Niemka

Co łączy nastolatkę z współczesnego Nowego Jorku z rówieśniczką z Berlina sprzed siedemdziesięciu lat? Wszystko i nic. Łączy je cudownie ulotna symetria losu; podobne matki, dramatyczne podróże, i Kuba, na którą prowadzą wszystkie drogi.

Berlin 1939. Dwunastoletnia Hanna ucieka przed koszmarem rzeczywistości – najpierw w wymyślony świat, gdzie wszystko jest zabawą, potem, wraz z rodzicami, wsiada na pokład statku wiozącego uciekinierów na Kubę. Zaczyna się podróż, która zdefiniuje całe jej życie, nada mu sens, wyznaczy granice.

Nowy Jork, 2014. Dwunastoletnia Anna opiekuje się depresyjną matką i żyje w świecie marzeń. Rozmawia w wyobraźni z ojcem, który zginął, zanim się urodziła. Z szarej codzienności wytrąca je tajemnicza przesyłka z Kuby od nieznanej krewnej. Wyruszają w podróż, by poznać przeszłość rodziny.

Dwie małe dziewczynki, dwa światy, dwa zaczynające się życia. A może tak naprawdę to jedna i ta sama dziewczynka, jedno życie, jeden świat?

Informacje dodatkowe o Niemka:

Niemka - opinie o książce

Avatar użytkownika - pokrecona
pokrecona
Przeczytane:2017-06-27, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, wyzwanie 2017r,
Jest to historia żydowskich uchodźców, ich tragedia oraz nadzieje na życie bez upokorzeń. Uświadamia nam, że ludzie uciekają z własnego kraju, gdyż tam się nie da żyć. To nie tylko bezimienni ludzie, czasami to całe rodziny, kochający się ludzie z nadzieją na lepsze. "Niemka" to wspaniała opowieść o prawdziwej przyjaźni, miłości oraz wolności i sprawiedliwości... Jest to powieść, którą czyta się z ogromną przyjemnością. Książka napisana w przyjemnym stylu, dzięki czemu czyta się ją szybko. Pochłaniałam kolejne strony w oczekiwaniu na dobre i złe wieści o rodzinach bohaterów, niejeden raz się wzruszyłam. Nie ma tu uproszczeń i koloryzacji. Czyta się prawie sama. Postacie są świetnie wykreowane, z pewnością do niejednego czytelnika przemówią, bo nie są to płaskie, papierowe twory, a ludzie z krwi i kości, u których czasem emocje wezmą górę nad rozsądkiem i które, w trosce o najbliższych, będą robiły naprawdę szalone rzeczy. Jest to książka GODNA POLECENIA. Bawi, wzrusza i na długo zapada w pamięć. Ja zanurzyłam się w nią z wielką przyjemnością i bardzo ciężko było mi się rozstać z bohaterami. Wartka akcja, pełna różnych zwrotów, oraz tematyka łącząca wątki wojenne i miłosne, przemoc i poświęcenie. Cudowna!! Na końcu książki mamy przedstawioną listę pasażerów, szokująco długą listę oraz zdjęcia przedstawiające szczęśliwe twarze ludzi wierzących w lepsze jutro. Płynęli ku wyzwoleniu, ku marzeniom... Autor napisał tę książkę jako HOŁD dla tych, którzy zginęli.
Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2017-05-23, Ocena: 4, Przeczytałam,
"Są w życiu takie chwile, gdy lepiej pogodzić się z nieuniknionym i zaakceptować, że nic już nie można zrobić. Poddać się, porzucić nadzieję, złożyć broń. Tak właśnie wtedy czułam." Powieść napisana przyjemnym, ciepłym i ujmującym stylem. Sugestywnie maluje obrazy ludzkich losów i wywołuje wiele emocji. Wzruszająca historia rodziny uciekającej statkiem na inny kontynent w obliczu nazistowskiego antysemityzmu, brutalnych prześladowań i realnej groźby wojny. I nawiązująca do niej przejmująca opowieść o rodzinie boleśnie zranionej przez śmierć najbliższej sercu osoby. Intrygujące meandry ludzkich losów, podziw dla potęgi nadziei, wiary, wytrwałości i siły przetrwania, bez względu na dramaty i tragedie. W książkę zagłębiamy się z zainteresowaniem, sympatią i refleksją. W maju tysiąc dziewięćset trzydziestego dziewiątego roku, dwunastoletnia Hanna Rosenthal ucieka wraz z bliskimi przed pogromem Żydów z hitlerowskich Niemiec. Z napięciem obserwujemy starania rodziny o wejście na pokład luksusowego niemieckiego transatlantyku "St. Louis", oraz dramatyczną podróż do Hawany. Stamtąd planują dostać się do Ameryki, gdzie mają nadzieję przetrwać z dala od uprzedzeń, dyskryminacji, wrogości, wojennych krzywd i zbrodni. Tragiczne w skutkach polityczne decyzje rządów Kuby, Kanady i Stanów Zjednoczonych, nieudzielające azylu uchodźcom, sprawiają, że pasażerowie statku przeżywają prawdziwy koszmar. Niestety, dla większości z nich, wolność staje się niespełnionym pragnieniem. Marzenia, których realizacja nie wydaje się możliwa. Przyjaźń, pięknie rozwijająca się, lecz jej skrzydła zostają nagle brutalnie podcięte. Miłość, starająca się za wszelką cenę trwać w ludzkich sercach, jednak brakuje okazji, aby ją wyrazić. I nienawiść, uderzająca z całą mocą, przerażająca intensywnością i zaślepieniem. Niepokój, strach, ból, cierpienie, rozłąka, pożegnania, zwiedzione nadzieje, oraz nieustanna walka o przezwyciężenie czarnego scenariusza przygotowanego przez przeznaczenie, próby wytargowania od losu choćby kropli pomyślności, radości i szczęścia. Siedemdziesiąt pięć lat później, w Nowym Jorku, dwunastoletnia Anna i jej matka próbują poradzić sobie z utratą bliskiej osoby, poczuciem pustki, opuszczenia i osamotnienia. Silnym impulsem do oswobodzenia się z pętli bolesnych myśli staje się niespodziewany list z Hawany, skrywa on tajemnice i nakłania do ich natychmiastowego odkrycia. Rozpoczyna się emocjonująca podróż w przeszłość, poszukiwanie korzeni dziedzictwa, potwierdzanie własnej tożsamości, zdobywanie poczucia sprawiedliwości i wyzwalającego ukojenia. Usiłowanie rozliczenia się z utraconymi szansami kilku pokoleń rodziny, pogodzenie z nieodwracalnym i nieuniknionym, wyrażenie szacunku dla radości życia wbrew towarzyszącym mu nieszczęściom. Powieść czytamy z poruszeniem, przejęciem i wzburzeniem, mamy świadomość prawdziwości wielu opisywanych w niej zdarzeń, faktów z historii, z którymi zarówno wtedy trudno było sobie moralnie poradzić, jak i obecnie trudno zrozumieć, osądzić ich brutalność. Szokujące decyzje i postawy polityków, na które nie powinno być ani głośnego ani cichego przyzwolenia. Naturalnym wydaje się, że na postawie tragicznych losów pasażerów "St. Louis", powinniśmy wyciągnąć cenną lekcję historii, ale czy faktycznie tak się stało? W zadumie oglądamy zawartą na końcu książki listę blisko tysiąca osób, które wsiadły na pokład transatlantyku, oraz nieliczne fotografie uwieczniające ich drogę ku upragnionej wolności. bookendorfina.pl

Przepiękna powieść  o zakrętach losu, samotności i bezradności w obliczu tragedii i zawirowań drugiej wojny światowej. Ukazana z tej drugiej strony medalu. Ludzi, którzy przez całe  lata byli dumni z przynależności do narodu niemieckiego a nawet byli z tego dumni. A w  pewnym momencie okazało się, że nie z racji pochodzenia społecznego  należy im się ani prawo do godnego życia w ich rodzinnym kraju ani gdzie indziej  na swiecie.

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;