Opis ksiązki
Kup Teraz

Niepamięć

Ocena ( 4 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 2012-06-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-62478-60-6
Liczba stron: 488
Dodał/a książkę:archer81
Recenzja - Niepamięć
Dwóch przyjaciół, lekarzy, którym przyszło żyć i pracować w dwóch różnych krajach, spotyka się po latach w dramatycznych okolicznościach. Kiedyś łączyło ich wiele, a dzieliła miłość do tej samej kobiety. Teraz jeden z nich jest ciężko chory, potrzebuje medycznej pomocy drugiego. Wyuczona i przyswojona na emigracji obojętność nagle przestaje mieć znaczenie, poprawność znika nagle pod wpływem fali dawno zapomnianych emocji. Zagubione gdzieś po drodze słowa odzyskują dawne znaczenie. Przyjaciele zaś z przerażeniem stwierdzają, że obaj nie wiedzą nic o losach swojej dawnej sympatii. Dziewczyna zniknęła przed laty w zupełnie nieznanych okolicznościach.

O losach zaginionej kobiety, dotkniętej niepamięcią wsteczną opowiada druga część powieści. Katarzyna żyje w innej, obcej jej rzeczywistości. W pewnym sensie ma szansę na nowe życie, jest jakby stworzona na nowo, ta sama, a zarazem już zupełnie inna. Każdego dnia powracają pojedyncze obrazy z przeszłości, są one niespójne i nielogiczne. Mieszanina miejsc, wydarzeń, ludzi, faktów i konfabulacji, które dziwią, szokują, przerażają, rodzą nieokreślony lęk, zmieniający się w paniczny strach.

Im więcej powracających wspomnień, tym więcej niepewności, tym większe uczucie wyobcowania. W końcu pamięć kobiety powraca, wszystko układa się w logiczną całość, potęgując z dnia na dzień chęć konfrontacji teraźniejszości z przeszłością.
Recenzja
archer81 Linia koment
Przeczytane:2013-01-09, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,Mam,

Droga Tachykardio!

 

Właśnie zauważyłam, że już od bardzo dawna nie pisałam do Ciebie. W natłoku pracy i życia codziennego całkowicie umknęły mi nasze listy. No cóż, postaram się to jakoś nadrobić i mam nadzieję, że się na mnie gniewać nie będziesz...

 

Jak tam Twoje czytanie? U mnie ostatnio, dziwnym trafem, do przodu. Znów łaknę słowa pisanego. Jednak łapię się na tym, że nie kuszą mnie kryminały ani powieści sensacyjne. Od dłuższego czasu zaczytuję się w kobiecej literaturze, w szczególności polskich autorów

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
agatrzes plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-12, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Dwóch mężczyzn zakochanych w jednej kobiecie, „pachniało” romansem, a w środku niepowtarzalna historia, której napisania nie powstydziłby się samo życie. Książkę skończyłam kilka dni temu, ale nadal „siedzi” w mojej głowie. Nie mogę o niej zapomnieć i mimo, że znalazłam odpowiedzi ma nurtujące mnie pytania, odkryłam wszystkie tajemnice, to chciałbym więcej...

„Niepamięć” to historia dwóch przyjaciół zakochanych w tej samej dziewczynie, którym największy dar jakim jest miłość skomplikował życie. Po kilku latach tkwienia w miłosnym trójkącie ich drogi się rozchodzą, by w przyszłości znów się skrzyżować, ale tym razem nie w walce o dziewczynę, ale o życie jednego z nich. Szczera rozmowa sprawia, że wydarzenia z przeszłości przybierają całkiem nowy wymiar, wychodzą na jaw skrywane sekrety, a prawda okazuje się przerażająca i przygnębiająca, gdyż najważniejszej informacji nie posiada żaden z nich


Michał, Roman, Katarzyna, młodzi studenci medycyny, z nadzieją patrzący w przyszłość, otwarci na świat , doświadczający smaku pierwszej miłości. Na pozór wszystko wygląda pięknie, a jednak los postanowił spłatać im figla. Nieporozumienia, niedowiedzenia i działania osób trzecich sprawiają, że wszystko potoczyło się nie tak, jak powinno. Michał zakochany do szaleństwa, Roman gotowy na największe poświęcenie, by uszczęśliwić dziewczynę, a Katarzyna, kogo ona tak naprawdę kochała ?


Lekki przystępny język autorki sprawia że książkę czyta się z dużą przyjemnością i szybko Na mnie największe wrażenie zrobiły plastyczne opisy, szczególnie krajobrazów i miejsc, które od razu uruchamiały wyobraźnię i sprawiały, że wszystko widziałam z najdrobniejszymi szczegółami.Wystarczyło zamknąć oczy i krajobrazy Chorwacji ukazywały się niczym fotografie. Nigdy tam nie byłam, a jednak muszę stwierdzić, że widziałam Split i inne malownicze miejscowości.Miarowe tempo akcji powoduje, że wszystko przebiega w zgodnym rytmie i jest rezultatem przyczynowo- skutkowych działań. Nic nie dzieje się bez powodu, a jednak czytelnik jest zaskakiwany. Na pozór wszystko układa się w logiczną całość, żeby za chwilę rozsypać się,jak domek z kart.


Książka dostarczyła mi niepowtarzalnych i różnorodnych wrażeń, wpływała na emocje. Od współczucia, żalu, radości po łzy wzruszenia i uśmiech. Bohaterowie są tak zwyczajni i ludzcy, że trudno ich wszystkich nie polubić i mimo, że kibicujemy jednemu, ten drugi też wzbudza naszą sympatię. Jesteśmy z nimi, jednak mamy świadomość, że w tej historii zwycięstwo może mieć gorzki smak, a przegranych może być więcej niż jeden Przedstawiona historia pokazuje, że nie zawsze jesteśmy kowalami własnego losu, że mimo, iż sami podejmujemy decyzje, dokonujemy wyborów, czasem się zdarza, że ktoś zadecyduje za nas, a niekiedy ślepy los sprawia, że nie znajdziemy się we właściwym czasie, we właściwym miejscu


Mnie „Niepamięć” pochłonęła od pierwszych stron, wzbudziła moje zainteresowanie do tego stopnia, że walczyłam ze snem o każdą stronę. Na pozór prosta historia okazała się zaskakującą, fascynującą nieprzewidywalną opowieścią, o miłości, podejmowaniu trudnych decyzji, popełnianiu błędów, poświęceniu i życiu, które nie zawsze układa się tak, jak byśmy chcieli i o figlach losu, który krzyżuje palny. Nie ckliwa , nie nasycona wyznaniami i wybuchami namiętności , a mimo wszystko pokazująca potęgę uczucia, które nie w słowach, lecz w czynach się objawia.


Jeżeli myślicie, że ta historia jest prosta,schematyczna i banalna to jesteście w błędzie, gdyż w tej powieści, jak w życiu nic nie jest pewne, pozory czasem mylą, ludzie ulegają słabością, a duma i honor nie zawsze są najlepszym doradcą. Uwielbiam, kiedy książka pozostawia „coś” po sobie, zmusza mnie do refleksji i sprawia, że nie mogę o zapomnieć


Książkę polecam wszystkim dziewczynom starszym i młodszym, marzycielkom i tym twardo stąpającym po Ziemi. Nie ulegajcie pozorom jak bohaterowie książki, że ta powieść nie jest dla Was, że to nie Wasze klimaty. Uwierzcie, że wielbicielka fantastyki, fanka wampirów i wilkołaków przeżyła dzięki tej książce coś niepowtarzalnego i cudownego. Jolanta Kosowska stworzyła niesowitą historię, która poruszy każde serce.


Je

3x plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Jolanta Kosowska ,,Niepamięć"
Wydawnictwo Novae Res 2016
Niepamięć to pełna emocji książka o przyjaźni i o nieprzewidywalności ludzkiego losu.
Choć nie jest to książka łatwa, jej czytanie sprawiło mi ogromną przyjemność. Ciężko mi było ją odłożyć na czas snu.
Niepamięć napisana jest pięknym językiem, niebanalnym i nienachlanym stylem, co osobiście bardzo cenię. Choć tak naprawdę najbardziej urzekła mnie treść. Skomplikowane losy bohaterów ukazane zostały na tle pięknej polskiej i chorwackiej przyrody. Opisy miejsc, gdzie toczy się akcja zachwycają swoją wyrazistością i realnością.
Zazwyczaj czytając książkę, jeden bohater przypada mi bardziej do gustu a inny mniej. Ale nie w Niepamięci. Tutaj wszystkich bohaterów lubię i cenię tak samo.
Książka do ostatniej strony jest nieprzewidywalna. Czytając niby wiedziałam, niby się spodziewałam, co może się wydarzyć, ale brakowało mi przysłowiowej kropki na i, klamry spinającej wszystko, która pojawiła się praktycznie na samym końcu.

Dla mnie ,,Niepamięć" to przede wszystkim książka o emocjach, uczuciach, o przyjaźni, o ludzkich życiowych błędach i niełatwych wyborach.
Po jej przeczytaniu czuję niedosyt, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Niedosyt dalszych losów bohaterów. Bardzo się cieszę z otwartości zakończenia, bo to daje nadzieję na ciąg dalszy ?
Dla mnie Niepamięć to mistrzostwo stylu i treści.

atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Wcześniej czytałam "Nie ma nieba" tej autorki i na początku zaczęłam się zastanawiać czy to jakaś kontynuacja tamtej powieści czy też może wcześniejsza część. Jednak z biegiem czasu stwierdziłam , że tylko sceneria podobna - lekarze, przyjaciele, miłość, Chorwacja (widać, że autorka lubi te klimaty). Polecam
agatrzes plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Mnie ,,Niepamięć" pochłonęła od pierwszych stron, wzbudziła moje zainteresowanie do tego stopnia, że walczyłam ze snem o każdą stronę. Na pozór prosta historia okazała się zaskakującą, fascynującą nieprzewidywalną opowieścią, o miłości, podejmowaniu trudnych decyzji, popełnianiu błędów, poświęceniu i życiu, które nie zawsze układa się tak, jak byśmy chcieli i o figlach losu, który krzyżuje palny. Nie ckliwa , nie nasycona wyznaniami i wybuchami namiętności , a mimo wszystko pokazująca potęgę uczucia, które nie w słowach, lecz w czynach się objawia.
secretelle plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,
Rozczarowane lekturą będą osoby, których uwagę przykuło słowo "medycyna" na okładce, bo niewiele w "Niepamięci" medycznych ciekawostek - ot, parę słów na temat odczytu EKG i niezbyt pospolitej kardiologicznej przypadłości, a do tego odrobina genetyki, immunologii, onkologii i serologii. Powieść Jolanty Kosowskiej nie jest też dla lubujących się w romansach osób, dla których idealnym zakończeniem jest "i żyli długo, i szczęśliwie" - trywialnych wątków miłosnych na próżno szukać w twórczości tej autorki. Dla kogo zatem jest ta powieść? Myślę, że dla osób, które ślepo wierzą, że zawsze "lepiej późno niż wcale" - oj, nic bardziej mylnego! "Niepamięć" to powieść znakomicie napisana i poruszająca niecodzienną tematykę, zatem może być dla niedowiarków, którzy dawno już orzekli zgon dobrej polskiej literatury, dowodem na to, że spośród tysięcy gniotów na rynku wydawniczym nadal można wyłuskać prawdziwe perełki.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów