Opis ksiązki
Okładka - Niemiecki Wschód. Wyobrażenia  misja  dziedzictwo
Kup Teraz

Niemiecki Wschód. Wyobrażenia misja dziedzictwo

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2014-03-07
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788363795993
Liczba stron: 422
Dodał/a książkę:elibri

Niemiecki Wschód ma długą i burzliwą historię. Bywał on bowiem i jest nadal kontynuacją, mitem, ziemią obiecaną i czymś realnym. Rzadko jednak był tym wszystkim jednocześnie; w różnych okresach inaczej rozkładały się akcenty i różne znaczenia wysuwały się na pierwszy plan. Na tym polega migotliwość tego pojęcia. Chociaż niemiecki Wschód stał się polskim Zachodem dopiero po 1945 roku, to obszar, którego dotyczył, w gruncie rzeczy zawsze budził spory. Rewersem szczególnego stosunku Niemców wobec Wschodu było obarczone negatywnymi konotacjami pojęcie ,,parcia na Wschód" (Drang nach Osten). Jako utrwalony stereotyp charakteryzowało ono polską percepcję ekspansywności niemieckiego sąsiada.

(Christoph Kleßmann, fragment Wstępu)

Autor antologii - CHRISTOPH KLEßMANN (ur. 1938) - jest historykiem, członkiem zagranicznym PAN. Doktoryzował się rozprawą ,,Nazistowska polityka kulturalna a polski ruch oporu w Generalnym Gubernatorstwie" (NS-Kulturpolitik und polnische Widerstandsbewegung im Generalgouvernement) na Uniwersytecie w Bochum. W monografii habilitacyjnej drążył sytuację polskich górników w Zagłębiu Ruhry (1870-1945). W latach 1976-1992 wykładał historię współczesną na Uniwersytecie w Bielefeld, zaś w latach 1993-2004 na Uniwersytecie w Poczdamie. W latach 1996-2004 kierował poczdamskim Centrum Badań nad Współczesną Historią. Redagował - wespół z Hubertem Orłowskim - serię Poznańska Biblioteka Niemiecka (tomy 1-35). W roku 1999 ukazał się w Bibliotece tom jego studiów Sporne problemy współczesnej historii Niemiec. W Poczdamie profesor Kleßmann skoncentrował się na niemieckiej i polskiej historii XX wieku.

Jego znakomite studia o powojennych dziejach obu państw niemieckich: ,,Podwójne stanowienie państwa" (Die doppelte Staatsgründung) oraz ,,Dwa państwa, jeden naród" (Zwei Staaten, eine Nation), doczekały się znaczących wyróżnień i nagród.

Książka została wydana przez Wydawnictwo Nauka i Innowacje.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów