Niedokończona Rewolucja Wałęsa-zdrajca czy bohater?

Na książkę składa się 25 rozmów, niektóre z nich utrzymane w konwencji reportażu. Autorzy wykorzystując rozmowy Wilczaka z 1996 roku z ludźmi władzy PRL i przedstawicielami „Solidarności” przeprowadzają wywiady 20 lat później, ćwierć wieku po przemianach ustrojowych. Na kanwie ostatnich wydarzeń związanych z ujawnieniem ,,teczki” Lecha Wałęsy pytają, także jego kolegów, o zakres współpracy z SB lidera „Solidarności”, byłego prezydenta. Przedstawiają nieznane kulisy strajku sierpniowego 1980 roku, a także udziału w strajku Lecha Wałęsy. Opisują tzw. „zmowę elit solidarnościowych z elitą władzy PRL i służb specjalnych”. Jeden z pierwszych liderów „Solidarności” Andrzej Kołodziej, mówiąc o tamtej, sprzed 25 lat „zmowie” już 20 lat temu przewidywał, że prawdziwa rewolucja „solidarnościowa” dopiero nastąpi. Czy mamy z nią do czynienia dziś? Rozmówcami Stankiewicza i Wilczaka byli (kilku z nich już nie żyje) i są m.in: Andrzej Gwiazda Jacek Merkel Andrzej Stelmachowski Anna Walentynowicz Jerzy Borowczak Andrzej Kołodziej Kornel Morawiecki Bogdan Lis Płk Adam Hodysz Jadwiga Staniszkis Bogdan Borusewicz Prof. Jerzy Eisler Kpt. Edward Graczyk (oficer prowadzący t.w. „Bolka”) Gen. Czesław Kiszczak Maria Kiszczak Mieczysław Rakowski Józef Czyrek Stanisław Ciosek Aleksander Kopeć Alfred Miodowicz Gen. Michał Janiszewski

Informacje dodatkowe o Niedokończona Rewolucja Wałęsa-zdrajca czy bohater?:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2016-04-20
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-65411-03-7

Kup książkę Niedokończona Rewolucja Wałęsa-zdrajca czy bohater?

Niedokończona Rewolucja Wałęsa-zdrajca czy bohater? - opinie o książce

Avatar użytkownika - LadyMakbet33
LadyMakbet33
Przeczytane:2021-03-14,

Lech Wałęsa jaki jest, każdy widzi i słyszy.

To pytanie od lat zadają sobie historycy, dziennikarze. Zastrzegam, iż tytuł wprowadza w błąd. Publicysta nie udziela odpowiedzi na postawione pytanie.

Większość z nas zgodna jest co do cech osobowości byłego prezydenta. Dostarcza nam nieustannych dowodów, pozwalających wątpić niekiedy w jego zdrowy rozsądek. Lecz ja nie zaliczam się do osób, które jednoznacznie potępiają albo przesadnie wywyższają Lecha Wałęsę.
Ludzie z jego otoczenia wiedzieli, że został zwerbowany do współpracy z SB.

Książka składa się z 21  rozmów z osobami, które miały przyjemność (bądź nieprzyjemność) zetknąć się z legendą ,,Solidarności". Liczba ta  jest też nawiązaniem do  sumy postulatów w Sierpniu 1980 roku.

Andrzej Stankiewicz portretuje przejmowanie władzy przez komunistów, wprowadzenie stanu wojennego, kres ich rządów.

Dysputy zostały przeprowadzone w różnym czasie. Stanowią rozważania nie tylko o nobliście, ale i o słusznie minionych czasach. Swoje tyrady wygłaszają generałowie: Jaruzelski, Kiszczak. Polemizują członkowie dawnej opozycji: Lis, Staniszkis, Merkel, Walentynowicz.

Wałęsa. Zdrajca czy bohater? zawiera także wywiady z takimi historykami jak: Jerzy Eisler, Piotr Gontarczyk.
Autor nikogo nie ocenia, pokazuje kluczowe kwestie z różnych stron.

Warto zapoznać się z tą pracą.