Opis ksiązki
Kup Teraz

Nieznajomy

Ocena ( 18 osób )
4.9
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2016-02-17
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7885-480-7
Liczba stron: 416
Dodał/a książkę:dayna15
Podczas spotkania rodziców dzieci grających w lidze lacrosse, ojciec dwóch nastoletnich synów, prawnik Adam Price,zostaje zaczepiony przez nieznajomego mężczyznę. Twierdzi on, że przed laty żona Adama, chcąc powstrzymać rozwój jego romansu, oszukała go udając, że jest w ciąży. Nieznajomy przekazuje Adamowi dowody świadczące o prawdziwości swoich słów. Kiedy zaszokowany Adam doprowadza do konfrontacji z żoną, ta początkowo obiecuje mu wyjaśnienia, lecz wkrótce znika bez śladu. Kontaktuje się z nim jedynie za pomocą SMS-a prosząc, aby mąż jej nie szukał. Adam oraz jego synowie są zdruzgotani niespodziewaną ucieczką Corinne.

Tymczasem nieznajomy wyjawia wstydliwe tajemnice kolejnych osób. Wkrótce Heidi Dunn, jedna z kobiet, którą tajemniczy człowiek powiadamia o podwójnym życiu córki, zostaje zamordowana. Po upływie zaledwie doby w innym mieście ginie kolejna ofiara. Przyjaciółka Heidi, policjantka Johanna Griffin, rozpoczyna samotne śledztwo i natrafia na trop grupy, na której czele stoi nieznajomy. Podążając ich śladem, dociera do Adama Price’a. Prawnik i policjantka jednoczą siły, tropiąc ludzi, którzy mogą znać miejsce pobytu zaginionej żony Adama.

Mężczyzna odkrywa coraz więcej nieznanych mu faktów z życia żony i uświadamia sobie, że niemal wszyscy wokół niego ukrywają jakieś tajemnice, zaś jedynym sposobem na poznanie prawdy jest odnalezienie nieznajomego mężczyzny, nawet gdyby miało to doprowadzić do zburzenia pozornie uporządkowanego świata, w jakim od lat żyje Adam.
szara_linia
Opinie
Opinia została usunięta.
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
dayna15 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-10-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Uwielbiam książki Cobena. Zawsze, kiedy myślę, że wiem o co chodzi, przekonuję się, że jednak nic nie wiem.
"Nieznajomy" wciąga od pierwszych stron, nie byłam w stanie robić nic innego poza czytaniem i żeby uniknąć bezsennej nocy - skończyłam książkę. Zakończenie szokujące i nieprzewidywalne, to chyba druga (po "W głębi lasu") pozycja tego autora, która doprowadziła mnie do łez.
Pozycja obowiązkowa dla fanów naprawdę dobrych książek.
Luxfan plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2016 roku,Mam,
Rewelacja! Nie wiedziałam czego mogłabym się spodziewać po tym autorze, jak dotąd nie miałam okazji czytać jego książek. Jestem pod ogromnym wrażeniem, jak lekkie i naturalne są dialogi w książce. Jest ich bardzo dużo, ale nie przytłaczają jak czasem się zdarza. Historia Adama, którego życie wywraca się w jeden dzień przez tytułowego nieznajomego, wciąga bez reszty. Z początku oskarżyłam Corinne o niewłaściwe zachowanie, bo jak zostawić dzieciaki bez znaku życia... Nie wiedziałam, że jeden sms tak może wpłynąć na cały przebieg zdarzeń. Znowu ktoś mi pokazał, że nie potrafię patrzeć. Wątki innych osób są wprowadzane stopniowo i harmonijnie łączą się z głównym problemem. Czułam niedosyt, bo dalej za mało wiem o facecie w bejsbolówce... Taka jego rola, by pozostać tajemniczym. :) Z chęcią dopiszę pana Cobena do listy autorów, których twórczość muszę zgłębić. Zaskakujący, trzymający w napięciu do ostatniej strony thriller.
anka920 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,52 książki 2016,
Książka nie jest zbytnio porywająca choć przyjemnie i szybko się czyta. Nie przekonała mnie historia w niej opowiedziana. Jakaś taka naciągana. Po H.Cobenie spodziewałam się czegoś dużo mocniejszego. Zakończenie nie jest przewidywalne ale tak jakby nie pasuje do opowieści z tej książki.
blackolszi plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Oj Panie Coben... jestem na Pana bardzo zła...
Nie mogłam czekać na zakończenie sesji i wręcz musiałam przeczytać tę książkę, jak tylko odebrałam ją z księgarni. I cóż mogę powiedzieć? Książka była... fajna, ciekawa, jak zawsze szybko się ją czytało... ale... "ale" jest wielkie i niewybaczalne.
Mam wrażenie, że Coben trochę się wypala... pisze zbyt szablonowo, tak jakby trochę powielał swoje własne pomysły. To już przecież kolejna książka, gdzie główny bohater szuka swojej... "zaginionej" żony. Kolejna książka, gdzie z "uciekinierką" jest coś nie tak i skrywa ona jakąś tajemnicę. Kolejna książka, gdzie w ucieczko-zaginięcie wplątani są inni ludzie... Trochę to nudne i zbyt oczywiste.

Jednak mimo powyższego zarzutu, to ciągle Coben. Coben, którego uwielbiam - i za nieszablonowe poczucie humoru i za styl, za sposób pisania, za całą serię o Myronie i tak dalej i tak dalej, więc choćbym nie wiem, jak chciała być nieobiektywna i tak nie mogę nazwać Nieznajomego złą książką, bo po prostu taką nie jest. Co nie zmienia faktu, że mogę powiedzieć, że taki pomysł trochę mi się "przejadł".

Pomysł z Nieznajomym i jego specyficznym działaniem był dobry! Przyznam szczerze, że to był najmocniejszy motyw w tej powieści. Grupka osób, która... bezinteresownie niszczy życie innym ludziom i demaskuje ich tajemnice... wow! W końcu dlaczego nasz mąż nie powinien dowiedzieć się, że udawałyśmy ciążę? Dlaczego nasza matka nie miałaby wiedzieć, że dorabiamy sobie na studenckie życie w niekoniecznie moralny sposób?

Główny bohater - Adam pada ofiarą naszego życzliwego donosiciela. Jego świat legł w gruzach, gdy nieznany mężczyzna wyjawił mu prawdę o jego żonie, o tym co zrobiła i o tym, jak podstępnie "zmusiła" go do porzucenia decyzji o rozstaniu. Jest zdruzgotany, chce porozmawiać o tym z żoną, skonfrontować to, czego się dowiedział z jej wyjaśnieniami. Niestety Corinne znika i zostawia tylko krótką wiadomość SMS, o konieczności przemyślenia wszystkiego, odpoczynku i poukładaniu sobie wszystkiego w głowie. Trochę dziwne zachowanie jak na kobietę, która wychowuje dwójkę dzieci, a kilka godzin wcześniej obiecała mężowi, że wszystko mu wyjaśni na wspólnej kolacji, prawda?
Adam nie wie, co ma robić - czekać i dać żonie czas? Szukać jej na własną rękę? Powiadomić policję, że żona zaginęła i nie daje znaku życia? Ale jakby to wyglądało? Przecież każdy gliniarz z miejsca uzna go za winnego zaginięcia (a raczej zamordowania swojej żony i ukrycia ciała) Corinne, jak tylko dowie się, że małżeństwo pokłóciło się o udawaną przed kilku laty ciążę. Każdy uzna, że Adam wpadł w szał i zabił żonę-oszustkę.
Jednak po czasie okazuje się, że nasz prawnik nie jest sam. Nie tylko on został zaczepiony przez Nieznajomego. Nie tylko jego życie legło w gruzach...

No cóż... spodziewałam się zakończenia (przynajmniej jeśli chodzi o to, co stało się z Corinne, może nie spodziewałam się, kto się do tego przyczynił, ale to już inna kwestia), jednak mimo wszystko książka wciągała. Chciało się poznać rozwiązanie zagadki tajemniczej śmierci jednej ze współpracownic Nieznajomego, a także kolejnego niewyjaśnionego morderstwa jednej z "ofiar" tegoż samego pana. No i rzecz jasna, myślę, że każdy chciał upewnić się, że dobrze przewidział, co stało się z Corinne. Potwierdzenie przypuszczeń to zawsze... miły akcent, bo przynajmniej mamy świadomość, że chociaż w pewnej, niewielkiej części przejrzeliśmy zamysł autora.
pokooj36 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Świat Adama Price'a wali się w gruzy, gdy pewien nieznajomy przekazuje mu sekret żony sprzed kilku lat. Odkrycie prawdy początkowo jedynie powoduje zamieszanie, jednak nagle zniknięcie żony sprawia, że Price rozpoczyna prywatnego śledztwo. W tle pojawiają się internetowe start-upy oraz grupa ludzi, którzy pragną przekonać świat, że w internecie nikt nie jest anonimowy.
bibliotekarkaB plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Z początku troszkę niemrawo, ale potem już mistrz Coben wraca na swoje tory i zaskakuje.
LittleBlack plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Adam Price, prawnik i ojciec dwojga chłopców, zostaje pewnego dnia zaczepiony w barze przez nieznajomego mężczyznę. Facet wyjawia mu pewną tajemnicę jego żony i przekazuje mu dowody jej nieszczerości. Wstrząśnięty mąż pyta żonę o tę sprawę, a ona obiecuje że mu wszystko wyjaśni, tylko potrzebuje czasu. Niestety, Corinne znika bez śladu, a Adam zupełnie nie wie, co ma o całej sytuacji myśleć. Postanawia szukać żony na własą rękę i nie powiadamia o jej zniknięciu Policji, ani nikogo innego. Wkrótce na jaw wychodzą inne tajemnice Corinne. Czy Adam tak naprawdę nie zna swojej żony? I jaki cel w wyjawieniu sekretu miał nieznajomy? Kim jest i czego chce?

Kupiłam tę książkę na prezent, ale po przeczytaniu kilku stron nie potrafiłam jej odłożyć. Wciągneła mnie od pierwszych stron. Co za historia! Co za pomysł na fabułę! Jestem oszołomiona.
Co byście zrobili, gdyby nagle podszedł do Was nieznajomy Wam facet i powiedział coś, co w mgnieniu oka zrujnowałoby Wasze życie? To jak scena z koszmaru. Przez kilka słów wszystko się wali, a osoba, która jest Wam najbliższa, nagle staje się kimś obcym. Każdy z nas ma jakieś tajemnice i ma na sumieniu mniejsze lub większe przewinienia. Tego nie da się uniknąć. Szczerość nie zawsze prowadzi nas do dobra, chociaż zgadzam się ze zdaniem ,,Prawda was wyzwoli". Popełniamy błędy, uczymy się na nich.

Podoba mi się pomysł Cobena. Plącze czytelnika w sieć domysłów, powiązań, dziwnych zachowań. Dreszczyk emocji nie opuszczał mnie ani na chwilę. Do ostatniej strony nie miałam pojęcia, jak to wszystko się skończy.
Podoba mi się zwrócenie uwagi na anonimowość w Internecie, a raczej jej brak. Nie łudźcie się, każde kliknięcie myszką pozostawia w sieci ślad.

Sam pomysł na postać Nieznajomego, który w swoim przekonaniu robi ludziom przysługę, wyjawiając sekrety ich bliskich (paskudne sekrety), jest naprawdę niezły. Główny bohater Adam Price, to nie jakiś superbohater, czy superinteligentny cwaniak, tylko zwykły facet, adwokat, ojciec i mąż. Niektórzy narzekają, że jest zbyt płaski, ale moim zdaniem spełnił swoją rolę i podoba mi się taki jaki jest. Może za dużo było o sporcie, to było trochę takie lanie wody, ale ogólnie uważam, że książka jest naprawdę świetna. Mnóstwo dialogów sprawia, że akcja jest wartka, a strony przerzuca się zadziwiająco szybko.
Polecam, nie bedziecie mogli się oderwać.

LB
poszukujaca plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,Kryminały,
Najlepsza książka Cobena od.. po prostu genialna!
HouseOfBooks Linia koment
Przeczytane:2016-08-12, Na półkach: Przeczytałem,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mirania Linia koment
Przeczytane:2016-06-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016,
kamilabunia Linia koment
Przeczytane:2016-04-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Sylwia26 Linia koment
Przeczytane:2016-04-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
AlaniemaKota Linia koment
Przeczytane:2016-04-12, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016,
tszejk Linia koment
Przeczytane:2016-03-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
wdowa86 Linia koment
Przeczytane:2016-03-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2016,Mam,
moniaaa87 Linia koment
Przeczytane:2016-03-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Berry,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Madziq84 Linia koment
Przeczytane:2016-02-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
angel92 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
IzaaK Linia koment
Przeczytane:2016-02-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2016,Mam,
Lusia1987 Linia koment
Przeczytane:2016-10-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Harlan Coben,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Nieznajomy Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Nieznajomy Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Nieznajomy Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Nieznajomy Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Nieznajomy Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów