Nigdy w życiu

Wydawnictwo: brak danych
Data wydania: b.d
Kategoria:
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Judyta nie ma łatwego życia. Właśnie skończyła 37 lat, mąż porzucił ją dla młodszej kobiety, a nastoletnia córka Tosia wkroczyła w okres buntu. Na dodatek, jako autorka kolumny z poradami w piśmie kobiecym, musi radzić innym jak wykaraskać się z życiowego dołka. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Koniec końców Judyta samodzielnie zbuduje dom na odludziu i zakocha się bez pamięci? Wznawiana właśnie przez Wydawnictwo Literackie, napisana lekkim i dowcipnym językiem powieść Nig
maggie28 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książki,z biblioteki,
Edyta_S plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
bardzo lekka wciągająca książka dobra dla każdego
enigma1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki zekranizowane,
Rozwód to jedno z najbardziej stresujących "wydarzeń" w życiu. Zwłaszcza gdy mąż zdradza żonę z kobietą młodszą, szczuplejszą i jeszcze do tego wymaga od "starej" żony zachowania klasy - podczas gdy sam posuwa się do wielu podłości....

Judyta, lat 37, z nastoletnią córką Tosią "na karku" musi stawić czoła tej sytuacji.
Nie ma oparcia w rodzicach (też są rozwiedzeni, co nie przeszkadza im krytykować córkę), w bracie - ale może polegać na przyjaciołach. Mam wrażenie, że ta książka to właśnie ogromna pochwała wartości przyjaźni i dobrych znajomości (tej przyjaźni zabrakło między Judytą a jej mężem).

Najpierw zdrada, potem rozwód i wiadomość o ciąży nowej wybranki byłego męża - to zbyt wiele dla cierpiącej kobiety. Kiedy jednak dowiaduje się, że ma opuścić mieszkanie, które razem z mężem spłacali - coś w niej się pęka. Nie chce przeprowadzać się do jakiejś kawalerki wielkości chusteczki do nosa, porywa się na coś niemożliwego - za pieniądze ze spłaty wspólnego mieszkania kupuje kawałek ziemi pod Warszawą i tam buduje dom: dla siebie i córki.
Pomysł szalony i nierealny - a jednak udaje się go zrealizować, również dzięki pomocy przyjaciół i dobrych znajomych.

Ta książka jest skondensowaną dobrą energią. Opowiada o trudnych, życiowych sprawach w sposób lekki i dowcipny, wiele razy parsknęłam śmiechem przy czytaniu.
Mnie ujęły jeszcze zwierzaki (pies Borys, kilka przygarniętych kociaków, biały koń), występujące w książce - autorka, Katarzyna Grochola, doskonale je umie opisać; zapewne sama bardzo zwierzęta kocha i jest doskonałą obserwatorką zwierzęcych zachowań.

Chętnie bym dała maksymalną ocenę książki - jednak "odejmuję" jeden punkt za to, że miejscami książka odrobinę się zdezaktualizowała ;) Otóż kilka lat temu (a może i kilkanaście, za czasów "Bridget Jones") była taka moda, żeby w książkach detalicznie i ze szczegółami opisywać wszelkie produkty spożywcze (łącznie z markami) czy też odnosić się do aktualnych w tym czasie reklam - co po pewnym czasie jest niezrozumiałe dla młodszych czytelników, niepamiętających tamtych czasów.
Jednak to tylko jeden minus tej pozycji.
Gdyby ktoś kiedyś robił listę książek, podnoszących na duchu kobiety, które właśnie przeżywają zdradę czy rozwód, to "Nigdy w życiu" polecałabym na jednym z czołowych miejsc. To jest książka, niosąca nadzieję :)
AlopexLagopus plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2015 - Wyzwanie 52 książki,
Przeczytałam ją, bo film mi się bardzo podobał. Nie zawiodłam się. Chodź nie jest napisana zwartą prozą tylko takimi kawałkami narracji, przemyśleń Judyty, fragmentów listów itp, to czyta się ją bardzo łatwo. Uśmiałam się jak rzadko...
Mathab plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - książki zekranizowane,
Tak jak film rewelacyjna książka. Duże poczucie humoru, świetne dialogi. Dobrze się ogląda ekranizację i czyta.
just_monca plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Obyczajowe/Dramat,
Nie jest powiedziane, że życie kończy się po czterdziestce, nie jest też powiedziane, że rozwód to koniec świata. Judyta to kobieta, która nie poddała się przeciwnościom losu. W sumie można powiedzieć, że zdrada męża była dla niej bodźcem do działania. Zaczęła realizować dawno pogrzebane marzenia i udowodniła wszystkim, że bycie samą wcale nie oznacza bycia samotną. Poza tym miłość może się zdarzyć w każdym wieku, zupełnie niespodziewana i nieproszona.
Książka ukazuje, że nigdy nie należy wątpić w swoją wartość ani w to, że życie to tylko pasmo nieszczęść. W końcu wszystko może się zdarzyć.
bachacz plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
Książka dzięki której nasze perypetie na jakiś czas idą w odstawkę, zaczynamy żyć w świecie głównej bohaterki. Jej problemy stają się przez chwilę naszymi, jej rodzice mają podobne zachowania do naszych, jej córka... No, może akurat jej córka jakoś łagodniejsza w obejściu od moich dzieci. Jednak to tylko taka prywatna dygresja, która nie rzutuje na mój odbiór twórczości Katarzyny Grocholi. Autorka prostotą swojego pisarstwa przyciąga mnie i moje plany zakładają rozczytanie wszystkiego co wyszło spod jej pióra.
joakrz1983 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-08-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
"Nigdy w życiu" jest lekką, kobiecą lekturą. Lekką - nie oznacza, że złą. Jest lekiem na smutki, który przywołuje uśmiech na twarzy. Bohaterowie książki wzbudzają sympatię. Ich przypadki uczą, że "nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło", jak w przypadku głównej bohaterki Judyty, która będąc porzuconą przez męża, potrafi odnaleźć w życiu szczęście, potrafi wręcz stać się szczęśliwszą niż w poprzednim związku. Katarzyna Grochola pokazuje ponad to relacje bohaterki z córką i przyjaciółką oraz (w przezabawny sposób) z rodzicami. Książka jest ważną lekcją, jeśli chodzi o związki: nie zostawiaj niedopowiedzianych tematów, jeśli masz wątpliwości co do zachowania drugiej osoby, ponieważ może to narazić was na rozstanie. Z "Nigdy w życiu" można wysupłać drobne mądrości życiowe, jak np. zdanie wypowiedziane do marudnego dziecka: "Nie mogę dać ci czegoś, czego nie mam". Okazuje się, że człowiek potrafi je zrozumieć lepiej niż inne tłumaczenia - sprawdźcie sami.
czarniutka21 plusminus Linia koment
Przeczytane:2008-01-25, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
"Nigdy w życiu" to ciekawa, dobrze napisana książka. Styl pisania autorki przypadł mi do gustu, dlatego nie jest to jedyna jej powieść, którą czytałam.
Historia Judyty może i nie jest niczym nowym, ale pokazuje nam, że każdy ma możliwość na drugą szansę od losu. Piękne ;)
inspired7 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-05, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
Książka, która pokazuje kobietom, że zawsze jest szansa na nowe, lepsze, życie. Mamy wielokrotnie szansę zaczynać, uczyć się na własnych błędach i powstawać po upadkach.

Niestety film, który powstał na podstawie książki podobał mi się dużo bardziej.
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2001-08-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2012 i wcześniej,
"Nigdy w życiu" jest lekką, kobiecą lekturą. Lekką - nie oznacza, że złą. Jest lekiem na smutki, który przywołuje uśmiech na twarzy. Bohaterowie książki wzbudzają sympatię. Ich przypadki uczą, że "nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło", jak w przypadku głównej bohaterki Judyty, która będąc porzuconą przez męża, potrafi odnaleźć w życiu szczęście, potrafi wręcz stać się szczęśliwszą niż w poprzednim związku. Katarzyna Grochola pokazuje ponad to relacje bohaterki z córką i przyjaciółką oraz (w przezabawny sposób) z rodzicami. Książka jest ważną lekcją, jeśli chodzi o związki: nie zostawiaj niedopowiedzianych tematów, jeśli masz wątpliwości co do zachowania drugiej osoby, ponieważ może to narazić was na rozstanie. Z "Nigdy w życiu" można wysupłać drobne mądrości życiowe, jak np. zdanie wypowiedziane do marudnego dziecka: "Nie mogę dać ci czegoś, czego nie mam". Okazuje się, że człowiek (i mały, i duży) potrafi je zrozumieć lepiej niż inne tłumaczenia - sprawdźcie sami.
Ina Linia koment
Przeczytane:2016-07-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,