Opis ksiązki
Kup Teraz

Niepojęty przypadek. O poezji Wisławy Szymborskiej

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Pasaże
Data wydania: 2015-09-16
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-64511-09-7
Liczba stron: 474
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Niepojęty przypadek. O poezji Wisławy Szymborskiej

Niepojęty przypadek. O poezji Wisławy Szymborskiej to książka opisująca fenomen twórczości autorki Końca i początku jako wieloimiennej całości. Każda z kolejnych części tomu: I. Koniec i początek, II. Możność utrwalania, III. Odróżnić od próżni, IV. Z wnętrza gatunku, V. Na wieży Babel, VI. Portret kobiecy, celuje w inny wymiar dzieła i myśli Wisławy Szymborskiej: egzystencjalny, estetyczny, filozoficzny, antropologiczny, wersyfikacyjny, osobowościowy. Wewnątrz zaś rozgrywa się uchwycony przez poszczególnych badaczy spektakl indywiduacji, która nadaje badanemu dziełu niepowtarzalny charakter. Pełnia literaturoznawczego opisu spełnia się tu zatem w dialogu fragmentów, otwiera na coraz to nowe konstelacje sądów, które wzajem się uzupełniają, oświetlają, ale i podają w wątpliwość. W efekcie czytelnik tego zbiorowego tomu zapraszany jest do własnych przemyśleń i własnych lekturowych rozstrzygnięć.
Agata Stankowska

Artykuły układają się w pełny i - co niezwykle ważne - odkrywczy obraz całego dorobku autorki Wołania do Yeti. Nie zabrakło w tym obrazie miejsca dla żadnego z zasadniczych problemów twórczości Wisławy Szymborskiej. Jednocześnie nie ma wśród prac zebranych w książce takiej, która nie wnosiłaby do naszej wiedzy o poetce czegoś nowego. Tom zaś, na jaki się składają, jest znakomitą, nienagannie pomyślaną propozycją czytania literackiego dzieła Szymborskiej jako zamkniętej całości: zamkniętej, gdy idzie o utwory, ale wciąż żywej i otwartej, gdy myśleć o radości czytania poetki i radości pisania o niej.
Jacek Brzozowski

Recenzja
catarina78 Linia koment
Przeczytane:2016-05-25, Na półkach: Przeczytałem,

Na hasło „Wisława Szymborska” otwiera się album z fotografiami pogodnej starszej pani, być może nieco oderwanej od współczesnego, zagonionego świata, żyjącej gdzieś we własnej przestrzeni wypełnionej słowami. Chłonęliśmy każdy jej wers, doszukując się ukrytych sensów. I nadal to czynimy. Poezja Wisławy Szymborskiej okazała się trwalsza od niej samej. Niniejsza antologia stanowi pokłosie konferencji „Szymborska po”, która miała skłonić do ponownego odczytania wierszy w czasie, gdy emocje po jej odejściu uległy już wyciszeniu

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
oldzix Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów