Niżyński. Bóg tańca

Data wydania: 2014-09-17
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-64700-00-2
Dodał/a książkę:czytam
Wacław Niżyński – uważany za jednego z najwybitniejszych tancerzy XX wieku, wizjoner, legenda – odmienił oblicze baletu. Kariera Niżyńskiego wprawdzie nie trwała długo, ale jego układy choreograficzne – jak choćby kontrowersyjnie Święto wiosny – miały ten sam szokujący wpływ na balet, co dzieła Pabla Picassa na malarstwo. Krytycy i publiczność nazywali Niżyńskiego bogiem tańca. Uwielbiali go. Czcili. Burzliwy związek Wacława z impresariem Siergiejem Diagilewem przyczynił się do jego sławy. Ale kiedy Niżyński wymknął się spod kontroli Diagilewa i podczas tournée po Ameryce Południowej ożenił z młodziutką tancerką Baletów Rosyjskich, ich relacje osobiste i zawodowe legły w gruzach. Świat Niżyńskiego się zawalił, gdy Diagilew odwrócił się od niego, przez co Wacław nie mógł pracować ani tworzyć. Zaczęła się choroba psychiczna... W pierwszej od trzydziestu lat biografii Niżyńskiego, znana historyk Lucy Moore opowiada o tym geniuszu sceny i najbardziej wpływowych postaciach sztuki, pozwala spojrzeć na proces twórczy i relacje osobiste wielkich postaci kultury XX wieku.
akarasek plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Jeśli ktoś lubi czytać biografie znanych lub mniej znanych osób z początków XX wieku to ta pozycja na pewno go zaciekawi. To pierwsza moim zdaniem najpełniejsza biografia Wacława Niżyńskiego genialnego baletmistrza, którego kariera została nagle przerwana wskutek postępującej choroby umysłowej.
Nigdy nie byłam fanką baletu, ale biografia Niżyńskiego tak mnie zainteresowała, że bardzo chętnie przeszłabym się na jakiś spektakl.
Polecam! :)