żadnej postaci przewidzieć. Jonathan Kellerman to amerykański psycholog i jeden z najpoczytniejszych autorów thrillerów psychologicznych, laureat nagród Edgara Allana Poe i Anthony Award. Pisarz dorastał w Los Angeles, w wieku 24 lat został doktorem psychologii. Żoną Kellermana jest pisarka Faye Kellerman, oboje są ortodoksyjnymi Żydami. Autor na całym świecie znany jest głównie z serii thrillerów psychologicznych, w których występuję ten sam bohater, psycholog dziecięcy. "Niedobra miłość" to ósma część tego cyklu. Alex Delaware, psycholog dziecięcy, współpracujący z policją otrzymuje pewnego dnia tajemniczą przesyłkę, której zawartość to kaseta z nagranym dziecięcym głosem powtarzającym dwa słowa "niedobra miłość", jakiemu towarzyszą w tle przerażające krzyki. Alex znajduje powiązanie pomiędzy dziwnymi słowami a konferencją, w jakiej brał kiedyś udział. Bohater zaczyna prowadzić własne śledztwo, które odsłania przed nim bardzo niepokojące informacje - wielu uczestników tego zjazdu zginęło w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach. Psycholog zdaje sobie sprawę, że znajduje się na liście zabójcy. "Niedobra miłość" to obszerny thriller psychologiczny, w którym można się doliczyć ponad pięciuset stron fabuły. I przy tak dużej ilości tekstu, nie ominęła książki widoczna wielowątkowość, która w pewnym fragmentach, wybijała mnie z rytmu czytania, nie pozwalając skupić się na głównym wątku. Poza tym w powieści występuje dość duża ilość drugoplanowych postaci, których role trzeba sobie w głowie umiejętnie poukładać, by podczas czytania nie wdarł się do głowy odbiorcy chaos i zdezorientowanie. Jeśli jednak uporządkujecie te dwa elementy, czyli nastawicie się na wielowątkowość i usystematyzujecie konkretnych bohaterów, na pewno pozwoli Wam to skupić się na motywie przewodnim książki, który wielu może zaciekawić w kontekście ludzkiej psychiki. Parszywa miłość to bowiem pojęcie klucz użyte w książce Kellermana, mające za zadanie ukazać, jak wielki wpływ na psychikę dorosłego człowieka mają wydarzenia z dzieciństwa. To nieprawdopodobne, jak kilka tygodni spędzonych w ośrodku mającym za zadanie wyleczyć różnorodne, psychiczne przypadłości, pod opieką wyspecjalizowanych doktorów, może rzutować na całe przyszłe życie. Bohater powieści autora stopniowo odkrywa bowiem przed czytelnikiem skutki patologicznych zachowań w tego typu miejscach. Ukazuje studium psychologiczne skrzywdzonych dzieci, które w późniejszym okresie nie mogą normalnie funkcjonować. I to chyba najbardziej fascynująca płaszczyzna, mocno działająca na wyobraźnię. Przyznam, że Szkoła Poprawcza, o której mowa w powieści do tej pory budzi we mnie dreszcze i nigdy nie chciałabym się w niej znaleźć. Jonathan Kellerman nie buduje fabuły swojego thrillera na spektakularnych zwrotach akcji i utrzymywaniu ciągłego napięcia. Akcja bowiem toczy się dość szybkim, ale nie zawrotnym tempem, odsłaniając kolejne elementy układanki. I to, co chyba najbardziej zaskakuje to zakończenie, czyli odkrycie, kto jest sprawcą wszystkich okrutnych morderstw. Przy końcowych stronach książki, gdy autor odsłania wszelkie tajemnice, otworzyłam ze zdumienia usta, tak bardzo zostałam bowiem zaskoczona. Pisarz bardzo umiejętnie zwodził mnie do samego końca, z iście mistrzowską precyzją serwując totalne zdziwienie na sam koniec. W lekturze "Niedobrej miłości" przeszkadzają pojawiające się co jakiś czas błędy korektorskie, których trudno nie zauważyć. Sporo literówek czy też niedokończonych słów zwyczajnie razi w oczy. Jeśli jednak nie będzie Wam to zbytnio przeszkadzało, z pewnością thriller ten wciągnie Was i zaskoczy na ostatnich stronach rozwiązaniem zagadki. Parszywa miłość bowiem nigdy nie usypia, czekając na swoje pięć minut.
Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2021-07-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Z pewnością pomysł na fabułę jest niebanalny, a i do wykonania nie mam za wiele zastrzeżeń.
Wszystko zaczyna się od tego, że główny bohater otrzymuje dziwną przesyłkę z nagraniem ludzkich krzyków, które powodują, że włos człowiekowi staje dęba na głowie. Ten specyficzny akustyczny występ zakończony jest kilkukrotnie powtórzonym tekstem o niedobrej miłości. Głos należy do dziecka, ale jest zupełnie wyprany z emocji. Chcąc się dowiedzieć kim jest nadawca i dlaczego wysyła ludziom tak dziwne i zupełnie niezrozumiałe „prezenty” Alex Delaware rusza tropem hasła „niedobra miłość”. Z przerażeniem odkrywa, że to co uznał pierwotnie za żart lub zwykłą pomyłkę, to drobiazgowo zaplanowana zemsta. I to bardzo krwawa.
Autor porusza ciekawą kwestię psychicznego krzywdzenia dzieci i jego możliwych skutków. A także (co chyba jest najważniejsze) marnych możliwości wykrycia takiego przestępstwa i ukarania sprawcy. Przy okazji przemieszczania się głównego bohatera po Los Angeles, pokazuje nam też różne oblicza miasta, w którym niewyobrażalne bogactwo graniczy z równie niewyobrażalną nędzą. Zaś bardzo szczegółowe i plastyczne opisy pozwalają wyobrazić sobie wszystko tak dokładnie, że można prawie poczuć woń bezdomnych niemytych tygodniami…
Akcja książki toczy się stosunkowo wolno, polega głównie na szukaniu powiązań pomiędzy ofiarami, na rozmowach z potencjalnymi świadkami, czy rodzinami zamordowanych, za to znacznie przyspiesza pod koniec. Finał dosyć zaskakujący.
Z przyjemnością sięgnę po kolejne części cyklu.

Avatar użytkownika - katooola
Przeczytane:2015-08-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Billy Straight
Jonathan Kellerman0
Okładka ksiązki - Billy Straight

Dwunastoletni Billy Straight - rozwinięty ponad wiek, niezwykle inteligentny chłopiec, kierując się w życiu niewzruszonymi zasadami moralnymi - ucieka...

Selekcja
Jonathan Kellerman0
Okładka ksiązki - Selekcja

Podczas szkolnej wycieczki do rezerwatu przyrody w pobliżu Los Angeles zostaje zamordowana upośledzona dziewczynka, córka izraelskiego dyplomaty...