Nieważkość

Bolesna, zmysłowa, pełna tajemnic i mrocznego erotyzmu opowieść o poszukiwaniu duchowej wolności.

Jeden majowy dzień w życiu trzech z pozoru bardzo różnych kobiet. Zuzanna, dobrze sytuowana Warszawianka pracuje w agencji reklamowej; ekscentryczny szef wysyła ją z misją służbową do Aten. Helena, matka dwójki dzieci, sprząta w ośrodku konferencyjnym Atena wykonując, dzień po dniu, te same syzyfowe prace. Ewa, bezdomna mistyczka, dryfuje po ulicach miasta w poszukiwaniu alkoholu i miejsca do spania - skrawków raju.

Łączy je przeszłość: wszystkie dorastały w małym podwarszawskim miasteczku, odkrywając przyjaźń i miłość, żyjąc w harmonii z rytmami pięknej i okrutnej przyrody. Tragiczne zdarzenie, jakim było zaginięcie szkolnego kolegi, położyło kres niewinności, rzucając cień na ich dalsze losy, sprawiając, że każda z nich stała się, na swój sposób, nieważka.

Trzy kobiety, z których każda, w poszukiwaniu samej siebie, musiała zejść do innego piekła. Trzy losy naznaczone namiętnością i pragnieniem piękna. Zmierzch majowego dnia każdej z nich przyniesie inne rozwiązanie.

Julia Fiedorczuk - ur. 1975, poetka, tłumaczka. Debiutowała w roku 2000 tomem poetyckim Listopad nad Narwią, za który otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Autorka kilku zbiorów wierszy: Bio (2004), Planeta rzeczy zagubionych (2006), Tlen (2009) i tuż-tuż (2012), a także zbioru opowiadań Poranek Marii (2010) oraz powieści Biała Ofelia (2012). Laureatka wielu nagród, w tym austriackiej nagrody Huberta Burdy (2005). Adiunkt w Instytucie Anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Jej utwory zostały przełożone na 17 języków, w tym walijski, japoński i islandzki. Mieszka w Warszawie.

Informacje dodatkowe o Nieważkość:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2015-02-04

Kup książkę Nieważkość

Nieważkość - opinie o książce

Avatar użytkownika - koshi
koshi
Przeczytane:2015-11-18, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
"Nieważkość" mnie znudziła, zmęczyła, pogłębiła jeszcze bardziej depresyjny nastrój. Musiałam wręcz się zmuszać do kontynuowania jej lektury. Przede wszystkim język jest dość specyficzny, trochę cudaczny. Mamy trzy bohaterki, a ich losy nie są podane w porządku chronologicznym, tylko autorka ciągle skacze w czasie. Klimat jest bardzo ponury, ponieważ pokazuje dosadnie polską rzeczywistość, różne bolączki typu alkoholizm, wykorzystywanie seksualne nieletnich, popadanie w rutynę i zniechęcenie. Jak dla mnie ta książka była zbyt chaotyczna przez nagromadzenie osób, zdarzeń, problemów. Miałam trudności się w tym wszystkim połapać. Podobało mi się z kolei to, że autorka pokazała, jak bardzo może różnić się dorosłe życie od tego, czego doświadczamy w dzieciństwie i jak rozmaicie poszczególne osoby mogą skończyć nie radząc sobie ze sobą. Dobitnie i przejmująco zostały ukazane codzienne czynności, choćby kolejne etapy robienia kanapek. Książka jest jednak jak dla mnie zbyt przygnębiająca i nie czuję, by wnosiła coś szczególnego do mojego życia. Przeczytałam i tyle.
Avatar użytkownika - pysiaczek18
pysiaczek18
Przeczytane:2015-06-24, Ocena: 6, Czytam, Mam,
Świetna książka. Polecam :-)
Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2020-07-06, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,

Przeszłość i teraźniejszość trzech kobiet wychowanych w małym miasteczku. Zuzanny z "dobrego" domu, Heleny z mniej "dobrego" i Ewki z patologii. Zuzanna pracuje w korporacji i nie może zapomnieć o profesorze rysunku, w którym była zakochana, a ten udzielał jej seksualnych lekcji miłości. Helena sprząta w hoteliku pod Warszawą i czuje się mało spełniona, a Ewka kończy jako bezdomna alkoholiczka. Chdziły do jednej klasy w podstawówce i znały dziwacznego Witka i jego matkę Polesiakową, która nocami pracowała "w mleczarni". Witek powiesił się po tym jak mała Helena odrzuciła jego zaloty i to wydarzenie kładzie się traumą na dorosłym życiu bohaterek. Wbrew zapowiedziom z okładki, erotyki w książce bardzo niewiele. Dużo rozpamiętywania przeszłości, wpływu młodzieńczych wyborów na dalsze dorosłe życie i spora dawka przyrodniczej, kobiecej poezji. Książka interesująca i warta przeczytania, ale daleko jej do rozmachu "Pod słońcem".

Avatar użytkownika - marysilver
marysilver
Przeczytane:2016-09-26, Ocena: 6, Przeczytałam,
Pod słońcem
Julia Fiedorczuk0
Okładka ksiązki - Pod słońcem

Skomplikowane ludzkie losy, a w tle - powojenna Polska Nikt dotychczas nie opowiadał w ten sposób o naszej najnowszej historii! Nowa powieść autorki...

Planeta rzeczy zagubionych
Julia Fiedorczuk0
Okładka ksiązki - Planeta rzeczy zagubionych

Julia Fiedorczuk - ur. 1975. Poetaka, tłumaczka. Opublikowała dwie książki poetyckie: Listopad nad Narwią i Bio. Nagrodzona przez Polskie Towarzystwo Wydawców...