Niewinny

Dziewięć lat po wyjściu z więzienia Matt Hunter nadal wraca myślami do owego strasznego wieczoru, kiedy w przypadkowej, niesprowokowanej przez siebie bójce zabił człowieka. Wydarzenie to kładzie się cieniem na jego życiu i relacjach rodzinnych... ale w końcu wszystko ponownie zmierza ku szczęśliwej, ustabilizowanej przyszłości. Świeżo poślubiona, piękna, kochająca go żona Olivia spodziewa się dziecka, kariera prawnicza Matta nabiera rozpędu. Wydaje się, że nic nie zakłóci ich idylli - do czasu, kiedy decydują się kupić telefony komórkowe wyposażone w funkcję przekazu wideo. Kilka godzin po służbowym wyjeździe Olivii do innego miasta, na komórce Matta pojawia się wiadomość wysłana z telefonu żony: na krótkim filmiku widać Olivię i nieznanego mężczyznę w pokoju hotelowym...

To dopiero początek serii zagadkowych wydarzeń następujących w lawinowym tempie: ktoś śledzi samochód Matta, policja typuje go na głównego podejrzanego w sprawie zabójstwa zakonnicy ze śladami operacji powiększenia biustu, padają kolejnej ofiary. Przeszłość powraca w najbardziej nieoczekiwany sposób...

Informacje dodatkowe o Niewinny:

Niewinny - opinie o książce

Avatar użytkownika - alliwantisbooks
alliwantisbooks
Przeczytane:2021-08-08,

Kolejny wciągający i godny polecenia thriller na moim koncie 🔥 może to dziwne, ale książek Cobena mam wciąż mało po stronie przeczytanych. Muszę jednak przyznać, że każda z nich mocno przypadła mi do gustu, więc nie pozostaje nic innego jak tylko nadrobić te, których jeszcze nie znam.

Matt Hunter w młodości popełnił błąd, w wyniku którego zginął człowiek. Odpokutował go, spędzając swoje najlepsze lata w więzieniu. Dziewięć lat później jego życie wydaje się być na powrót poukładane. Ma piękna żonę, stałą pracę i dziecko w drodze. Pewnego dnia jednak bańka pryska za sprawą zdjęcia, które dostaje. Zdjęcia jego żony w towarzystwie innego mężczyzny, które jest początkiem spirali zdarzeń. Matt za wszelką cenę próbuje dowiedzieć się kim jest facet ze zdjęcia, a my wraz z nim odkrywamy kolejne karty tej historii i niespodziewane fakty z życia bohaterów.

Zarezerwujcie sobie wolny czas, bo od książki nie tak łatwo się oderwać! Polecam z czystym sumieniem ❤️

Winny, czy niewinny? Muszę ponownie uznać autora za winnego oderwania mnie od rzeczywistości na kilka godzin, wciągnięcia w wir emocjonującej akcji i w końcu zaskoczenia wyjaśnieniem intrygi, którego jak zwykle nie udało mi się przewidzieć.

Matt Hunter po popełnionym w młodości błędzie, który zabiera mu cztery lata życia, dostaje drugą szansę. Wszystko układa się nadzwyczaj dobrze. Ma pracę, kochającą, wyrozumiałą żonę i właśnie spodziewają się dziecka. Pewnego dnia dostaje jednak filmik sugerujący, że jego żona ma romans.

Jakby tego było mało znajduje się na celowniku policji w związku ze śmiercią pewnej zakonnicy, której przeszłość owiana jest tajemnicą. Matt musi zmierzyć się nie tylko z wątpliwościami dotyczącymi jego żony, ale i uniknąć wrobienia w aferę, która w dziwny sposób zdaje się z nim łączyć.

Jak w przypadku każdej z powieści Cobena akcja goni tu akcję, a duchy przeszłości nie dają o sobie zapomnieć. Z pozornie oderwanych od siebie wątków zaczyna wyłaniać się szerszy obraz, który jednak nie przygotowuje czytelnika na zaskakujące zakończenie. Wspaniała rozrywka i jedna z moich ulubionych książek autora.

Jedna chwila, jedno nieprzemyślane i raptowne zdarzenie może zaważyć na całym życiu. Potrafi odebrać radość i jakiekolwiek plany na przyszłość. Raz skazany ma na zawsze łatkę przestępcy, której nie sposób się pozbyć. Za bohaterem najnowszej powieści Harlana Cobena, Mattem Hunterem, ciągnie się przeszłość, jeden błąd spowodował, że dla wielu jest po prostu mordercą. W czasach studenckich skazany został za przypadkowe zamordowanie mężczyzny. Po latach spędzonych za kratami wychodzi na wolność. Stabilizuje swoje życie, zarówno osobiste, jak i zawodowe. Kariera prawnicza nabiera tempa, wkrótce zostanie szczęśliwym ojcem. Ale radość jest ulotna … Pewnego dnia otrzymuje na telefon zdjęcia żony w dwuznacznej sytuacji. Obraz, który ujrzał, jednoznacznie wskazuje na to, iż jest zdradzany. Nie daje wiary, ale zadaje sobie pytanie, co wie o jej rodzinie, przeszłości. Okazuje się, że niewiele … Obiecuje sobie, że dotrze do mężczyzny, z którym zabawia się jego żona. Wkrótce ten człowiek zostaje zamordowany, a Matt, morderca, stanie się pierwszym podejrzany. Karany, miał motyw. Czy będzie się w stanie bronić? Czy został już ponownie osądzony i skazany … Ale zdradzę wam jedno, to dopiero wierzchołek góry lodowej, akcja nabiera rozpędu, mknie jak szalona i nie wiem, czy i kiedy się zatrzyma ...

Coben w najlepszym i najbardziej zaskakującym wydaniu. W jego dziełach nic nie jest pewne i oczywiste. Każdy element potrafi zaskoczyć czytelnika i co najciekawsze, w najmniej oczekiwanym momencie. Wtedy, gdy się tego nie spodziewanym, gdy cała fabuła wydaje się oczywista i przewidywalna. Otrzymujemy cios prosto w splot. Z zaskoczenia. Szybko. Bez możliwości zrobienia uniku.

Przez większą część powieści odnosi się wrażenie, że w tej lekturze nic do siebie nie pasuje. Wiele różnych wątków ze sobą niepowiązanych, obcych sobie i nie mających wspólnego punktu stycznego. A jednak, nic bardziej mylnego. Otrzymujemy świetny thriller w iście cobenowskim stylu. Jak tylko dobrniemy do finału to wszystkie elementy pięknie się dopasowują i układają w jeden znakomicie przemyślany i skonstruowany wątek. Genialne. Czy Coben mnie zaskoczył? Zdecydowanie. Dopracowana fabuła, pełnokrwiści i cobenowscy bohaterowie, zmagający się z traumatyczną przeszłością i walczący o dobre imię. Uparci i zdecydowani, a przy tym odważni i nie bojący się wyzwań. Niepokonani.

Czy bohater, Matt Hunter, rzeczywiście jest niewinny? Znając jego przeszłość i porywczy charakter można mieć wątpliwości. Ale znając już trochę bohaterów powieści Cobena zdecydowanie i bez wahania można udzielić odpowiedzi.

Takie perełki chce się przytulać częściej i na dłużej. Niewinny aż kipi od emocji i wrażeń. On bawi się nami, zmyla i podrzuca co chwilę nowe i wydawać się może mało istotne ślady. Czy można więcej oczekiwać od dobrej lektury? To aż nadmiar w jednym skromnym utworze …

Ten autor z każdym kolejnym dziełem podnosi poprzeczkę. Aż boję się myśleć, co będzie w następnych thrillerach … To ponad moje skromne wyobrażenia ...

Czy jeden błąd może wywrócić życie do góry nogami? Czy człowiek może zmienić się z dnia na dzień? Czy winny już zawsze będzie miał nieczyste sumienie?

Nigdy nie ukrywałam, że Coben to jeden z moich ulubionych pisarzy. Jego historie zawsze wywołują we mnie mnóstwo wrażeń, przywołują wspomnienia, skłaniają do refleksji, pobudzają wyobraźnię. Odnajduje w nich dokładnie to, czego szukam i wymagam od dobrych thrillerów i kryminałów. Powieść podpisana jego nazwiskiem jest dla mnie niczym obietnica dobrze spędzonego czasu i gwarancja satysfakcji. Jeśli jeszcze Was nie przekonałam, to sprawdźcie, czego możecie spodziewać się po tej lekturze.

„Niewinny” jest niczym pudełko wyśmienitych czekoladek. Rozpoczynamy od ulubionych smaków, ale z czasem uświadamiamy sobie, że w bombonierce czeka na nas więcej niespodzianek. W tym przypadku również nie brakuje ulubionych elementów, wspaniałych momentów i głębi doznań. Coben dba o to, by na każdym etapie tej czytelniczej przygody dostarczać nam atrakcji w postaci nowych wątków, poruszających tajemnic i zwrotów akcji, które składają się na dopracowaną, zaskakującą i kompletną fabułę.

Podczas czytania mrocznych historii uwielbiam na własną rękę próbować rozwikłać wszystkie zagadki i połączyć poszczególne fragmenty. Za każdym razem przekonuję się jednak, że wszystkie moje wysiłki nigdy nie zdadzą egzaminu w starciu z pomysłem tego autora. Coben lubi zaskakiwać, zmieniać bieg akcji, wprowadzać urozmaicenia, intrygować nowymi tropami. Podczas lektury jego książek nigdy nie można być całkowicie pewnym i przekonanym tego, co się wydarzy. Bo on, niczym magik,  wyciąga z rękawa kolejne asy i igra z nami w najlepszym stylu.

Fabuła powieści łączy w sobie wszystko, co niezbędne w przypadku wymagających, niepokojących i nietypowych historii. Coben zaskakuje nie tylko pomysłem, przede wszystkim fantastycznie radzi sobie z jego realizacją. Najlepsza idea byłaby niczym, gdyby jej autor nie potrafił przekazać jej w odpowiedni sposób. Temu pisarzowi nie można wypomnieć podobnych problemów, braków czy niedociągnięć. Coben potrafi zbudować napięcie, utrzymać zainteresowania czytelnika, zaangażować nas w czasie czytania. Podczas lektury czytelnikom towarzyszy zaciekawienie, na ustach pojawia się uśmiech, a na policzkach rumieniec.

„Niewinny” składa się z kilku wątków, z których każdy jest niemniej interesujący od poprzedniego. Choć na początku trudno je połączyć, z czasem wszystko ładnie się zgrywa i dopełnia, pokazując, jak głęboka i dopracowana jest ta historia. W książce, obok wątku kryminalnego, występuje cała paleta tematów, motywów, emocji. Wszystko o czym opowiada Coben skupia się wokół znanych i lubianych kwestii, które normalnie moglibyśmy uznać za nieco ograne i przegadane, ale u niego nabierają one nowego życia i wymiaru, składając się na świeżą i interesującą opowieść.

Z pewnością nie zaskoczę Was również, kiedy dodam, że autor wspaniale zna się także na kreacji bohaterów. Przedstawione postacie są pełnowymiarowe, ludzkie, przekonujące. Łatwo odnaleźć w nich cząstkę siebie, dzięki czemu nie ma tutaj miejsca na obojętność i brak emocji.

„Niewinny” to dla mnie idealny przykład dobrego thrillera. To jedna z tych książek, które łatwo się czyta, przyjemnie się zachwala i wspaniale się do nich wraca. Bardzo polecam.

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2021-05-02,

Nie bez powodu także przychodzę do Was z recenzją książki „Niewinny” Harlana Coben’a. Gdyby pogoda nie dopisywała (co niestety zapowiadają… nawet mówią o jakiś anomaliach…) to na @netflix możecie obejrzeć miniserial właśnie na podstawie tej książki! Jeżeli chodzi o sam kryminał to jak na Coben’a przystało jest to istny majstersztyk. Chociaż mogę być mało obiektywna, bo każdą z jego książek pochłaniam w kilka godzin.

Fabuła „Niewinnego” jest tajemnicza, przesiąknięta dziwnymi wydarzeniami, zabójstwami i światem przemocy oraz prostytucji. Wszystkie wydarzenia dzieją się szybko, akcja pędzi jak szalona i trzyma w napięciu. Książkę czyta się z zapartym tchem. Dużo miejsca poświęcono przesłuchaniom, przemyśleniom bohaterów oraz zaskakującym zwrotom akcji. Bohaterowie zostali wykreowani świetnie.

Nie będę owijać w bawełnę, książka jest genialna. Coben pokazuje jak przeszłość wpływa na człowieka. „Niewinnego” polecam każdemu miłośnikowi kryminałów i zawikłanych zagadek.

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2013-08-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Matt Hunter, były skazaniec. W młodości, w nieszczęśliwym zdarzeniu, bójce zabił rówieśnika. Jego marzenia i cele runęły w gruzach. Mijają lata. Matt powoli wychodzi na prostą. Zawiera związek małżeński z piękną, powabną Olivią.Matt pracuje jako prawnik i właśnie się dowiaduje, że wraz z Oliwią będą mieli dziecko. Mężczyzna jest bardzo szczęśliwy. Nagle jego szczęście małżeńskie zaczyna wisieć na włosku.   Dlaczego? Matt i Oliwia w pogoni za nowinkami kupują telefony, które mają w menu możliwość przesyłania sobie filmów video, w trybie online. Matt już w wkrótce po wyjeździe służbowym żony ma możliwość przetestowania gadżetu. Mężczyzna otrzymuje film, w którym ewidentnie widać jego ukochaną w ramionach obcego faceta, w pokoju hotelowym.  Czy to możliwe, że Oliwia zdradza męża? Czy dziecko, którego spodziewa się kobieta jest Matta? A może nie ma żadnego dziecka? A może zdrada w ogóle nie ma miejsca, a ktoś czyha na szczęście i spokój małżonków?
Bardzo cenię Harlana Cobena. Mam już kilka pozycji jego autorstwa za sobą. Nie ukrywam, że najbardziej lubię powieści, które są odrębnym bytem. Serie ( np. z Myronem Bolitarem, w roli głównej), które zdarza mi się czytać w różnej chronologii, są bardzo ciekawe, ale wspomniany brak chronologii może sprawiać pewne problemy.
Ale powracając do "Niewinnego", to najciekawszą i najbardziej wyrazistą postacią jest oczywiście Matt Hunter. Młody mężczyzna, który obciążony przez nieszczęśliwy zbieg okoliczności musi żyć z ogromnym bagażem emocjonalnym. Wyrzuty sumienia są tak wielkim balastem, a teraz się okazuje, że przeszłość powraca... Bohater musi stanąć z nią oko w oko. Próbuję zdemaskować Oliwię, dowiedzieć się dlaczego go zwodzi oraz udaje, że go kocha. A jeśli żona jest niewinna, to musi dowiedzieć się czemu ktoś ją chce zdyskredytować?
Kryminały Harlana Cobena mają kilka cech charakterystycznych. Pierwszą cechą są wyraziści, pełnokrwiści bohaterowie. Bohaterowie mający nieciekawą przeszłość lub naznaczeni są tragedią. Kolejnymi cechami są skomplikowane, idealnie skonstruowane intrygi kryminalne, tropy, które stale ewoluują i wprowadzają czytelnika w błąd.
Styl pisarza bywa zawiły. Zbacza z wyznaczonego toru, wprowadza nowe wątki, nowych bohaterów. Dojście do rozwiązania wcale nie jest proste, a jeśli czytelnik do niego dotrwa, mimo dreszczyku emocji, sprzecznych emocji i uczuć względem bohaterów, to zakończenie może go nieźle zaskoczyć.
Jak widzicie same pozytywy. Czy już znacie Harlana Cobena? A może już czytaliście "Niewinnego"?
Avatar użytkownika - arven1989
arven1989
Przeczytane:2016-02-18,
temat z ciekawej perspektywy losy kogoś kto po latach wyszedł z więzienia, ale tylko dobry, bo po raz kolejny jakoś wszystko się sprowadza do tego, co napotkałam już w innych książkach autora, tylko, że okoliczności i bohaterowie inni, charakterologicznie kreacja głównego bohatera nie urzekła mnie zbytnio, lecz nie mówię, że ta książka jest zła, po prostu nie trafiła mnie w punkt.
Avatar użytkownika - poszukujaca
poszukujaca
Przeczytane:2015-06-18, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2015, Kryminały,
Nadal nie mogę się pozbierać po przeczytaniu tej książki.. Coben jest geniuszem w pisaniu zawiłych scenariuszy. Nigdy nie wpadłabym na takie rozwiązanie zagadki! Polecam najtęższym umysłom.. To, co wydaje się pewne....
Avatar użytkownika - ania87
ania87
Przeczytane:2014-03-28, Ocena: 5, Przeczytałam,
Uwielbiam książki Cobena i tym razem się nie rozczarowałam. Miło było, że tym razem głównym bohaterem nie był Myron Bolitar, a Matt Hunter. Zaskakujące i tak wciągające zakończenie, że wprost nie szło się oderwać od książki.
Avatar użytkownika - wiola120892
wiola120892
Przeczytane:2014-02-03, Ocena: 4, Przeczytałam, czytam regularnie w 2014 roku,
Książki Harlana Cobena są niezwykle fascynujące i wciągające. Przyznam jednak, że "Niewinny" to pozycja która mnie rozczarowała. Opowiedziana historia jest taka klasyczna, przewidywalna od pewnego momentu - czasami nudnawa. Dobrze mi się ją czytało, ale nie jest to wybitne dzieło. Ot taka książka którą mogą przeczytać fanatycy twórczości Cobena lub fani kryminałów. Ale książka ta nie zostanie w mojej pamięci na długo. Historia Matta i Olivii to lekki kryminał z happy endem.
Książka Harlana Cobena, która została uznana za najlepszą w jego dorobku. Coś w tym musi być. Matt Hunter w przypadkowej bójce zabija człowieka. Odsiaduje wyrok. Po nim zaczyna sobie układać życie, ma piękną żonę Olivię, która spodziewa się dziecka. Nagle szczęście zaczyna się od niego odwracać, a to za sprawą dziwnego zdjęcia i filmu, które otrzymuje Matt. Tam zauważa swoją ukochaną z innym mężczyzną. Thriller ,,Niewinny" powstał w 2005 roku. Po raz kolejny nie znajdziemy w nim Myrona Bolitara, ale zupełnie innego bohatera. Książka podarowała mi kilka godzin, które obfitowały w zwroty akcji, momenty pełne napięcia i oczekiwania. Na początku autor serwuje nam mnóstwo wątków, które wydają się być zupełnie ze sobą niepowiązane. Dopiero na koniec wyjaśnia i pozostawia czytelnika w rozterce jak on mógł tego nie zauważyć. Takiego zakończenia zupełnie się nie spodziewałam. Bohaterowie są bardzo udani. Wzruszyła i roztkliwiła mnie miłość Matta do Olivii. Coś pięknego. Książkę połyka się w zawrotnym tempie, co ułatwia nam prosty język autora. Polecam, na pewno wciągnie Was na kilka niezapomnianych godzin. Opinia pojawiła się już na moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-03-22,
Moim drugim ulubionym gatunkiem są kryminały i sięgam po nie zawsze kiedy mam czas. Ostatnio miałem przyjemność zapoznać się z twórczością Harlana Cobena pt. "Niewinny". Mroczna i tajemnicza okładka robią swoje, a opis dodatkowo zachęca nas do sięgnięcia po tą pozycję. Na początku przenosimy się kilkanaście lat wstecz i poznajemy, jak Max Hunter przypadkowo zabija studenta i trafia na cztery lata do więzienia. Potem jest już coraz lepiej. Max Hunter po wyjściu z więzienia zaczyna nowe życie i żeni się z Olivią. Gdy Olivia zachodzi w ciążę kupują wideotelefony. Olivia wyjeżdża służbowo do Bostonu. Max dostaje od niej zdjęcie kruczoczarnego mężczyzny, a za chwilę film z tym mężczyzną i jego żoną w peruce. Gdy dzwoni do niej, ona wszystko zaprzecza. Mija kilka dni. Zostaje zamordowana zakonnica. Trop prowadzi do bratowej Maxa. Później federalni odkrywają nowe fakty, a wszystkie tropy prowadzą do Hunterów. Czy Max jest winny? Co ukrywa jego żona? Tego dowiecie się czytając tą książkę. Jestem pod wrażeniem stylu autora. Za nim sięgnąłem po tę książkę myślałem, że to będzie nudna książka, którą wszyscy chwalą i porównują autora do Agathy Christie. Jakie było moje zdziwienie i zadowolenie, gdy odkryłem, że się myliłem. Język jakim posługuje się autor jest prosty i lekki, przez co przyjemnie się czyta. Intryga w książce była tak skonstruowana, że gdy trafialiśmy na trop, w kolejnym rozdziale okazał się fałszywy. Trzeba długo pogłówkować zanim wpadniemy na jakiś konkretny trop, który i tak jest daleki od prawdy. Bohaterowie książki odzwierciedlają prawdziwą naturę człowieka. Autor pokazuje nam, że nikt nie jest idealny i każdy ma w sobie coś złego. Szczególnie do gustu przypadł mi Max Hunter, który po wyjściu z więzienia wychodzi na prostą, ale niestety, wszystko psuje zdjęcie i film, który ktoś wysłał z komórki jego żony. W poszukiwaniu prawdy nie zawaha się kraść i zabijać. Razem z nim przeżywałem chwile radości, złości, strachu i zmartwienia. Podsumowując. Książka Harlana Cobena to świetna powieść kryminalna, którą musi przeczytać każdy fan tego gatunku i fan tego pisarza. Gdy przeczytałem tą książkę mam ochotę na więcej i gwarantuje, że podczas czytania emocje gwarantowane. Gorąco polecam!
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2013-01-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Dwudziestoletni Matt podczas imprezy wdaje się w bójkę. Na skutek nieszczęśliwej interwencji ginie Stephen. Matt zostaje skazany na 4 lata więzienia. Dziewięć lat po opuszczeniu więziennych murów wydaje się, że odzyskał tzw. spokój ducha. Spotkał kobietę swojego życia, ożenił się z nią, i wkrótce zostanie ojcem. Pewien film burzy sielankę. Kadry przedstawiają jego żonę w hotelowym pokoju, a towarzysz jej przystojny mężczyzna. Matt chcąc wyjaśnić sytuację znowu staje się podejrzany, gdyż giną kolejne osoby. Do połowy książka zachwyca, potem historia robi się coraz bardziej zagmatwana. Na szczęście, jak zwykle zaskakuje i wyprowadza akcję na prostą. W tej książce Coben zaskoczył mnie czymś jeszcze: bohaterowie są ewidentnie pozytywni lub do gruntu źli.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-01-15, 52 książki 2013,
super książka, trzyma w napięciu jak na Cobena przystało :)

To moja pierwsza przeczytana a raczej odsłuchana książka Cobena. Intrygująca i wciągająca wielowątkowa fabuła z zaskakującym zakończeniem oraz świetna interpretacja  Jacka Rozenka sprawiły, że to było sympatyczne doznanie czytelnicze. Zostałam zachęcona do poznania innych jego powieści.

Avatar użytkownika - Margarita1980
Margarita1980
Przeczytane:2021-07-10, Ocena: 6, Przeczytałem,

Harlan Coben jest autorem 44 powieści, wiele z nich doczekało się ekranizacji, czy to w postaci filmu, czy serialu. Od kilku tygodni na platformie Netflix można oglądać najnowszy serial na podstawie prozy Cobena „Niewinny”.

W barowej bójce ginie młody chłopak. Sprawca jego śmierci, student prawa Matt Hunter, za namową prawników przyznaje się do winy i niespodziewanie dla siebie zostaje skazany na 9 lat więzienie w wiezieniu o zaostrzonym rygorze. Po wyjściu na wolność podejmuje prace w kancelarii prawnej brata. Jako były skazaniec, nie może być prawnikiem, a jedynie radcą. Matt myśli, że teraz jego życie zacznie się układać się pomyślnie. Ma piękną żonę, Olivię, z którą oczekuje pierwszego dziecka, bratową i bratanków, z którymi łączą go serdeczne stosunku, pracę pozwalającą na dobre życie. Wszystko to rozpada się jak domek z kart, w momencie, w którym otrzymuje z telefonu żony zdjęcie mężczyzny, a następnie filmik z nią i nieznanym mężczyzną. A kiedy w pobliskiej szkole ginie zakonnica, wszystkie tropy wiodą do Matta. Czy ktoś usiłuje go wrobić? Co ma wspólnego zabójstwo zakonnicy z przeszłością jego żony? Czy Matt i Olivia uratują swoją przyszłość? Tego oczywiście dowiecie się z lektury powieści.

Coben jak zwykle nie zawiódł. Choć nie jest to kolejna powieść z serii z moim ukochanym Myronem, to tę też czytało się bardzo dobrze. Nic nie jest oczywiste, tropy zmieniają się jak w kalejdoskopie, wrogowie stają się przyjaciółmi a przyjaciele wrogami. Akcja toczy się szybko. Bohaterowie są dobrze scharakteryzowani, nie są „płascy”. Ciekawy jest również sposób narracji, do retrospekcji i do przyszłych wydarzeń autor używa narracji pierwszoosobowej, z punktu widzenia Matta, natomiast do wydarzeń w teraźniejszości używa narracji trzecioosobowej. Dzięki takiemu zabiegowi powieść nabiera jeszcze większego dynamizmu. W powieści „Niewinny” znajdziemy wszystkie elementy tak charakterystyczne dla twórczości Cobena - intrygę kryminalną z wieloma wątkami w tle, tajemnice przeszłości, dynamiczne zwroty akcji i barwych bohaterów.

Serdecznie polecam zarówno wielbicielom talentu Cobena jak i miłośnikom kryminałów. Świetna lektura przed obejrzeniem serialu, który też jest przede mną. Ciekawe jak poradzili sobie Hiszpanie z ekranizacją tej powieści.

Avatar użytkownika - Esclavo
Esclavo
Przeczytane:2021-05-30, Ocena: 6, Przeczytałam,

Harlan Coben ma wielki dar do mamienia czytelnika, akcja toczy się tak, że niesposób domyślić się zakończenia. Czytamy, czytamy i jesteśmy coraz bliżej finału, a tak naprawdę nie wiemy nic. Najlepsze jest w tym wszystkim to, że gdy przewracamy ostatnią stronę, wszystko okazuje się takie logiczne i oczywiste. I tak jest za każdym razem.

Gdy czytałam opis tej książki, nie kojarzyłam czy już ją czytałam. A była duża szansa. Początek nic mi nie mówił, aż do pewnej sytuacji, po której mój mózg odblokował odpowiednią klapkę. Ale czy przez to gorzej się bawiłam? Nie. To było takie "odświeżające" czytanie, gdzie mogłam skupić się na niuansach i z przyjemnością zatopić się w lekturze. Jak to u Cobena zagadka kryminalna miesza się z warstwą obyczajową, z dylematem moralnym. Bohaterzy są wielowymiarowi, dobrze wykreowani, realni. A sama fabuła jest idealnym scenariuszem, o czym przekonujemy się z każdym serialem na podstawie książki. Bo czy serial czy książka - każdy wybór jest dobry.

Avatar użytkownika - LadyPasja
LadyPasja
Przeczytane:2021-05-09, Ocena: 5, Przeczytałam,

Dziś o książce „Niewinny” Harlan Coben, na podstawie której Netflix stworzył serial.

Jeden wypadek może zmienić życie.

Nieumyślne spowodowanie śmierci – to piętno na całe życie, nawet po wyjściu z więzienia Matt Hunter nie może się otrząsnąć, nie może zacząć normalnie żyć, nie może sobie wybaczyć.

Jednak gdy po dziesięciu latach zaczyna budować swoje życie (zawodowe i prywatne)… jest ktoś, kto nie zapomniał, kto nie wybaczył, kto pragnie zniszczenia jego życia na każdej płaszczyźnie… a posłuży się tymi, którzy są dla Matta najważniejsi. Uderzy w najczulszy punkt.

Zemsta jest ślepa, nie zważa na innych, nie ma litości. Sięga po najbrudniejsze chwyty, wykorzystując najgorsze ludzkie cechy. Posiłkując się ludźmi, którzy przegrali życie, którzy nie mają zbyt wiele do stracenia… można zburzyć mur dzielący Niewinnego od Winnego. Czy na pewno?

To niesamowita układanka niepasujących do siebie bohaterów i przedziwnych zdarzeń. Początkowo każda strona zaskakuje nowymi wątkami, nowymi sytuacjami i gdy wszystko zaczyna się zazębiać, okazuje się, że niezbyt przybliżyliśmy się do rozwikłania zagadki. Zakończenie absolutnie mnie zaskoczyło.

Polecam Wam lekturę książki „Niewinny” to książka, która zaskakuje, intryguje i trzyma w napięciu. Mistrzowska intryga nie pozwala oderwać się od lektury. To historia, która ukazuje determinację człowieka walczącego o prawdę. To książka o winie i jej konsekwencja, o życiu z piętnem i bolesną przeszłością. Dla mnie to chyba najlepsza książka Cobena, jaką czytałam.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Albatros.

Od 30 kwietnia na platformie Netflix dostępny jest ośmioodcinkowy serial, który powstał na podstawie książki Harlana Cobena pt. „Niewinny”. Z tej okazji 14 kwietnia sama książka ukazała się na naszym rynku ponownie, tym razem w filmowej okładce. I jest to taka typowo rozrywkowa, nastawiona na pędzącą akcję książka. Na pewno pochwalić trzeba mnogość i różnorodność wątków, które ostatecznie bardzo ładnie splatają się w jedno. Bohaterowie są ciekawi, niejednoznaczni, każdy ma w swoim życiorysie jakąś ciekawą historię. Warto też zaznaczyć, że wydarzenia w powieści toczą się w 2005, kiedy to szczytem techniki był telefon komórkowy mogący nakręcić filmik 15sekundowy, co jest całkiem zabawnym akcentem z perspektywy czasu. Myślę, że ta historia ma naprawdę spory potencjał, by stać się fajnym wciągającym i zajmującym serialem. Niedługo sprawdzę czy faktycznie tak się stało, a samą książkę polecam tym, którzy lubią, gdy w fabule powieści dużo się dzieje!

Chłopiec z lasu
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Chłopiec z lasu

Mężczyzna o tajemniczej przeszłości musi znaleźć zaginioną nastolatkę. Najnowsza powieść mistrza zwrotów akcji, Harlana Cobena! New Jersey, 1986 rok...

Zaginiona
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Zaginiona

Dawna kochanka Myrona, Terese dzwoni do niego z Paryża i prosi o pomoc. Nie widzieli się od lat. Po krótkim wahaniu Bolitar decyduje się na lot...