Niegrzeczne dziewczynki w Biblii. Czego możemy się od nich nauczyć?

Czego możemy nauczyć się od biblijnych „niegrzecznych dziewczynek”? Popularna autorka bestsellerów Liz Curtis Higgs przedstawia dziesięć intrygujących kobiet z kart Pisma Świętego – ich skomplikowane historie mogą dać wiele do myślenia współczesnym czytelniczkom zmagającym się z podobnymi problemami. Dziesięć z najsłynniejszych femmes fatales w Piśmie Świętym paraduje na stronach Niegrzecznych dziewczynek w Biblii w sytuacjach, które dobrze znamy. Ewa nie potrafiła opanować apetytu, a żona Potifara i Dalila miały problem z mężczyznami. Żona Lota i Mikal nie umiały zerwać z przeszłością. Safira była chciwa na pieniądze, a Jezebel chorobliwie pożądała władzy i bogactwa. Z kolei Samarytanka przy studni znalazła autentyczne zaspokojenie swych pragnień, a Rachab i Jawnogrzesznica zostawiły za sobą złą przeszłość, udowadniając, że nawet „niegrzeczne dziewczynki” mogą wybrać dobrą przyszłość. Książka nie jest zbiorem starożytnych opowieści – Liz Curtis Higgs po mistrzowsku eksponuje aktualność historii biblijnych, zestawiając losy bohaterek ze współczesnymi realiami. Każdy rozdział rozpoczyna się od fikcyjnej historii rozgrywającej się w naszych czasach, ale nawiązującej do postaci „niegrzecznej dziewczynki” z kart Biblii, która jest bohaterką danego rozdziału. Następnie autorka z werwą i humorem relacjonuje szczegóły opowieści biblijnej, wskazując na wnioski, które płyną z niej dla współczesnych kobiet. Przemyślenie i osobiste zastosowanie tych lekcji ułatwiają pytania do refleksji lub do dyskusji w grupie zamieszczone na końcu każdego rozdziału.

Informacje dodatkowe o Niegrzeczne dziewczynki w Biblii. Czego możemy się od nich nauczyć?:

Wydawnictwo: Aetos
Data wydania: 2014-02-22
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-61097-30-3

Kup książkę Niegrzeczne dziewczynki w Biblii. Czego możemy się od nich nauczyć?

Niegrzeczne dziewczynki w Biblii. Czego możemy się od nich nauczyć? - opinie o książce

Liz Curtis Higgs to wielokrotnie nagradzana mówczyni, która przemawiała 1500 razy we wszystkich stanach Ameryki. Ponadto autorka powieści historycznych (które były wielokrotnie nagradzane) i poradników dla kobiet. W swoim dorobku ma 28 książek, które zostały wydane w 3 milionach egzemplarzy. Największym zainteresowaniem cieszy się seria o "niegrzecznych dziewczynkach", obejmująca "Niegrzeczne dziewczynki w Biblii", "Naprawdę niegrzeczne dziewczynki w Biblii", a także "Trochę niegrzeczne dziewczynki w Biblii". "Opowiedzenie o wstydliwej przeszłości nie wiąże cię z nią za zawsze – wręcz przeciwnie , to cię uwalnia od jej władzy, bólu.”
"Niegrzeczne dziewczynki w Biblii" to powieść, a zarazem anty-poradnik, który ukazał się za pośrednictwem Wydawnictwa Aetos. Autorka wybrała na swoje bohaterki femmes fatales, a dokładnie mówiąc skupiła się na dziesięciu kobietach. Trzeba zacząć od pierwszej grzesznicy - Ewy, która okazała swą słabość - łakomstwo i słabą wolę. Następnie żona Potifara i Dalila miały wiecznie kłopoty z płcią przeciwną. Żona Lota i Mikal z kolei nie umiały oderwać się od przeszłości. Sara okazała się być łasa na pieniądze, podobnie jak Izebel, która pragnęła bogactwa i dostatku. Samarytanka przy studni zadowoliła swoje pragnienia. I w końcu Rachab i ewangeliczna Jawnogrzesznica, które ze złych kobiet przeistoczyły się w te dobre.

W "Niegrzecznych dziewczynkach w Biblii" każdy rozdział rozpoczyna się od fikcyjnej historii, które rozgrywają się współcześnie, ale ściśle nawiązują do wcześniej wspomnianych bohaterek. Kolejnym elementem zastosowanym przez autorkę jest relacjonowanie opowieści biblijnej, z których wyciągane są wnioski dla współczesnych kobiet. Każdy z rozdziałów również opatrzony jest refleksyjnymi pytaniami, na które można odpowiedzieć sobie indywidualnie, czy też toczyć dyskusje w szerszym gronie. Przyznaję, że wszystkich postaci nie znałam, dlatego cieszę się, że podczas lektury mogłam się dowiedzieć czegoś nowego, bowiem wszystkie kobiety zostały wymienione w Biblii nie bez powodu. Przytoczone postacie różnią się od siebie, nie tylko pod względem charakterów, ale i z punktu widzenia psychologicznego. Wzorce ich postępowania również są rozbieżne, co tylko intryguje i ciekawi czytelnika.
Autorka pisząc tę książkę inspirowała się własnymi doświadczeniami, bowiem jak sama zaznacza na wstępie była niegdyś niegrzeczną dziewczynką, daleką od ideału, jednak za sprawą cudownego męża udało się jej odnaleźć właściwą drogę, na której stanął Bóg. Język jakim operuje autorka jest zrozumiały dla czytelnika, ale aby urozmaicić lekturę czytelnikom można znaleźć sporą dawkę humoru, czy też nutkę ironii w stosunku do współczesnego świata. Dlatego też książkę czyta się lekko, mimo poruszanych bardzo poważnych tematów. Jestem przekonana, że każda z czytelniczek odnajdzie w przedstawionych postaciach samą siebie, być może nawet w kilku postaciach. Z pewnością w lekturze nie brakuje momentów refleksyjnych, gdzie przychodzi czas zastanowić się nad sobą i swoim postępowaniem, a nawet ta książka może stać się inspiracją do zmian na lepsze. Lektura jest skierowana głównie do kobiet, zarówno do tych co wiedzą czego chcą od życia, jak i tych, które dopiero szukają własnej ścieżki. Z pewnością "Niegrzeczne dziewczynki w Biblii" pomogą stronić Wam od błędów i być może odnaleźć siebie, a także odpowiednią drogę. Mimo, iż jest to typ literatury, której nie czytam na co dzień, to z czystym sumieniem mogę Wam polecić tę książkę
„Dla Boga nie jest ważne, kim byłaś, ale kim się stajesz.”

Avatar użytkownika - ursa
ursa
Przeczytane:2014-08-10, Ocena: 3, Przeczytałam,
,,Dla Boga nie jest ważne, kim byłaś, ale kim się stajesz" Liz Curtis Higgs jest amerykańską pisarką, autorką powieści historycznych i poradników dla kobiet. W swoim dorobku ma 28 książek, które zostały wydane w ponad 3 milionach egzemplarzy. ,,Niegrzeczne dziewczynki w Biblii" to pierwsza cześć serii o ,,niegrzecznych dziewczynkach". Kolejne to: ,,Naprawdę niegrzeczne dziewczynki w Biblii" oraz ,,Trochę niegrzeczne dziewczynki w Biblii". Autorka, jak sama we wstępie przyznaje, też kiedyś była niegrzeczną dziewczynką, daleką od ideału. Popełniła w swoim życiu wiele złych rzeczy, ale pewnego dnia Bóg postawił na jej drodze wspaniałego mężczyznę, który już na zawsze odmienił jej sposób postępowania. Jej przygoda z najsłynniejszymi femmes fatales w Biblii rozpoczęła się ponad dziesięć lat temu, w momencie, gdy przygotowywała się do wygłoszenia serii wykładów na temat kobiet w Piśmie Świętym. Ich historie zaintrygowały ją do tego stopnia, że postanowiła ożywić je na kartach swojej książki. Bo choć wszystkie bohaterki żyły w innych czasach, innej kulturze, to problemy z jakimi się zmagały, czy błędy jakie popełniały śmiało można odnieść do czasów współczesnych. Na pewno nie jeden czytelnik w opisanych historiach będzie mógł odnaleźć echa ze swojego życia. Liz Curtis Higgs niegrzeczne dziewczynki dzieli na trzy grupy. Do pierwszej z nich należą te kobiety, które od samego początku były zepsute do szpiku kości - Żona Potifara, Dalila, Izebel. Grzeszyły one z rozmysłem, nie przejawiając żadnej chęci do zmiany swojego postępowania. Kolejną grupę stanowią kobiety złe przez chwilę, do których można zaliczyć Ewę, Żonę Lota, Safirę oraz Mikal. Z początku wierzyły one w wszechmocnego, miłującego Boga, ale w decydującym momencie swojego życia, podjęły jedną, katastrofalną decyzję, która na zawsze odmieniła ich los i wielu innych osób. Ostatnia grupa to kobiety złe przez jakiś czas, ale nie na zawsze - Rachab, Samarytanka przy studni oraz jawnogrzesznica, które były świadome swojej przewrotności, ale gdy przyszło co do czego, potrafiły zmienić swoje postępowanie. W swojej książce autorka każdy rozdział rozpoczyna fikcyjną opowieścią o współczesnej kobiecie, której historia ściśle powiązana jest z konkretną niegrzeczną dziewczynką. Następnie, wers po wersie, omawiana jest właściwa opowieść biblijna. Zwieńczeniem każdego rozdziału są refleksje oraz pytania do indywidualnego lub grupowego rozważania. Ich zadaniem jest ułatwienie nam zastosowania przeczytanych treści do swojego życiu. Mnie osobiście ,,Niegrzeczne dziewczynki w Biblii" specjalnie nie zachwyciły. Liz Curtis Higgs pisze prostym, kolokwialnym językiem. Fikcyjne opowieści, wymyślone przez autorkę, jak dla mnie są mało realistyczne i naiwne, miejscami wręcz infantylnie. Natomiast refleksje dotyczące każdej z biblijnych bohaterek, pomimo imponującej bibliografii, na jaką autorka się powołuje, nie są ani odkrywcze ani porywające. Być może osoby z mniejszą wiedzą religijną znajdą w nich coś dla siebie. Mnie niestety, pomimo najszczerszych chęci, to się nie udało. Miałam okazję czytać dużo lepsze książki, w których opowieść biblijna opowiedziana jest współczesnym językiem. Muszę przyznać, iż już dawno żadna książka o tematyce religijnej tak mnie nie zawiodła. Jedynym plusem jest urzekająca okładka. Reasumując fajerwerków nie ma.
Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2014-05-31, Ocena: 5, Przeczytałam,
lekkość poruszania trudnych tematów... zatrzymanie się nad problemem i rozbicie go na części pierwsze, ukazuje zarówno złożoność, jaki i prostotę działań szatana także w dzisiejszym świecie... zilustrowanie przytaczancyh przykładów współczesymi obrazami świata... celowe i trafne ... dziękuję!!!
Avatar użytkownika - zaczytanaEm
zaczytanaEm
Przeczytane:2014-03-18, Ocena: 6, Przeczytałem,
Kobiety...piękno kontrastu...Niektóre z nas, będąc złymi, marzą, by choć przez chwilę stać się lepszymi. Inne, te pozornie dobre, w głębi duszy tęsknią za odrobiną szaleństwa i niebezpieczeństwa w ich, dotąd ułożonym, świecie. Jednakże w każdej z nas jest coś niegrzecznego - niegrzeczna przeszłość lub marzenia o niekoniecznie grzecznej przyszłości. Autorka tej książki w niezwykle ciekawy sposób wprowadza nas w niegrzeczny świat niezupełnie dobrych kobiet. Zabiera nas do tych nieodkrytych miejsc Biblii i w sposób interesujący i wciąż zadziwiający dzieli się spostrzeżeniami odnośnie podobieństwa kobiet z kart Pisma Świętego do mnie, do kobiety współczesnej. Myślę, że nikt nie zaprzeczy temu, że nasze własne błędy uczą nas najbardziej. Jednak warto zaoszczędzić trochę czasu, siły i potarganych emocji, by spróbować nauczyć się czegoś od kobiet z innej epoki. Nawet tych niegrzecznych. Bo przecież tak bardzo się nie różnimy...
Avatar użytkownika - Dizzy
Dizzy